שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבולוציה של הגיבורים: סופרמן

  בן לחייזרים אנושיים מקריפטון וליוצרים יהודים צעירים שחלמו להשתלב, עם כוחות אינסופיים ומוסר ללא רבב: קבלו את סופרמן, האב המייסד של ז'אנר גיבורי העל - על שלל הגלגולים שלו בקומיקס, בקולנוע ובטלוויזיה, משנות ה-30 ועד "איש הפלדה"

  גיבור על אחד הולך והנה השני בא, והם כולם עושים כסף באולמות הקולנוע - והרבה. וכך, אולפני האחים וורנר שרק נפרדו מבאטמן אשתקד, מחזירים אל המסך את סופרמן ובגדול עם "איש הפלדה" - סרט האתחול של זאק סניידר והמפיק כריסטופר נולאן שנוצר בתקציב של 225 מיליון דולר (ואחרי שבוע כבר כיסה אותו). בכך קם לתחייה האב המייסד של גיבורי העל האמריקניים. אלו הם קורותיו - על שלל הגלגולים השונים והמשונים בקומיקס, בטלוויזיה ובקולנוע. 

   

  היסטוריה על הנייר

  דמותו האיקונית של סופרמן הוא תולדה של טרגדיה פרטית שהשתלבה בטרגדיה היסטורית. דמותו נהגתה במוחו של ג'רי סיגל בן ה-19 - כשנה אחת אחרי שאביו נרצח במהלך נסיון שוד בחנות הבגדים שלו בקליבלנד. בעזרת חברו מהתיכון ג'ו שוסטר עיצב את חזותו - תחילה כנבל על רב כוחות, ובהמשך כגיבור אמריקני אמיתי. ארצות הברית היתה צריכה אחד כזה במהלך מלחמת העולם השנייה, ובעולם הדמיוני של שני הצעירים היהודים, סופרמן היה התשובה ההולמת לאיום הנאצי באירופה.

   

  סופר-מארקט של סופר-הירוז - האבולוציה של הגיבורים ב-ynet:

   

  סופרמן נגד כל העולם ()
  סופרמן נגד כל העולם

   

  בגרסתו המקורית, דמותו של סופרמן כפי שהופיעה בעיתון בית ספרם של סיגל ושוסטר ב-1933, מכתירה אותו כגיבור העל הראשון. אולם הבכורה הרשמית שלו בסצינת הסופר-הירוז היתה ביוני 1938 בסדרת Action Comics, שהפכה בהמשך ל-DC קומיקס. עד לפריצה זאת עברו על צמד היוצרים הצעירים לא מעט תלאות וטריקות דלת. בצעד של יאוש שוסטר העלה באש את טיוטת חוברת הקומיקס שיצר, אולם למזלנו סופרמן עלה כעוף החול מוך אותן להבות וזינק לתודעת הציבור.

   

  ההצלחה העצומה והמהממת לה זכה סופרמן, במיוחד בתקופת מלחמת העולם השנייה, הביאה איתה גם צרות. סיגל ושוסטר ביקשו לפתוח את החוזה שלהם עם Action Comics ופתחו בהליך משפטי ארוך להחזרת זכויות היוצרים לרשותם (הליך שלא נחתם עד היום, אחרי מות השניים). בדרך גם הספיקו השניים להסתכסך לא פעם, ומעצבים שונים הצטרפו למיזם.

   

  ברוך הבא לעולם. סופרמן על שער "Action Comics 1" (צילום: מתוך הקומיקס) (צילום: מתוך הקומיקס)
  ברוך הבא לעולם. סופרמן על שער "Action Comics 1"

    

  כך או כך, סופרמן המשיך לבסס את מעמדו כגיבור העל האמריקני הקלאסי, והפופולריות שלו גאתה בשנות ה-40 וה-50. סיפורים צדדיים צצו בדמות סופרבוי (גרסה צעירה של סופרמן) וסופרגירל. עם השנים, העולם בו פעלה הדמות הלך והתרחב והסתבך ובשנות ה-60 נוסד ענף נוסף לעץ היוחסין הקריפטוני עם יקום מקביל אך שונה לגמרי בו פעל סופרמן מזדקן. כך המשיכו גרסאותיו השונות של סופרמן להתרבות ולהתגוון. והמשיכו בכך גם אחרי מותו הדרמטי של הגיבור ב"סופרמן 75" מ-1993, ותחייתו המסובכת למדי לאחר מכן.

   

  מיהו סופרמן?

  סופרמן הוא בעצם חייזר דמוי אדם, שעל כדור הארץ נהנה מכוחות פיזיים ומנטליים אינסופיים. בכך הוא שונה מרוב רובם של גיבורי העל שנוצרו אחריו. מצד שני, אפשר למצוא בביוגרפיה המומצאת שלו אלמנטים דומים לזו האמיתית של סיגל יוצרו. גם פה, כמו במקרה של באטמן, ספיידרמן ואחרים, מדובר בצעיר שהתייתם ויוצא אל העולם כמבוגר רב כוחות, שמנסה לסנכרן את עוצמתו הבלתי נדלית עם אישיותו ולבטיו המוסריים. במקרה שלו, זה בא יחסית בקלות. 

   

  מתוך הסרט

   

  מקורו של סופרמן, או בשמו המקורי קאל-אל, בכוכב קריפטון. הוא נולד בעיתוי בעייתי - ערב קריסת גרעינו של הכוכב, והוריו ג'ור-אל ולארה מחליטים לשגרו אל כדור הארץ. הוא נוחת בסמולוויל שבקנזס הכפרית (ככל הנראה סמוך למקום ממנו שוגרה דורותי למסע שלה בארץ עוץ) ונמצא על ידי זוג האיכרים חשוכי הילדים, ג'ונתן ומרתה קנט. השניים נותנים לו את השם קלארק ומרעיפים עליו אהבה רבה. הם לא נרתעים גם כשהתינוק מפגין כוחות בלתי נתפסים. אפילו מפחידים.

   

  המסע של סופרמן התינוק לכדור הארץ משול בעיני רבים לסיפור משה בתיבה, ותיאוריות רבות גובשו בנוגע לקווים המקבילים בין גיבור העל לנביא המקראי. עם זאת, לפחות על פי עדותם של סיגל ושוסטר, סופרמן גובש בהשראת הרקולס היווני, שמשון הגיבור ואף גיבורי תרבות אמריקנית מתחילת המאה הקודמת. כך הפך סופרמן להרבה יותר מגיבור על. הוא נהיה אל, דמות מיתולוגית מודרנית. על-אדם בעל עוצמות אדירות, שיכול לשרוף עצמים באמצעות עיניו ואפילו לעוף. אפילו ת'ור - האל הנורדי של מארוול - לא מתקרב אליו ביכולותיו.

   

  הוא אפילו יכול לעוף לחלל. סופרמן ()
  הוא אפילו יכול לעוף לחלל. סופרמן

   

  ההקשרים העבריים של סופרמן נמתחו מעבר לסיפורי המקרא הקדומית, למציאות חייהם של הקהילה היהודית בארצות הברית - קהילה של מהגרים מאירופה שניסו להתאקלם באמצעות כישרונם בארץ האפשרויות הבלתי נגמרות. הכישרון של קאל-אל הוא כאמור בלתי נגמר, אך גם הוא התקשה להתאקלם בגלל היותו זר, וגם די מוזר. לכן הוא גם נדרש לחיים כפולים - סוג של סטנדרט בין גיבורי העל השונים. פעם הוא קלארק קנט - עיתונאי חנון ממושקף ושלמאזעל לא קטן, פעם הוא סופרמן השרירי, החסון ויפה התואר. ככזה הוא גם יכול לחשוף עצמו בגאון עם סמל ה-S האיקוני בשמי העיר.

   

  מי חנון? סופרמן נפרד מהאלטר-אגו, קלארק קנט ()
  מי חנון? סופרמן נפרד מהאלטר-אגו, קלארק קנט

   

  סופרמן הוא כאמור גיבורם של היהודים האמריקנים, וכמו כן נתפס גם כאביר מעמד הפועלים. באותם זמנים היתה הלימה בין שני המגזרים הללו. בניגוד למיליארדרים טוני סטארק ("איירון מן") או ברוס וויין ("באטמן"), קנט הוא בן למשפחת חקלאים צנועה מהמיד-ווסט. כיוון שסגולותיו הטובות מולדות, הוא לא נדרש לממון רב כדי להעצים את כוחותיו. יכולותיו הטבעיות מחליפות את הצורך בטכנולוגיה עליה מסתמכים האחרים.

   

  סופרמן נגד באטמן. הבדלי גישה ()
  סופרמן נגד באטמן. הבדלי גישה

   

  ההיבטים המדעיים והטכנולוגיים במקרה של סופרמן פחות משמעותיים, והוא נסמך בעיקר על כוחותיו האנרגטיים והמיסטיים. לעיתים הוא אף נדרש להילחם ביתרונות הטכנולוגיים של יריביו, בשם הצדק ורוח האדם. כך הוא מוצא עצמו כמגן הפועלים הפשוטים מול בעלי הון תאבי בצע, שבאמצעות מכשור ומחשוב משוכללים מציגים בפניו אתגרים לא פשוטים. לא פעם הם מנצלים את ידיעותיהם באסטרונומיה כדי לשים ידיהם על גבישי קריפטונייט מכוכב הבית - שגורמים לו לאלרגיה מסוכנת.

   

  מי נגד מי?

  המלחמות של סופרמן התנהלו בתחילת דרכו מול לא מעט אויבים מציאותיים, כמו אדולף היטלר ויוסף סטלין בשנות ה-40 (מה שגרם ליוזף גבלס להכריז עליו כיהודי), אולם בהמשך היו אלו שני יריבים עיקריים שעמדו מולו: האחד הוא לקס לות'ר, ארכיפושע רב מעללים וממון, בעל תאוות כסף וכוח. אין לא כוחות על, גם לא מצפון, אך מוחו הקרימינלי ממציע תחבולות מסוכנות וטכנולוגיה שתאפשר אותן. יריב נוסף, נחוש יותר, הוא גנרל זוד - מהשורדים הבודדים של כוכב קריפטון, שרודף אחר קאל-אל בשם היריבות עם אביו. 

   

  סופרמן מביא את היטלר וסטלין למשפט בז'נבה (מתוך מגזין Look מ-1940) (צילום: מתוך הקומיקס) (צילום: מתוך הקומיקס)
  סופרמן מביא את היטלר וסטלין למשפט בז'נבה (מתוך מגזין Look מ-1940)

   

  לצד אויבים אלו ואחרים, כמובן שגבר יפה תואר ומרשים כמו סופרמן לא יכול להישאר ללא אישה לצדו, ובת המזל היא לויס ליין - עיתונאית חיונית, נועזת ובלתי מתפשרת מה"דיילי פלאנט". השניים חלקו מערכת יחסים מקצועית, שהפכה לרומנטית. כיוון שאביר הצדק לא נדרש להתחבטויות מוסריות, המקרים בהם ליין נמצאת בסכנה הם אלו המזמנים התלבטויות של ממש לגיבורנו: האם גורלה חשוב משל אחרים בגלל קירבתה אליו? מי קודם למי?

   

  על המסך

  סופרמן נולד כמו כל גיבורי העל בין דפי הקומיקס, אולם דמותו נטועה בסרטים האילמים של אותם זמנים. סיגל ושוסטר ידעו לספר כי עיצבו את דמותו בהשראת כוכב הקולנוע דגלאס פיירבנקס, בעוד שהאלטר-אגו הגיקי שלו הושפע יותר מהקומיקאי הרולד לויד. אפילו שמו - קלארק קנט - הולחם משמם הפרטי של השחקנים קלארק גייבל וקנט טיילור. גם העיר הפיקטיבית בה הוא חי ועובד כבוגר נקראת מטרופוליס (על שם סרטו הקלאסי של פריץ לאנג).

   

  כריסטופר ריב כקלארק קנט. כוכב עם שארם של חנון ()
  כריסטופר ריב כקלארק קנט. כוכב עם שארם של חנון

   

  הנוכחות של סופרמן על הבד התחילה ב-1948 עם סרטי הסריאלס (סרטים קצרים שהוקרנו כסדרה בקולנוע) בכיכובו של קירק אלין. ב-1951 יצר הבמאי לי שולם את הסרט "Superman and the Mole Men" - הפעם עם ג'ורג' ריבס בגלימה, שהמשיך אל סדרת הטלוויזיה "הרפתקאות סופרמן" שרצה עד ל-1958. אחרי שזכה לעמוד במרכז מיוזיקל בברודוויי באמצע שנות ה-60, קיבלנו גם סרט מוזיקלי "It's a Bird... It's a Plane... It's Superman" ב-1975 עם דיוויד ווילסון בתפקיד הגיבור השר והמעופף.

   

  קירק אלין כסופרמן בפרק הסריאל הראשון

   

  ואז ב-1978, הגיעו הבמאי ריצ'רד דונר והשחקן כריסטופר ריב ומחקו כל מה שידענו לפני כן על איש הפלדה עם הסרט "סופרמן". הפקת היוקרה מבית האחים וורנר שעלתה כ-55 מיליון דולר, גוללה את סיפורו של קאל-אל מהולדתו בקריפטון, דרך נחיתתו וחינוכו בקנזס, ועד לפריצתו אל שמי מטרופוליס ומדינת קליפורניה, אותה מעוניין לות'ר (בגילומו של ג'ין הקמן) לקבור תחת המים. עוד כיכבו בסרט אגדי זה: מרגוט קידר כלויס, ומרלון ברנדו כג'ור-אל. ג'ון וויליאמס כתב את המוזיקה. 

   

  הטריילר של "סופרמן" מ-1978

   

  ההצלחה הכבירה של הסרט, גררה באופן טבעי סרט המשך, "סופרמן 2" (1980), שאת צילומיו התחיל דונר, והמשיך ריצ'רד לסטר. הפעם סופרמן מתמודד מול הגנרל זוד (טרנס סטמפ) ונאמניו מקריפטון אורסה (שרה דגלאס) ונון (ג'ק או'הלורן) אשר מבקשים להשתלט על כדור הארץ בסיוע לות'ר. סופרמן, שרצה להיות קצת פחות סופר ויותר אנושי, חוזר לביתו עלי אדמות בקוטב הצפוני כדי להיפטר מכוחותיו בשם האהבה. כשהוא מגלה כי העולם החופשי בצרה, הוא לוקח אחריות וחוזר בגדול.  

   

  הטריילר של "סופרמן 2"

   

  שלוש שנים עברו וסדרת סופרמן קיבלה תפנית קומית ב"סופרמן 3" שביים לסטר, ומציב תחליף ללות'ר בדמות המיליארדר תאב הבצע רוס וורנר (רוברט ואגנר) שמגייס גאון מחשבים (הקומיקאי ריצ'רד פריור) כדי ליצור מחשב על שמתמרן את מזג האוויר של כדור הארץ. קלארק קנט שיצא לבקר בבית הוריו בקנזס נחלץ שוב לטובת האנושות - הפעם בקרב ראש בראש מול טכנולוגיה קטלנית מאותגרת קריפטונייט.

   

  הטריילר של "סופרמן 3"

   

  סוד הקסם של גיבור העל התחיל לפוג לקראת סוף שנות ה-80, והמפלה הגיעה ב-1987. סידני ג'יי. פיורי שרק חזר מישראל שם צילם את "נשר הברזל", עבר בחסותם של מנחם גולן ויורם גלובוס ל"איש הפלדה". הוא החזיר את הקמן בדמותו של לות'ר, אז זה לא עזר והסרט נחל כשרון צורב (15 מיליון בלבד בקופות). סופרמן נראה פתאום מובס על המסך הגדול ועבר לטלוויזיה - בניגוד לשנים עברו, לא רק כדמות מצוירת בסדרות אנימציה השונות.

   

  הטריילר של "סופרמן 4"

   

  התחושה בהוליווד היתה כי דמותו של סופרמן מוצתה וגם פציעתו של ריב, שהפך למשותק ב-1995, די קברו כל אתחול קולנועי אפשרי. מירב תשומת הלב עברה למסך הטלוויזיה, שם עלתה סדרת הטלוויזיה "סופרבוי" (1988-92). בהמשך הושקה בהצלחה הסדרה "לויס וקלארק" (1993-1997) בכיכובם של טרי האצ'ר ודין קיין, שהעמיקה בעיקר ביחסים בין השניים. אחרי שסדרה זו ירדה, עלתה במקומה "סמולוויל" (2001-11) שסיפרה את סיפורו האישי של קלארק קנט בגילומו של טום וולינג. 

   

  סופרמן זה מצחיק. לקט "לויס וקלארק"

   

  מי שלקח על עצמו לנסות ולהחיות את סופרמן על המסך הגדול ב-2006 היה בריאן סינגר, שניסה להשתלב בכרונולוגיה של הסרטים הקודמים באופן אלגנטי, אך ללא הצלחה. ברנדון ראות' האלמוני הוצג בפנינו כסופרמן ששב הביתה אחרי שנים של נדודים בחלל. הניסיון שלו לחבור מחדש ללויס (קייט בוסוורת') מתקבל בהתנגדות, והוא מגלה כי יש לה בן (שנחשד כבנו). אם לא מספיקה הדרמה הזאת, לקס לות'ר (קווין ספייסי) פה כדי להחריב את העולם.

   

  הטריילר של "סופרמן חוזר"

   

  "סופרמן חוזר" זכה להצלחה קופתית לא רעה, אולם איכזב לא מעט מבקרים וצופים. אבל כמובן שלאחים וורנר לא היתה שום כוונה לוותר על הנכס התרבותי שלהם והפרויקט החדש "איש הפלדה" החל להתגבש. כשכריסטופר נולאן ("האביר האפל") הצטרף כמפיק, וזאק סניידר מונה כבמאי, סומן היעד הבא עם הנרי קאביל בתפקיד סופרמן, שאמור לסלול את הדרך לטרילוגיית סופר-הירוז חדשה וגם לסרט "ליגת הצדק", בו יתאחד סופרמן ב-2015 עם באטמן וככל הנראה גם עם וונדר-וומן, פלאש וגרין לנטרן.

   

  דבר המומחה / ד"ר קורד סקוט

  "סופרמן התפתח לכדי דמות משיחית, אך לא היה כזה במקור. שוסטר וסיגל עיצבו בהתחלה את סופרמן כרב כוחות, אבל הוא לא היה בלתי ניתן להשמדה. בניגוד לרעיון הנוכחי שהוא שקול לאל, הדמות המקורית לא יכלה לעוף, אלא לזנק למרחקים ארוכים. הוא יכול היה להדוף פגזי טנק. הכוחות המשמעותיים שלו התפתחו רק בשנות ה-50.

   

  הם התעצמו עד כדי כך שרבים הפסיקו לחבב אותו - מאותן סיבות שאחרים אהבו אותו: היה יכול להביס כל אויב, ולא הפגין שום לבטים בין טוב לרגע. הערכיות המוסרית שלו מאוד ברורה ואין בה מקום לספקות. סופרמן היה אבירם של בני מעמד הפועלים וועדי העובדים נגד תעשייה תאבת בצע. בהקשר זה, סופרמן היה יותר נציג של תנועת המחאה החברתית מאשר מגנם של האינטרסים העסקיים ברחבי העולם".

   

  ד"ר קורד סקוט מלמד באוניברסיטת לויולה בשיקגו

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כריסטופר ריב הוא סופרמן הקולנועי הקלאסי
  לאתר ההטבות
  מומלצים