שתף קטע נבחר

40 שנה למלחמה: היד האבודה הושבה לבעליה

במהלך מלחמת וייטנאם ניתחו חובשים אמריקנים לוחם מארגון הגרילה וייטקונג וקטעו את ידו אחרי שסבל מנמק. אחד החובשים שמר על הזרוע במשך כל השנים עד שהצליח למצוא את בעליה, אלמן בן 74 ואב לשבעה ילדים שעכשיו מתכנן להשתמש בה כדי לדרוש מהרשויות פנסיה של ותיק מלחמה

אחרי עשרות שנים החזיר את ה"מזכרת" מהמלחמה לבעליה: רופא אמריקני סיפר היום (יום ב')  כי השיב עצם זרוע שנשמרה במשך יותר מ-40 שנה לידי בעליה, לוחם לשעבר בווייטקונג, ארגון הגרילה שלחם לצד צבא צפון וייטנאם נגד דרום וייטנאם וארצות הברית במהלך מלחמת וייטנאם.

 

נחשף: וייטנאמי התחזה לחייל אמריקני שנחשב מת

 

עוד חדשות בעולם :

פוטין: סנואודן חייב להפסיק להדליף סודות

צבא מצרים: למורסי יש 48 שעות לפתור המשבר

טייס חיל האוויר הירדני ערק למורדים מאל-קאעידה

תיעוד נדיר: להסתכל למחבל המתאבד בעיניים

 

הזרוע הוסרה על ידי חובשים אמריקנים בניתוח שבוצע בשנת 1966 והיא הושבה לנגוין קואנג הונג בביתו בעיר אן קה במחוז ג'יה לאי. "אני הייתי האפוטרופוס של הזרוע הזו", אמר הרופא האמריקני ד"ר סם אקסלרד לסוכנות הידיעות הצרפתית בשיחת טלפון והוסיף שהוא שמח בצורה שלא תיאמן מכך שעלה באפשרותו להחזיר את המזכרת המקברית מהמלחמה לבעליה החוקיים - שכעת מתכוון להשתמש בה כדי לדרוש פנסיה של ותיק מלחמה.

 

"אינך יכול לשלוח גופה ללא אישור, אבל עצמות כן". אקסלרד והונג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אינך יכול לשלוח גופה ללא אישור, אבל עצמות כן". אקסלרד והונג(צילום: AFP)

 

הונג הגיע לבסיס הצבאי שבו שירת אקסלרד בשנת 1966 כשהוא גוסס אחרי שנורה וסבל מנמק. "כשכרתתי לו את ידו, החובשים שלנו לקחו אותה, הסירו ממנה את הבשר וחיברו אותה בצורה מושלמת עם חוטים ואז נתנו לי אותה", סיפר אקסלרד בן ה-74 מיוסטון.

 

"שמתי את הזרוע במטען ולקחתי הביתה"

"כשעזבתי את המדינה כעבור שישה חודשים, לא רציתי לזרוק את הזרוע. שמתי אותה במטען שלי והבאתי אותה איתי הבייתה. וכל השנים האלה היא הייתה בבית שלי", אמר הרופא האמריקני. כמה עשורים לאחר המלחמה, אקסלרד שב לווייטנאם ועיתונאי מקומי פרסם כתבה על כך שהוא עדיין מחזיק אצלו זרוע של לוחם וייטקונג. פרסום הסיפור בתקשורת המקומית הוביל לאיתור הבעלים של הזרוע ואקסלרד ביקש להשיב לו את מה ששייך לו.

 

אלא שהדרך להשבת הזרוע הייתה רצופה מכשולים בירוקרטיים. אקסרלד עבד "כמה חודשים" מול הקונסוליה הוויטנאמית בארה"ב ורשויות התחבורה האמריקניות כדי להסדיר עמן את השבת הזרוע לבעליה. "לאחר מחקר רב התברר שאתה יכול לקחת עצמות במזוודה שלך", אמר אקסלרד והוסיף שהוא ארז את הזרוע במזוודה שלו - זאת שהלכה לתא הכבודה במטוס - ולדבריו הכול עבר בצורה חלקה בלי בעיות. "אינך יכול לשלוח גופה ללא אישור, אבל עצמות כן", אמר הרופא האמריקני.


"כל התיקים הצבאיים שלי אבדו ולכן לא נחשבתי לנכה מלחמה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"כל התיקים הצבאיים שלי אבדו ולכן לא נחשבתי לנכה מלחמה"(צילום: AFP)

 

הונג, בן 74 ואב לשבעה ילדים שהתאלמן מרעייתו, סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית שהוא התרגש מאוד לקבל בחזרה את הזרוע שאיבד במהלך המלחמה. כאשר שמע לראשונה על האפשרות שהזרוע תושב אליו, הוא אמר שממש לא האמין לזה ושנדהם מהאיחוד עם הזרוע שאיבד בגיל 27. "אני כה מאושר. אני חושב שהאירוע הזה נדיר מאוד בווייטנאם, נדיר מאוד בעולם", אמר אקסלרד.

 

הונג אמר שהוא מקווה להשתמש גם בזרוע וגם באקסלרד כעד כדי להוכיח שהוא נפצע במהלך המלחמה וכדי לטעון שהוא זכאי לפנסיה מהמדינה. "כל התיקים הצבאיים שלי אבדו ולכן לא נחשבתי לנכה מלחמה. אני מקווה שזרוע העצם הזו תסייע לי לקבל תמיכה ממשלתית לוותיקי מלחמה", אמר לוחם הווייטקונג לשעבר.

 

"זרוע העצם שלי היא הוכחה לתרומתי למלחמה. אשמור עליה בבית שלי - אשים אותה בארון תצוגה מזכוכית. אספר לכל מי שמבקר בביתי 'תראו, הייתי במלחמה'", הוא אמר והוסיף שהוא גם מתכנן להיקבר עם זרוע העצם שלו.

 

כשלושה מיליון אזרחים וחיילים וייטנאמים מתו במהלך מלחמת וייטנאם, שגם גבתה את חייהם של כ-60 אלף חיילים אמריקנים בטרם הסתיימה ב-1975 באיחוד וייטנאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אקסלרד, הונג והזרוע שנשמרה במשך יותר מ-40 שנה
צילום: AFP
מומלצים