שתף קטע נבחר

"לרצוח מבלי להיתפס". כל חיפושי הגוגל של מעוז

הכרעת הדין של דניאל מעוז, שדקר למוות את הוריו, חושפת את החיפושים שביצע ברשת כדי להימלט מעונש. מ"רצח הורים של הומואים" ועד "איך לרצוח את ההורים שלך מבלי להיתפס". ההקלקות המלאות, ההסברים וההתפתלויות - שלב אחר שלב

"איך לרצוח את הוריך מבלי להיתפס", "רצח הורים של הומואים", "רצח כדי לזכות בכספי ירושה", "כמה זמן מרגע הפטירה עד קיום הצוואה". בחודש אוגוסט 2011 כבר גמלה בלבו של דניאל מעוז ההחלטה לרצוח את הוריו נורית ונח. כל מה שנותר לו כעת הוא לתכנן את הרצח בקפידה ולפרטי פרטים. כעורך דין מנוסה, החליט מעוז לשלב את ניסיונו עם ידע טכנולוגי לצורך שורת חיפושים ברשת, שמטרתה להשיג הימלטות מהעונש. הכרעת הדין שבעקבותיה נשלח היום (ב') מעוז לשני מאסרי עולם, חושפת את הדרכים שבהן בחן את הגבולות בניסיון להערים על רשויות החוק.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

5.8.11 – 20:43: עוד לפני שניגש לערוך חיפושים שונים ברשת החליט דניאל מעוז להיכנס לאתרי אינטרנט שיסייעו לו במזימתו. בלחיצות הראשונות על המקלדת בחר מעוז להיכנס לאתר "יוטיוב", הקיש באנגלית את הכותרת "איך להימלט מרצח" והגיע לאתר שנושא שם זה. מאוחר יותר, אחרי שנעצר בחשד לביצוע הרצח הכפול, לא הסביר מעוז מדוע בחר לגלוש באתר.

 

12.8.11 – 21:37: מעוז המשיך בניסיונותיו לאתר מידע רלוונטי. הפעם הוא הקיש באנגלית את המילים "איך לרצוח את הוריך מבלי להיתפס" והגיע לאתר שנושא שם זה. גם במקרה זה לא מספק מעוז לחוקריו את הסיבה לניסיון האיתור יוצא הדופן. בכל מקרה, בהכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים נכתב כי "החיפושים שלהם לא ניתן הסבר סביר, קושרים את הנאשם במידה בלתי מבוטלת למעשי הרצח".

 

"החיפושים קושרים את הנאשם לרצח". דניאל מעוז בביהמ"ש, היום (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
"החיפושים קושרים את הנאשם לרצח". דניאל מעוז בביהמ"ש, היום(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

13.8.11 (יום הרצח) – 20:08-14:28: שעות אחדות לפני שדקר למוות את הוריו, עבר דניאל מעוז לחפש מילים או ביטויים. לצורך המטרה שהנחתה אותו בחר מעוז להיכנס ל"גוגל" ולהקיש את הביטויים הבאים: "איתור מיקום לפי מספר טלפון, איתור מיקום מספר טלפון בדיעבד לפי מספר טלפון, רצח הורים של הומואים (גם באנגלית), קבילות פוליגרף, הרשעה ברצח, עבירת רצח ראיות, סירוב לפוליגרף, האם קרן פנסיה מועברת בירושה וזכויות פנסיה מועברת בירושה".

 

מעוז המשיך בחיפושיו והקיש גם את הביטויים הבאים: "זכויות פנסיה מועברת בצוואה, רצח את, רצח כדי, רצח כדי לזכות בכספי ירושה, נער ליווי קטין, תמלול שיחות בדיעבד, תמלול שיחות בדיעבד האם ניתן לשמוע, האם לביטוח חיים יש תוקף במקרה של רצח, האם ניתן לשמוע תוכן שיחת טלפון מהעבר, האם חברות הסלולר יכולות לדעת תוכן שיחות טלפון וכמה זמן מרגע הפטירה עד קיום הצוואה".

 

 (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

בחוות הדעת של המשטרה צוין כי מעוז חיפש ביטויים נוספים, שבהם המשיך להפליג בדמיונו: "מכתב בערבית שהושאר בזירת רצח לאומני, רצח את בני הזוג בשנתם, הילדים חשודים ברצח הוריהם ואיזה ראיות צריך כדי להרשיע ברצח".

 

בין לבין נכנס מעוז גם לאתר בנושא בדיקת פוליגרף במשפט פלילי, אתר בית של עורך דין שעסק בנושא עבירת רצח, אתר בית של עורך דין אחר שעסק אף הוא בנושא עבירות רצח, מאמר עיתונאי שעסק בנושא "מה הופך אדם לרוצח פסיכופת", כתבה באנגלית שעסקה בבני זוג שנכלאו בגין רצח, כתבה עיתונאית ששמה "הבן חשוד ברצח הוריו" ובערך שסיפק מידע על אודות טבח בני משפחת פוגל באיתמר. בין החיפושים נכנס דניאל גם לחשבון הבנק שלו.

 

גם אחרי הרצח המשיך מעוז בניסיונות לאתר מושגים שיכולים לסייע לו, לשיטתו, בהימלטות מעונש. לפי הכרעת הדין, "בין הירצחם של המנוחים ובין תפיסת מחשבו של הנאשם, בוצעו חיפושים נוספים". בעניין זה צוין כי אחרי שדקר למוות את הוריו חיפש מעוז את הביטוי: "האם סבון כלים מעלים DNA". בכך הובאו בהכרעת הדין ראיות שסייעו להרשיע את מעוז גם בהשמדת ראיות שבגינה נשלח לחמש שנות מאסר נוספות.

 

"צריך להיות פסיכופת בשביל לעשות את זה" 

בחקירתו במשטרה סירב מעוז למסור הסברים על החיפושים שעשה ברשת. לפי הכרעת הדין, חוקר משטרתי הטיח במעוז כי "זמן קצר לפני הרצח גלשת במחשב שלך ובדקת ב'גוגל' איזה ראיות צריך להרשיע ברצח, מה התגובה שלך לזה?" ומעוז השיב: "לא זוכר דבר כזה". על הטענה שרצח את הוריו כדי לזכות בחלקו בכספי ירושה השיב מעוז: "אתם משוגעים לחשוב שתכננתי ו/או רצחתי את הוריי, אני מרוויח טוב ויכול בשנתיים עבודה להרוויח יותר מהחובות שיש לי. צריך להיות פסיכופת בשביל לעשות את מה שאתם טוענים שעשיתי".

 

אחרי שהמשפט נפתח בחר דניאל לשנות טקטיקה. כדי להעצים את גרסתו, שלפיה אחיו התאום ניר ביצע את הרצח הכפול, החליט דניאל להתייחס באופן פרטני לחלק מהביטויים שחיפש ברשת. ביחס לביטויים הנוגעים לאיתור או איכון מקום לפי מספר טלפון, השיב דניאל כי בעקבות השיחה הראשונה עם אחיו התאום, התעורר בלבו חשש כי ניר יגיע לבית ההורים ולכן ביקש למצוא אתר שבו ניתן יהיה להכניס את מספר הטלפון של ניר ולאכן את מיקומו.

 

 

האח התאום ניר בבית המשפט, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
האח התאום ניר בבית המשפט, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לשאלת בית המשפט, האם חשש שניר יעשה משהו נורא, מסר דניאל תשובה מתחמקת, שלפי הכרעת הדין "תמציתה הייתה כי ביקש לבחון שמא ניר משקר לו כשהוא מספר שהוא נמצא בביתו בירושלים, וכדי להתחקות אחר הלך רוחו".

 

בנוגע לביטוי "רצח הורים של הומואים", ציין דניאל בתחילה כי אינו זוכר את החיפוש, אף שלא הכחיש שביצע אותו. דניאל ציין בתגובה כי החיפוש נעשה על רקע האיום מצד ניר שיחשוף את הנטייה המינית שלו. ההסבר שדניאל סיפק: "כשאני משוחח עם ניר, וניר מדבר כמו שהוא מדבר, ההקשר שלי כשאני גם במצוקה באופן עקרוני באותו רגע, גם חסר שינה, אני תחת איזשהו איום מניר".

 

ההורים נרצחו, הבן נשלח לשני מאסרי עולם. נח ונורית מעוז עם דניאל ()
ההורים נרצחו, הבן נשלח לשני מאסרי עולם. נח ונורית מעוז עם דניאל

 

לפי הכרעת הדין, דניאל אף הגדיל לעשות כשטען כי החשש לפגיעה בהוריו על רקע נטייתו המינית נבע בגלל מידע כללי בעקבות "סרט דוקומנטרי" שבו צפה בעבר. על החיפוש בנוגע ל"קבילות בדיקת פוליגרף" השיב דניאל כי חשש מהרגע שבו אחיו התאום ניר יפגע בהוריהם ושאז תופנה כלפיו אצבע מאשימה. "ברגע שהגיעה לי המחשבה, שאז נראתה לי מוטרפת, שניר עלול לעשות משהו, היה ברור לי, שאני החשוד המיידי".

 

לשאלת בית המשפט "בשלב זה אתה בטוח שניר יעשה משהו נורא ויפנו אליך כחשוד עיקרי, זה הרציונל?", השיב דניאל: "כלל וכלל לא. הרציונל הוא שאני מחפש הרבה דברים". גם במהלך חקירתו בבית המשפט חזר דניאל על גרסתו שלפיה אינו יכול לתת הסבר רציונלי לפעולותיו, נוכח הפאניקה שבה היה שרוי באותה עת.

 

"נזכרתי בכל מיני תיקים מפורסמים" 

בנוגע לחיפושים בנושאים "הרשעה ברצח" ו-"עבירת רצח ראיות", ציין דניאל כי "אני חושב שהחיפוש פה הוא תוצאה של תוצאות של חיפושים קודמים שראיתי, ואז הוא אקדמי לחלוטין. הוא כבר כשאני מפליג במחוזות הדמיון, ואני סטודנט בוגר קליניקה של הסנגוריה הציבורית. במסגרתה, בפועל, ייצגתי בכל מיני תיקים ונזכרתי בכל מיני תיקים מפורסמים בתחום. חיפוש אקדמי לחלוטין".

 

את החיפושים שעסקו בשאלה "האם קרן פנסיה עוברת בירושה", תלה מעוז ב"סקרנות אקדמית". בבית המשפט הוא טען כי "את כל הפרק הזה, זכויות פנסיה מועברות בירושה וזכויות פנסיה מועברות בצוואה, כאדם שגם עסק בירושות וגם למד את התחום, הסתקרנתי". כשהשופטים תהו כיצד סקרנותו האקדמית הובילה לחיפוש, השיב מעוז: "אני לא יודע, זה עלה לי בקנה אחד עם החיפושים הקודמים".

 

על החיפוש ב"גוגל" בנוגע לביטוי "רצח כדי לזכות בכספי ירושה", הסביר מעוז כי הרגיש שאם וכאשר אחיו ניר ירצח את ההורים, החשדות יופנו דווקא כלפיו. "ההסבר הוא שהרגשתי שאני בכל מקרה, וזה ממוחי הקודח, שאני החשוד המיידי. אני אהיה החשוד המיידי. וזה כיוון שיש לי אח עם בטן מלאה. אחות בכלל, בני משפחתי שישבו איתי באותה שיחה והיו מאוד מאוכזבים מההימורים שלי, וחשבתי שהעניין הזה יעלה".

 

לסיכומו של עניין, צוין בהכרעת הדין כי "מאחר שעסקינן בנדבך ראייתי בודד במבנה נסיבתי מורכב, ברור כי משקלם, מהותם והמסקנות הנגזרות מחיפושי המחשב יקבלו ביטוי מלא והולם בסופה של ההכרעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל מעוז
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים