שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  זו ציפור? זה סופרמן? לא, זה ישו!

  העיבוד הקולנועי החדש "איש הפלדה" מציג השקה די מובהקת בין סופרמן לאבי הנצרות. הבמאי עצמו לא מכחיש, וברשת ניתן למצוא אתר שמציע לכמרים הנחיות לניהול התכנסויות דתיות בהשראת הסרט. אז מה אם יוצרי הדמות בכלל היו יהודים?

  בסצנה הראשונה ב"סופרמן: איש הפלדה" - סרט האתחול של הסופר-הירו שביים זאק סניידר - איילת זורר שלנו ממלאת המסך כשהיא נאנקת מכאבים מהולים באהבת אם, שכן ברגעים אלו ממש היא מוצגת כלארה לור-ואן בעת לידת בנה קאל-אל, שיכונה בעתיד סופרמן. לידה זו נעשית בסתר, ערב קריסת קריפטון לתוך עצמו, כשלצד האם נוכח האב ג'ור-אל בגילומו של ראסל קרואו. על-פי הצהרותיו, אין בכוונתו לערוך טקס ברית מילה ברך הנולד. גם אין צורך בכך.

   

  אמא איילת זורר, אבא ראסל קרואו, וקאל-אל התינוק ב"סופרמן: איש הפלדה" ()
  אמא איילת זורר, אבא ראסל קרואו, וקאל-אל התינוק ב"סופרמן: איש הפלדה"

   

  זורר הישראלית נותנת חיים למי שיהפוך להיות בסרט גבר אנגלו-סקסי תכול עיניים וחסון עם סנטר מרובע, שנראה כמו הנרי קאביל הבריטי. אם נחזור אחורה לשנות השלושים בקליבלנד שבארצות הברית, נבחין כי דמותו של גיבור העל באה לעולם על טיוטות הקומיקס של הצעירים היהודים הכשרים ג'רי סיגל וג'ו שוסטר. ולמרות זאת, בגרסה של סניידר, מתברר שאנו צופים במשהו אחר - מהרגע הראשון: זוהי לא לידתו של קאל-אל, אלא של ישו, מחולל הנצרות. 

   

   

  למרות שהביוגרפיה הבדיונית של סופרמן רצופה במובאות שמסגירות את יהדותו (משמו קאל-אל הנחשד בגנאולוגיה עברית, ועד השראת גיבורים מקראיים כשמשון הגיבור ומשה הנביא), סניידר והמפיק של "סופרמן: איש הפלדה" כריסטופר נולאן, בחרו להחיותו מחדש כישו. סימנים רבים לכך עולים מתוך הצפייה בסרט, ולאחרונה אף מאחד האתרים שנוסדו לצורך קידומו, ובו מוצעים לאנשי כמורה מגוון תכנים המתקשרים לישו מתוך סיפורו של איש הפלדה.

   

  "ברוכים הבאים לאתר המקורות לכמרים לקראת הסרט 'סופרמן: איש הפלדה'. כאן תמצאו כל מה שתרצו כדי לחנך ולרומם את ההתכנסויות שלכם: סרטונים, דרשות, ודימויים" - כך מוצג לגולשים האתר המדובר. בין השאר ניתנים לאנשי הכמורה מסמכים ובהם הנחיות לגבי ניהול התכנסויות בהשראתו של גיבור העל והסרט. "ילדים יעריכו יותר את ישו והקרבתו מתוך בחינת התסריט ונקודות ההשקה שבסרט", נכתב בתוכנית ההדרכה לכנסיה.

   

  הנרי קאביל כסופרמן הנוצרי ()
  הנרי קאביל כסופרמן הנוצרי

   

  נקודת ההשקה הראשונה באה כאמור כבר בתחילת הסרט במעמד הלידה של קאל-אל, שהיא לידה טבעית - מעשה לא טבעי בחברת בני קריפטון, בה ילדים באים לעולם מתוך מדגרות ללא קיום יחסי מין (בכך יש בעצם היפוך ביחס ללידת הבתולים של מריה). אחרי לידתו, רגע לפני שהוא נשלח על ידי אביו ואמו לכדור הארץ, מבטיח ג'ור-אל ללארה: "הוא יהיה אל עבורם". יותר מאוחר, במפגש בין הבן לאב (שהוא רוח - הקודש?), מקבל קאל-אל הוראה לעמוד לצד בני האנוש.

   

  מלבד זאת, יש כמובן התייחסויות פילוסופיות על פי משנתו של ישו - אהבת האדם, האפשרות לחבר בין בני האנוש ליישויות נעלות יותר, ההקרבה העצמית לטובת הכלל (כשהוא מסגיר עצמו לגנרל זוד כדי למנוע השמדת האנושות). ואם זה לא מספיק, הרי שבמהלך הסרט, קאביל נראה לפחות בשתי הזדמנויות כשזרועות פשוטות לצדדים כאילו הוא צלוב - פעם במעמקי האוקיינוס, ופעם בשמיים. בין לבין, כשרע לו, הוא מחפש תשובות אצל הכומר בכנסיה - לא בבית כנסת, אם תהיתם.

   

  סופרמן מצטלב במי האוקיינוס ()
  סופרמן מצטלב במי האוקיינוס

   

  מי שערך את הכתבים באתר ManOfSteelResources.com הוא פרופסור קרייג דטוויילר מאוניברסיטת פפרדיין שבקליפורניה, והוא פרסם במסגרת אתר זה גם את דרשתו "ישו - גיבור העל המקורי" ("Jesus - The Original Super Hero"). "המקורות המיתיים של סופרמן מזוהים במציאות העל-זמנית של גיבור על רוחני שגם חי חיים צנועים עד שתקופה יוצאת מן הכלל דרשה ממנו תגובה על טבעית", כתב. "ישו נשלח על ידי אביו כדי להקל על עולנו, כדי לתקן את טעויותינו, כדי להתעלות מעל נסיבות קשות".

   

  דוטוויילר אף תוהה "כיצד סיפורו של סופרמן עשוי לעורר את תשוקתנו לגיבור הגדול ביותר אי פעם שחי, מת וקם לתחייה?". התשובה חוזרת לדמותו האנושית של העל-אדם מקריפטון: "בואו נראה איך המקורות הצנועים של סופרמן, השליחות העליונה שלו וההקרבה שלו מכוונים אותו אל ישו, הסופר הירו המקורי".

   

  הוויה דולורוזה של סופרמן. מתוך "סופרמן: איש הפלדה" ()
  הוויה דולורוזה של סופרמן. מתוך "סופרמן: איש הפלדה"

   

  הזיהוי של ישו על ידי מאמינים נוצרים רבים זימן דיון נרחב בתקשורת וברשת. באולפני האחים וורנר מובן שלא מתלוננים על כך, מכיוון שהקריצה לציבור המסורתי בארצות הברית בוודאי לא תזיק למכירות (לא שיש למפיקים על מה להתלונן, עם יותר מ-214 מיליון דולר שהסרט גרף בארצות הברית וכ-403 מיליון דולר בכל העולם). סניידר (למרות ששמו מרמז על כך, הוא אינו יהודי) עצמו הודה בראיון ל-CNN כי הקווים המקבילים לישו התווספו לתסריט בכוונת תחילה.

   

  "סופרמן: איש הפלדה". יורד מהשמיים ()
  "סופרמן: איש הפלדה". יורד מהשמיים

   

  "נקודות ההשקה לישו - לא המצאתי את העניין הזה בעצמי", אמר הבמאי, שעשה לעצמו שם של מומחה בעיבודי קומיקס עם "300" ו"השומרים". "לא חשבנו לעצמנו 'היי, בואו נוסיף את זה'.

  הכל נמצא שם במיתולוגיה של סופרמן. זוהי המטפורה המוכחת שלו. כך שבמקום ללעוג ולהגיד שהדברים הללו לא קיימים, חשבנו שזה יהיה כיף לתת למיתולוגיה להיארג בפנים".

   

  עכשיו כשהגוספל הראשון מהטרילוגיה המתגבשת של "איש הפלדה" מאחורינו, אפשר להתחיל להתכונן לפרק הבא בתור ולתהות על איזו מיתולוגיה הוא יסתמך. אחרי שסופרמן בן ה-33 (אותו גיל בו נצלב ישו) שרד את מסע הייסורים שהכין לו גנרל זוד (שיכול בקלות להיקרא גנרל ג'ודאס), הוא יכול לקום לתחייה בסרט הבא במערכת הדיילי פלאנט, כשהוא במראה החנוני הממושקף והשלומיאלי של קלארק קנט. נו, נראה את סניידר מסביר לנו - איך יכול להיות שזה לא יהודי?

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנרי קאביל כ"סופרמן". רואה את האור
  לאתר ההטבות
  מומלצים