שתף קטע נבחר

4 משרי מורסי התפטרו, 8 הרוגים במטה האחים

שוב מתיחות שיא בקהיר לקראת ההפגנות הערב: ארבעה שרים בממשלתו של הנשיא מורסי התפטרו. הבוקר תקפו מתנגדיו את מטה האחים המוסלמים והעלו אותו באש, בצהריים התברר - שמונה נהרגו שם. האחים: שוקלים צעדים ל"הגנה עצמית"

לשכת הנשיאות והאחים המוסלמים ניסו לשדר לכידות, אבל הבקיעים בשדרות השלטון הולכים ומתגלים. ארבעה שרים בממשלתו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הודיעו בצהריים (יום ב') על התפטרותם, יממה אחרי הפגנת המיליון שהתקיימה ברחובות קהיר ובערים נוספות נגד נשיאותו של מורסי. בינתיים נודע כי מספר ההרוגים הכולל במהומות במצרים מאז אתמול עומד על 16, ומספר הפצועים על יותר מ-700. שמונה מההרוגים נהרגו במטה האחים המוסלמים, שעליו הסתערו הבוקר מתנגדי השלטון. הם העלו אותו באש.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי גורם רשמי בקבינט המצרי, שצוטט בסוכנויות הידיעות, ארבעת השרים שהודיעו על התפטרותם הם שרי התיירות, הפרלמנט, התקשורת ואיכות הסביבה. הצעד צפוי להגביר את הלחץ על מורסי, אף שמנגד מקיימים תומכיו הפגנות בעדו.

 

ההפגנת ההמונים אתמול בכיכר תחריר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנת ההמונים אתמול בכיכר תחריר(צילום: EPA)

 

בתוך כך, גם תנועת האחים המוסלמים, שניצחה בבחירות לפרלמנט בשנה שעברה ושממנה צמח הנשיא מורסי, פרסמה בעצמה הודעה חריפה העלולה להגביר את המתיחות, לקראת ההפגנות הצפויות הערב. התנועה האיסלאמיסטית אישרה את הדיווחים כי "חמושים" תקפו הבוקר את המטה המרכזי שלה, ואמרה כי מדובר בחציית קו אדום וכי כעת היא שוקלת לנקוט צעדים "להגנה עצמית".

 

דובר האחים המוסלמים אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המצרים לא יישבו בחיבוק ידיים ויסבלו התקפות על מוסדותיהם. "מסוכן מאוד עבור ישות וחברה לנקוט אלימות כאמצעי לחולל שינוי כיוון שהדבר עלול להסית אחרים לעשות את אותו הדבר. האחים המוסלמים הוא ארגון ממושמע", אמר. הוא גם מתח ביקורת על כוחות הביטחון של מצרים שלא הצליחו להגן על מטה האחים המוסלמים.

 

הצהרת האחים המוסלמים בנוגע לאפשרות שהתנועה תנקוט צעדים להגנה עצמית, היא תזכורת להקמתן של "ועדות להגנה עצמית" במהלך ההתקוממות נגד משטר חוסני מובארק בשנת 2011. כשנשאל אם האחים המוסלמים קוראים לצעד דומה עכשיו, אמר שהנהגת התנועה מקיימת ישיבה ותמסור הודעה במסיבת עיתונאים מאוחר יותר. "האנשים לא יישבו בחיבוק ידיים", שב והדגיש.

 

יחזרו הערב? מתנגדי מורסי חושבים שהוא משת"פ של ישראל (צילום: AP) (צילום: AP)
יחזרו הערב? מתנגדי מורסי חושבים שהוא משת"פ של ישראל(צילום: AP)

 

במהלך הסתערות הבוקר של מתנגדי מורסי על מטה האחים הם השחיתו רכוש, ולפי כתב של סוכנות הידיעות AP אחד מהם אף יצא מהמקום עם אקדח והעביר אותו לשוטר. בתמונות ששידרו ערוצי טלוויזיה מקומיים נראו חלונות מנופצים, חומות מפויחות ועשן מיתמר מהבניין המבוצר במזרח קהיר. אש עדיין בערה באחת הקומות, שעות אחרי ההסתערות על הבניין. מפגין אחד תלש את סמל האחים המוסלמים מהקיר החיצוני של הבניין, ואחר הניף את דגלי מצרים מחלון בקומה גבוהה יותר לאות ניצחון. משרד הבריאות המצרי מסר כי לפחות 16 בני אדם נהרגו ברחבי מצרים בעימותים הקשורים למחאה מאז אתמול בערב, שמונה מהם במטה האחים המוסלמים. 781 בני אדם נפצעו.

 

מוקדם יותר היום פרסמה תנועת "תמרוד", שארגנה את מחאת ההמונים נגד מורסי, הודעה שבה הציבה לנשיא האיסלאמיסט אולטימטום לעזוב את השלטון עד יום שלישי בשעה חמש בערב, כדי שמוסדות המדינה יוכלו להתחיל להתכונן לבחירות מוקדמות לנשיאות. לפי הודעת התנועה, אם מורסי לא ייענה לאולטימטום הם יקראו להמונים להתקהל בכל כיכרות מצרים כדי לנהור לארמון אל-קובה בקהיר, הארמון שממנו עקב אמש מורסי אחרי ההפגנות מחדר המצב שלו. בהודעה נטען גם כי אם מורסי לא ייענה לאולטימטום, יחלו פעילי המחאה נגדו במרי אזרחי כולל כדי "לממש את רצונו של העם המצרי".

 

מחאה נרשמה בקהיר גם בשעות הבוקר המוקדמות היום. מעט אחרי הזריחה נראו עדיין צעירים משבשים את התנועה באזור כיכר תחריר,

אבל רק כמה מאות מפגינים עדיין היו שם, חלקם נחו באוהלים שהקימו לעצמם. עמוק בתוך הלילה, היו עדיין עשרות אלפי אנשים בכיכר, כנראה על רקע הקריאה לפתוח בשביתת שבת בתחריר. אלא שהבוקר, עם תחילת יום העבודה, רק מעטים מהם נשארו שם.

 

עם זאת, לא מן הנמנע שהמפגינים ישובו לכיכר הערב, כשהשמש תשקע והטמפרטורות ישובו להיות נוחות כדי להתאסף בחוץ, באזור האוהלים והמבנים המאולתרים שהקימו להם לשהייה שם. שאלה חשובה היא כיצד יתמודד הצבא עם המשך ההפגנות. אתמול הוא נשאר נייטרלי בעיקר והשתדל מאוד להימנע מהתערבות. כמה שוטרים, לעומת זאת, נצפו באלכסנדרייה ובקהיר צועדים במדים עם המפגינים וקוראים "המשטרה והעם הם גוף אחד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קרוב לאלף נפגעים. בהפגנות אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים