שתף קטע נבחר

מצרים: "מיליון בתחריר", מורסי מסתגר בארמון

בכיכר בקהיר מפגינים המונים בדרישה להדיח את המשטר האיסלאמיסטי בראשות מורסי. הנשיא עוקב אחר ההפגנות מחדר המצב בלשכתו, ודוברו קורא לדיאלוג. משרד הפנים: 3 מיליונים ברחובות ברחבי מצרים

המתיחות בארץ הנילוס בשיא: מאות אלפי מתנגדים של נשיא מצרים מוחמד מורסי נהרו בצהריים (יום א') לכיכר תחריר לקראת הפגנת הענק שתגיע לשיאה בערב בדרישה להדיח את הנשיא ואת משטר האחים המוסלמים. לפי הדיווחים מקהיר, מצדדיו של מורסי התאספו סמוך לארמון כדי להביע את תמיכתם בו. גורמים ממשרד הפנים אמרו לסקיי ניוז בערבית כי ברחבי המדינה יצאו להפגין כשלושה מיליון בני אדם. עוד דווח כי מיליון בני אדם מפגינים בתחריר. ynet העביר שידור חי מכיכר תחריר בקהיר.

 

 

דובר לשכת הנשיאות, איהאב פהמי, ערך הערב מסיבת עיתונאים בארמון הנשיאות אל-קובה. הוא אמר כי "יש פתיחות במוסד הנשיאות להציג יוזמות בהתאם לחוק ולחוקה" והצהיר: "אנחנו פתוחים לגמרי לכל דיאלוג לאומי עם כל הזרמים הפוליטיים. אם שני צדדים חלוקים על בדעותיהם, אין דרך אחרת מלבד דיאלוג". הוא הדף את השמועות על אפשרות שמורסי יעביר את סמכויותיו לצבא.

 

מורסי עצמו הגיע לארמון אל-קובה, לאחר שבסוף השבוע שהה במטה המשמר הנשיאותי, כדי לעקוב מקרוב מחדר המצב בלשכתו אחר ההפגנות ברחבי מצרים. סביב ארמון נשיאותי אחר בקהיר, אל-איתחאדיה, התאספו עשרות בני אדם לקראת ההפגנות שמתוכננות להתקיים הערב. כלי תקשורת במצרים דיווחו

כי מספר המפגינים סמוך לארמון הלך ועלה. לפי הדיווחים, חלק מהמפגינים עלו על קירות הבטון שהציבו כוחות המשמר הנשיאותי אל מול חומות הארמון.

 

המפגינים, כך דווח, הניפו כרטיסים אדומים לכיוון ארמון הנשיאות והשמיעו קריאות נגד משטרו של מורסי כמו: "העם רוצה להפיל את המשטר", "הסתלק.. הסתלק", "ייפול שלטון המדריך הכללי של האחים המוסלמים" ו-"יום ראשון אחר הצהריים, העם ישלוט במצרים". הם גם הניפו את דגלי מצרים ושלטים נגד מורסי.

 

במקביל, העיתון אל-יום א-סאבע דיווח כי עשרות מפגינים נגד מורסי פרצו למטה של מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים במחוז א-שרקיה ושרפו את תכולתו.

 

בכיכר תחריר נצפו מפגינים מניפים דגל ענק של מצרים וחלקם נשאו שלטים בגנות האחים המוסלמים. גם באלכסנדריה משתתפים אלפים ממתנגדיו של מורסי בהפגנת ענק שנערכת בכיכר במרכז העיר. במקביל, רשת אל-ערביה דיווחה בצהריים על עימותים בין מתנגדי מורסי לתומכיו בעיר אל-מחלה אל-כוברא בצפון המדינה. לפי הדיווח, כמה בני אדם נפצעו בעימותים.

 

בנוסף, כלי תקשורת במצרים גם דיווחו כי 17 בני אדם נפצעו בעימותים בין תומכיו של מורסי למתנגדיו בעיר אל-מנסורה בדלתא של הנילוס. כמו כן דווח על עימותים בעיר טנטא במחוז אל-ערביה שכללו בין היתר ירי ויידוי אבנים בין תומכיו של מורסי למתנגדיו.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

חשש מאלימות במהלך ההפגנות (צילום: AP) (צילום: AP)
חשש מאלימות במהלך ההפגנות(צילום: AP)

 

גם בקרב תומכיו של מורסי וגם בקרב המתנגדים לו גוברת התחושה שבמהלך ההפגנות הערב תפרוץ אלימות וזאת אף על פי שכל אחד מהצדדים הביע בפומבי רצון לשמור על איפוק. בעימותים בשבוע החולף נהרגו כבר שבעה בני אדם. תומכיו של מורסי התארגנו עם אמצעי מיגון שונים להתמודדות עם אלימות.

 

האופוזיציה מצדה סבורה כי נהירה גדולה של אנשים לרחובות עשויה להביא ללחץ משמעותי על מורסי כדי שיתפטר מתפקידו. הסופר המצרי עלאא אל-אסואני כתב בחשבון הטוויטר שלו: "היום, האנשים יגברו על הפשיזם". מספר החותמים על העצומה שקראה למורסי להתפטר גדול פי שניים מהמספר שהעניק לו בשנה שעברה את הניצחון בבחירות לנשיאות.

 

אתר האינטרנט של העיתון אל-אהראם דיווח מצדו כי מורסי ממשיך לעבוד כרגיל ובמקביל עוקב מקרוב אחר ההפגנות יחד עם כל הבכירים ובין היתר עם משרד ההגנה ומשרד הפנים. אותו גורם עלום שם אף סיפר כי מורסי היה בבוקר במטה של המשמר הנשיאותי שנמצא בקרבת ארמון אל-איתחאדיה. עוד דווח כי המשמר הנשיאותי סיפק כלי טיס להעברתו של מורסי למקרה של אירועים חריגים.

 

 

ליד מסגד אל-ראבעה אל-עדוויה התקיימה הפגנת תמיכה במורסי. בכלי תקשורת אופוזיציונרים במצרים אף דווח כי הצעירים שהפגינו לטובת מורסי קיימו מפגני לחימה.

 

מוקדם יותר פורסם כי מורסי אמר בראיון בלעדי לעיתון הבריטי

 "גרדיאן" שהתפרסם היום כי לא תהיה מהפכה שנייה בארצו אחרי זו שהפילה את משטרו של חוסני מובארק.

 

מורסי דחה את קריאות האופוזיציה לבחירות מוקדמות לנשיאות ואמר כי לא ירשה כל הפרה של החוקה. הוא הוסיף כי "אין מקום לשיחות נגד לגיטימיות החוקה".

 

"אם נחליף בתפקיד מישהו שנבחר וזכה ללגיטימציה חוקתית - ובכן, יהיו אנשים ויריבים שמתנגדים גם לנשיא החדש, ושבוע או חודש לאחר מכן הם יבקשו ממנו להתפטר", אמר מורסי לעיתון הבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בדרך להפגנת ענק. מצרים, היום
צילום: AP
מומלצים