שתף קטע נבחר

הנרצח הרג בגלל כיסא נוח: "היה צריך להיכלא"

לפני 13 שנים נפל אלון מיכאלי ז"ל קורבן לוויכוח קטלני על כיסא נוח בחוף הים. היום התבשרה משפחתו שאלי עורקבי, האיש שהרג את בנם, נרצח בפתח תקווה יחד עם הקבלן ערן פרטוש. אמו של אלון, מזל מיכאלי: "עורקבי היה צריך להיות בכלא"

13 שנים אחרי שאלון מיכאלי (29) ז"ל נפל קורבן לוויכוח קטלני על כיסא נוח בחוף הים, התבשרה בצהריים (יום ה') משפחתו: אלי עורקבי (35), האיש שהרג את בנם, נרצח ביריות במרכז פתח תקווה. "הרגשתי שעשו צחוק מהבן שלי, עכשיו אני מרגישה הקלה". כך הגיבה מזל מיכאלי בשיחה עם ynet לשמע הידיעה על הירצחו של אלי עורקבי, שהורשע לפני 13 שנה בהריגת אלון מיכאלי. "כולי צמרמורות. הוא לקח את החיים של הבן שלי אבל קיבל שלוש שנות מאסר בעסקת טיעון. זו סגירת מעגל". הנרצח השני הוא הקבלן ערן פרטוש, בן 42 מפתח-תקווה. באירוע נפצע עוד אדם תושב ג'לג'וליה באורח בינוני עד קשה. טרם נעצרו חשודים ברצח.

 

"הוא לקח את חיי בני", הדגישה מיכאלי. "אני מרחמת על הוריו. אמנם לא רציתי שירצחו אותו, אבל רציתי שייכנס לכלא לשנים ארוכות, והשנים האחרונות מאז עסקת הטיעון היו קשות לנו מאוד". על השנים שחלפו מאז מות בנה אמרה: "מאז האסון רע לנו, אנחנו לא מראים אבל קשה לנו מאוד. לא ישנתי בלילות אחרי עסקת הטיעון. הלך לי ילד מקסים. גם את הרצח היום אפשר היה למנוע אם השופטים היו מענישים את עורקבי כמו שצריך והוא היה יושב בכלא. אבל המדינה לא ידעה לטפל בו אז טיפלו בו אחרים".

 

דיווח מיוני 2000: נדקר למוות בגלל כיסא נוח (צילום: מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: מתוך ארכיון
דיווח מיוני 2000: נדקר למוות בגלל כיסא נוח(צילום: מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות")
   

 

מיכאלי ז"ל, בן 29 במותו, עבד בחברת נסיעות. באותו יום ביוני 2000 הוא אכל צהרים עם חבר והלך איתו לחוף הילטון, שם התגלע סכסוך על כסא נוח בינו לבין קבוצת צעירים, שאחד מהם היה עורקבי. הוא נדקר למוות, אבל בחקירה לא ניתן להוכיח מי היה הדוקר. עורקבי הורשע בהריגת מיכאלי באפריל 2001. הוא הודה בהריגה, לאחר שעורך דינו משה שרמן חתם על עסקת טיעון עם התביעה, ונגזרו עליו שלוש שנות מאסר בפועל.

 

זועמים. הוריו של אלון מיכאלי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זועמים. הוריו של אלון מיכאלי(צילום: מוטי קמחי)

 

"אני לא שמחה על הרצח של עורקבי", הוסיפה האם מזל, שמפעילה מאז עמותה נגד עסקאות טיעון. "אם השופטים היו מענישים אותו אז, אולי לא היה נרצח היום כי הוא יושב בכלא. אבל צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים. תמיד אמרתי לבעלי שיבוא יום ועבריינים יעשו אחד לשני את מה שקרה. לא רציתי בזמנו גזר דין מוות, אבל רציתי עונש ראוי, והוא קיבל עונש ראוי. המדינה לא ידעה לטפל בעורקבי אז טיפלו בו אחרים". 

 

האב אברהם הוסיף: "הגורם למוות של הבן שלי הלך. יש הקלה אבל הלוואי וכל זה לא היה קורה. נשאר לנו בית ריק. הוא היה בן הזקונים שלנו. לא הייתי מחפש את המוות של עורקבי אבל הוא קיבל את עונשו מהשמים".

  

אחרי הרצח: האחות התפללה לסובלנות

לאחר הרצח עצמו אמרה אחותו של מיכאלי, נאוה אמיר: "אני חושבת שהמשטרה עושה כל שביכולתה. הם תפסו את החשודים מהר מאוד ובאמת פעלו מעל ומעבר". היא הוסיפה: "אני רוצה שאנשים יהיו סובלניים זה כלפי זה. היום זה קרה לאחי, ומחר זה עלול להיות מישהו קרוב אליכם, מישהו קרוב לאדם במערכת המשפט, חלילה".  

 

אך לאחר גזר הדין התקוממו בני המשפחה בעקבות עסקת הטיעון וקלות העונש. "אני ממש מתביישת בעסקת הטיעון הזו", אמרה אז אמו של אלון. "חשבתי שאם לא יורשע ברצח אז לפחות יורשע בהריגה, אבל עונש של שלוש שנים זו השפלה בשבילי. תשעה חודשים אני מגיעה לבית המשפט כדי לתבוע צדק, והרוצח מקבל שלוש שנים? המדינה הזו משתפת פעולה עם רוצחים וכמוה גם המשטרה והפרקליטות. אם היה מדובר ברוצח ערבי, הוא לא היה נמלט בפחות ממאסר עולם".

 

מיכאלי קבלה בזמנו על כך ש"משפט צדק ועונש חמור יותר היו עוזרים לי להתמודד טוב יותר עם האובדן של הבן. אנחנו במשפחה גמורים כולנו בגלל המקרה הזה, חיינו אינם חיים. בשביל כיסא לרצוח את הבן שלי? למה? הוא היה ילד מקסים".

 

בזמנו תקף עו"ד שרמן את התקשורת על הצגת האירוע כמעשה מכוון. "לא היה כאן רצח אלא הגנה עצמית", הוא טען. "הוויכוח בין הנערים נגמר, הם צעדו לעבר המכוניות שלהם ואז הגיעו מיכאלי וחבריו עם שברי בקבוקים במטרה לסגור חשבון. העד המרכזי של התביעה לא יכול היה להצביע על הדוקר וקשה היה להאמין לגרסאות שמסר".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
אלון מיכאלי. נדקר למוות
צילום: רפרודוקציה
צילום: טל שחר
מזל מיכאלי. הלם והקלה
צילום: טל שחר
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
עורקבי בעת משפטו, 2001
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
מומלצים