שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פלאפון ניסתה לגבות חוב ב-SMS ותשלם 15 אלף
  החלטה ראשונה מסוגה: מסרונים המעודדים לקוח לשלם חוב לחברה, מהווים דואר זבל. כך קבע בית משפט השלום בתל-אביב. בהתאם, פלאפון ומשרד עורכי הדין שגובה עבורה את החובות, חויבו לפצות לקוחה שקיבלה 46 מסרונים כאלה ב-15 אלף שקל

  שלחו לכם SMS כהתראת חוב? זה דואר זבל. לקוחה של פלאפון צברה חוב, בעקבותיו החברה ומשרד עורכת הדין שגובה עבורה את החובות, שלחו לה 46 מסרונים - 32 מתוכם בחודש אחד. מטרתם הייתה לגבות את החוב, כאשר במסגרתם פלאפון הכריזה על "מבצע חיסול חובות" וביקשה ליצור קשר עם משרד עורכת הדין לשם תשלום החוב. בהחלטה ראשונה מסוגה של ביהמ"ש, המסרונים האלה הוגדרו כדואר זבל.

   

   

  יש לך חוב? זו לא הצדקה לשטף הודעות SMS (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יש לך חוב? זו לא הצדקה לשטף הודעות SMS(צילום: shutterstock)

   

  בתביעה שהגישה הלקוחה נגד החברה ונגד משרד עורכת הדין לבית משפט השלום בתל-אביב, היא ביקשה פיצוי של כ-143 אלף שקל בגין משלוח מסרוני "ספאם" - בניגוד לחוק התקשורת. הסכום כלל גם בקשה לפיצוי עבור עוגמת הנפש שהסבו לה המסרונים.

   

  לטענתה, ההודעות שנשלחו אליה הם דואר זבל פרסומי, שאסור לנתבעות לשלוח ללא הסכמה מפורשת מצידה. המסרונים הפחידו והטרידו אותה, והיא דרשה מהנתבעות להפסיק את שליחתן.

   

  פלאפון ומשרד העו"ד טענו מנגד, כי המסרונים לא נועדו לעודד את הלקוחה לצרוך דבר מה ומטרתם לא הייתה פרסומית. מדובר בדרך לגיטימית לגביית חוב מסרבנית תשלום. משלוח הודעות שמהוות למעשה התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, אינה מהווה דבר פרסומת אסור.

   

  מעודד הוצאת כספים

  השופט עזריה אלקלעי קיבל את התביעה בחלקה. הוא קבע כי מסרוני גביית החוב הם דואר זבל פרסומי. זאת לקביעתו משום שהן מעודדות את הלקוחה להוציא כספים.

   

  לדבריו, החוק בעניין זה לא מייחס לפרסומת את המשמעות המקובלת של המילה, אלא מרחיב אותה לכל מסר שמעודד הוצאת כספים. זאת למעט תרומות ומטרות פוליטיות.

   

  מכאן שאין חולק שמדובר במסרונים "מסחריים", שנשלחו לקבוצת לקוחות גדולה ומשרתים את האינטרס של הנתבעות. פלאפון מנסה לקבל באמצעותו כספים, ומשרד עוה"ד מרוויח שכר טרחה.

   

  משכך, השופט קבע כי פלאפון ומשרד עוה"ד ישלמו לתובעת פיצוי, אם כי לא בסכום הגבוה שביקשה. זאת, בין היתר משום שמדובר בהחלטה ראשונה מסוגה ולאור העובדה שהתובעת היא אכן סרבנית תשלום.

   

  לסיכום, פלאפון ועוה"ד חויבו לשלם לתובעת 15 אלף שקל ביחד ולחוד. כמו כן, חויבו לשלם מחצית מסכום אגרת המשפט ששילמה ושכר טרחת עורך דין של 2,500 שקל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים