שתף קטע נבחר

דרמה באוסטרליה: גילארד הפסידה, ראד ר"מ

גילארד, שכיהנה כראש ממשלת אוסטרליה במשך שלוש שנים, הודחה בהצבעה במפלגתה. כתוצאה מכך יחליף אותה עד הבחירות מי שהיה ראש הממשלה הקודם ראד

טלטלה בפוליטיקה ביבשת החמישית: ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הפסידה בצהריים (יום ד') בהצבעת אמון במפלגתה ליריבה הגדול קווין ראד, שהיה ראש הממשלה הקודם. בעקבות ההצבעה יכהן ראד כראש ממשלה בפועל עד הבחירות שייערכו בעוד כחודשיים. ייתכן שהוא יושבע לתפקיד עוד היום.

 

גילארד הודיעה טרם ההצבעה כי אם לא תזכה בה היא תפרוש מיד מהתפקיד במפלגה. בהצבעה

 עצמה תמכו 57 חברים בראד, לעומת 45 בלבד שהביעו אמון בראש הממשלה. ההצבעה עצמה נערכה ביוזמת גילארד, שנאבקה בחודשים האחרונים בניסיונות להדיחה מראשות המפלגה.

 

ביוני 2010 היה המצב שונה לחלוטין, כשמפלגת הלייבור גרמה לראד לפרוש מתפקידו. סגניתו דאז גילארד הייתה זו שהחליפה אותו והיא הפכה לאישה הראשונה שכיהנה כראש ממשלת אוסטרליה.

 

בפברואר 2012 הביסה גילארד את ראד בפעם השנייה ואילצה את ראש הממשלה לשעבר להבטיח באותה עת שלא יקרא תיגר עליה ושיקח על עצמו את ראשות המפלגה רק אם יזכה לתמיכה גורפת.

 

גילארד לא הצליחה בתקופה האחרונה לעצור את הסחף השלילי בסקרי דעת הקהל, שצופים

 למפלגת הלייבור הפסד של כ-20 מושבים בפרלמנט שבו 150 מושבים. למרות שנים של צמיחה כלכלית, ממשלת גילארד לא הצליחה לזכות באמון המצביעים שמאמינים שראש הממשלה דווקא נכשלה בניהול הכלכלה.

 

ההבדלים בין הממשלה לבין האופוזיציה השמרנית בנושאים כלכליים קטנים ביותר, אולם מנהיג האופוזיציה טוני אבוט הבטיח שאם הוא ייבחר לתפקיד ראש הממשלה הוא יבטל את המס בשיעור 30 אחוזים על רווחים מכריית פחם ועופרת ברזל ואת המס הלא פופולרי על פליטת פחמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'וליה גילארד. יוצאת
צילום: רויטרס
קווין ראד. נכנס
צילום: AFP
מומלצים