שתף קטע נבחר

צבא מצרים: למורסי יש 48 שעות לפתור המשבר

הפגנות המחאה ההמוניות נמשכות, בעימותים נהרגו כבר 25 בני אדם - ומפקד הצבא קורא להיענות לדרישות העם. הוא קצב 48 שעות לנשיא: "הביטחון הלאומי המצרי עומד בפני סכנה ואנחנו צריכים לקחת אחריות". תנועת "האחים המוסלמים" מתייחסת בביטול לאולטימטום: "עידן ההפיכות הצבאיות נגמר"

המדינה הערבית לא מפסיקה לספק דרמות: מפקד צבא מצרים שלח היום (יום ב') לראשונה מסר מאיים לנשיא מוחמד מורסי ואמר כי הוא נותן לפוליטיקאים, ובראשם הנשיא, אולטימטום של 48 שעות כדי להיענות לדרישות העם. דבריו של הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי נאמרו על רקע הפגנות המחאה הגדולות שנערכות ברחבי המדינה הערבית במלאות שנה לכהונתו של הנשיא האיסלאמיסטי. עד כה דווח על 25 הרוגים בהפגנות בעימותים בין מתנגדי הנשיא לבין תומכיו. 

 

עוד חדשות בעולם :

טייס חיל האוויר הירדני ערק למורדים מאל-קאעידה

תיעוד נדיר: להסתכל למחבל המתאבד בעיניים

רבבות הפגינו בהונג-קונג: סין, תני לנו לבחור

4 שנים אחרי המטוס: מסוק נחת במי נהר ההדסון

 

בהודעת הצבא המצרי נמסר כי מצרים והעולם ראו את העם המצרי הדגול יוצא לרחובות כדי להביע דעתו. עוד צוין כי הצבא הציב בשבוע שעבר אולטימטום של שבוע לצאת מהמשבר, אולם שבוע זה חלף ללא יוזמה ופעולה מצד השלטונות - דבר שגרם ליציאת ההמונים לרחובות. "בזבוז זמן נוסף יביא לעוד פילוג שאנחנו הזהרנו ומזהירים ממנו", מסר הצבא וקרא למורסי ולצמרת שלטונו להגיע תוך 48 שעות להסכמה עם האופוזיציה על מפת דרכים כוללת על עתיד המדינה והוסיף שאם לא יושג הסדר, הצבא ייקח על עצמו אחריות היסטורית ויקבע מפת דרכים חדשה שתשרטט את עתיד מצרים.    

 
לא הולכים לשום מקום. כיכר תחריר בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא הולכים לשום מקום. כיכר תחריר בקהיר(צילום: רויטרס)

קוראים להדחת הנשיא האיסלאמיסטי. מפגינים בכיכר תחריר בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
קוראים להדחת הנשיא האיסלאמיסטי. מפגינים בכיכר תחריר בקהיר(צילום: AP)

המפגינים בקהיר חוגגים בעקבות האולטימטום שהציב הצבא (צילום: AP) (צילום: AP)
המפגינים בקהיר חוגגים בעקבות האולטימטום שהציב הצבא(צילום: AP)
 

"למורסי יש עוד עבודה בקידום הדמוקרטיה במצרים". אובמה בטנזניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"למורסי יש עוד עבודה בקידום הדמוקרטיה במצרים". אובמה בטנזניה(צילום: AFP)

 

"אנחנו מזהירים את כולם כי אם דרישותיו של העם המצרי לא יתממשו במהלך פרק הזמן הזה, נהיה חייבים בהתבסס על אחריותנו הלאומית וההיסטורית ומתוך כבוד לדרישות העם המצרי הדגול להודיע על מפה עתידית ועל צעדים שנפקח על ביצועם בהשתתפותם של כל הזרמים הלאומיים ובין היתר הצעירים שהם היו ועדיין המנוע של מהפכתם המהוללת". 

 

"העם סבל, חייבים להקשיב לו"

"הביטחון הלאומי המצרי עומד בפני סכנה ואנחנו צריכים לעמוד באחריות", אמר הגנרל המצרי הבכיר והוסיף כי "העם סבל ועדיין סובל וחייבים להקשיב לו ולאמץ אותו לחיקו".

בעקבות הודעת הצבא חגגו המוני מפגינים בכיכר תחריר בקהיר תוך שהם שרים שירים בעלי צביון לאומי. חלק מהמפגינים קראו קריאות תמיכה בצבא ובמפקדו א-סיסי. באזורים נוספים ברחבי הבירה נשמעו קריאות תמיכה בצבא לנוכח האולטימטום שהציב לנשיא.

 

יאסר חמזה, חבר בכיר במפלגת הצדק והפיתוח של "האחים המוסלמים" במצרים, אמר כי כל הזרמים הפוליטיים במדינה דוחים את האולטימטום של הצבא המצרי. "הפתרונות יגובשו במסגרת החוק, עידן ההפיכות הצבאיות הסתיים", אמר חמזה בראיון לרשת אל-ג'זירה.

 

"חזית ההצלה הלאומית", אחד מגופי הגג של האופוזיציה המצרית שמשתתף בהפגנות נגד מורסי, מקיימת ברגעים אלה ישיבה דחופה כדי לבחון את הודעת הצבא ואת אופן תגובתה. 

 

הצבא מאיים לראשונה על הנשיא. מורסי וא-סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
הצבא מאיים לראשונה על הנשיא. מורסי וא-סיסי(צילום: AP)

 

ואם לא הספיקו למורסי הצרות, יועצו הצבאי ומי שכיהן בתפקיד הרמטכ"ל, סמי ענאן, הגיש את התפטרותו לאות הזדהות עם העם המצרי. ענאן קרא לצבא מצרים לשמש פעם נוספת דוגמה מבחינת ההקרבה, אהבת המולדת והאזרח ובעמידתו לצד רצונו של העם ודרישותיו הלגיטימיות.  

 

אובמה: וושינגטון מודאגת מהאלימות

במקביל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס להפגנות הענק במצרים נגד שלטונו של מורסי. "כולנו מודאגים לגבי מה שמתרחש במצרים. ארה"ב בוחנת מקרוב את המצב", אמר אובמה בנאום במהלך ביקורו בטנזניה. הנשיא האמריקני הוסיף כי "ברור שלנשיא מורסי ולממשלתו יש עוד עבודה לעשות כדי לקדם את הדמוקרטיה במצרים".

 

אובמה קרא למורסי לפעול עם האופוזיציה במצרים ולקדם רפורמות דמוקרטיות וציין שהסיוע האמריקני למצרים מבוסס על צורך זה. הוא הוסיף כי וושינגטון מודאגת מהאלימות במדינה הערבית וקוראת לכל הצדדים למצוא פתרון של שלום.


מתנגדי מורסי השחיתו את מטה "האחים המוסלמים" בקהיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתנגדי מורסי השחיתו את מטה "האחים המוסלמים" בקהיר(צילום: EPA)

ארבעה שרים התפטרו לאות הזדהות עם המפגינים. כיכר תחריר בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
ארבעה שרים התפטרו לאות הזדהות עם המפגינים. כיכר תחריר בקהיר(צילום: AP)

 

מוקדם יותר דיווחו כלי התקשורת במצרים כי ארבעה שרים בממשלתו של הנשיא מורסי התפטרו מתפקידם לאות הזדהות עם המפגינים - יממה אחרי הפגנת המיליון שהתקיימה ברחובות קהיר ובערים נוספות נגד הנשיא מתנועת "האחים המוסלמים". עוד דווח כי שלושה מושלי מחוזות גם הגישו את התפטרותם. רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי מספר השרים שהגישו את התפטרותם מממשלתו של הישאם קנדיל עומד כבר על עשרה.

 

בינתיים נודע כי מספר ההרוגים הכולל במהומות במצרים מאז אתמול עומד על 16, ומספר הפצועים על יותר מ-700.

שמונה מההרוגים נהרגו במטה "האחים המוסלמים", שעליו הסתערו הבוקר מתנגדי השלטון. הם העלו אותו באש. גורמים במשרד הבריאות מסרו כי מאז תחילת ההפגנות נגד מורסי בשבוע שעבר נהרגו 25 בני אדם ו-1,480 נפצעו.

 

במהלך הסתערות הבוקר של מתנגדי מורסי על מטה "האחים המוסלמים" הם השחיתו רכוש, ולפי כתב של סוכנות הידיעות AP אחד מהם אף יצא מהמקום עם אקדח והעביר אותו לשוטר. בתמונות ששידרו ערוצי טלוויזיה מקומיים נראו חלונות מנופצים, חומות מפויחות ועשן מיתמר מהבניין המבוצר במזרח קהיר. אש עדיין בערה באחת הקומות, שעות אחרי ההסתערות על הבניין. מפגין אחד תלש את סמל האחים המוסלמים מהקיר החיצוני של הבניין, ואחר הניף את דגלי מצרים מחלון בקומה גבוהה יותר לאות ניצחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצבא לא רוצה להתערב בפוליטיקה. א-סיסי
צילום: AP
מומלצים