שתף קטע נבחר

למה לא וולקן? אלפים בחרו שמות לירחי פלוטו

יותר מ-450 אלף השתתפו בסקר בינלאומי במטרה לבחור שמות לירחים של פלוטו, שהתגלו לאחרונה. כוכבי "מסע בין כוכבים" היו בעד "וולקן", אבל בסוף התקבלו שמות מהשאול

שמות חדשים ומקבריים לירחים של פלוטו. כחצי שנה אחרי סקר בינלאומי ובין כוכבי שנועד לקבוע את שמותיהם של שני ירחים של פלוטו שהתגלו בשנים האחרונות, התקבלו התוצאות – קרברוס וסטיקס. על פי אתר הארגון שערך את הסקר, נרשמו בו 450,324 הצבעות.

 

רואים כוכבים: השמיים של 2013

 

הסקר האינטרנטי של מכון SETI בקליפורניה עלה לכותרות כששני כוכבי "מסע בין כוכבים", ויליאם שטנר, הלוא הוא קפטן קירק, ומיסטר ספוק, או בשמו האנושי לאונרד נימוי, קראו להוסיף לרשימת השמות את השם וולקן – הכוכב שממנו מגיע ספוק בסדרה המפורסמת. וולקן הוא אל האש במיתולוגיה הרומית, ומקבילו היווני הוא הפייסטוס. הוא מתואר לרוב כאוחז פטיש של חרשי מתכת.


מסלולי הירחים של פלוטו (צילום: AP) (צילום: AP)
מסלולי הירחים של פלוטו(צילום: AP)

 

קריאתם התקבלה והשם נוסף לרשימה ואף הוביל, ובסופו של דבר זכה למספר הקולות הרב ביותר בהפרש ניכר. אך ההצעה נפסלה על ידי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי, שהוא הקובע הסופי בענייני שמות של גופים שמימיים. תקנון האיגוד קובע שמקור השמות יהיה המיתולוגיה היוונית.

 

השמות הם אם כן קרברוס – כלבו של אל השאול היווני האדס ושומר שער ממלכתו,

וסטיקס – נהר השנאה המפריד בין הארץ לשאול.

 

הירחים הקטנים התגלו על ידי טלסקופ החלל "האבל" ב-2011 וב-2012 ונקראו בינתיים P4 ו-P5. קוטרם נע בין 20 ל-30 קילומטרים בלבד. שלושת הירחים האחרים של פלוטו נקראים כארון, ניקס והידרה – אלים ואלות מהמיתולוגיה היוונית. גם השמות החדשים שואבים השראה מאותו עולם עתיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קירק וספוק. ההצעה התקבלה ונדחתה
צילום: AP
פלוטו ושלושה מחמשת ירחיו
צילום: AP
מומלצים