שתף קטע נבחר

תחקיר: עם אקדח מודפס, מטרים מראש הממשלה

קשה להאמין באיזו קלות אפשר להתנקש גם באיש המאובטח בישראל: מדפסת תלת-ממד וחומר פלסטי - זה כל מה שצריך. צוות "צינור לילה" של ערוץ 10 ייצר נשק ביתי קטלני, ירה בו כדור חי במטווח ועקף את מעגלי האבטחה של נתניהו בכנסת

כמה קל להתנקש בראש הממשלה בתוך משכן הכנסת, שאמור להיות אחד המקומות המאובטחים בישראל? מתברר שעם הטכנולוגיה החדשה, אפשר להגיע עם כלי נשק קטלני למרחק יריקה מבנימין נתניהו. צוות של ערוץ 10 עשה זאת - הדפיס אקדח במדפסת תלת-ממד והצליח להיכנס פעמיים לכנסת.

 

תחקיר "צינור לילה" עם גיא לרר, חושף הערב (יום ד') עד כמה קל זה יכול להיות. צוות התוכנית הצליח בקלות להדפיס אקדח, על כל חלקיו. האקדח נוסה במטווח מקצועי בפיקוחו של ניצב בדימוס דן רונן, וירה כדור חי שפגע במטרת קרטון.

 

השלב הבא בניסוי היה לבחון עד כמה מעגלי האבטחה הרגישים בישראל ערוכים לאיום מסוג זה. האקדח, עשוי חומר פלסטי, הוכנס על-ידי תחקירני התוכנית בקלות למשרדי יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, מירי רגב. במועד אחר הצליח הכתב אורי אבן להחדיר את האקדח לאירוע במשכן הכנסת בירושלים שבו השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו. הכתב עבר את כל שלבי הבידוק הביטחוני, כולל מעבר במגנומטר, והצליח להגיע עד כדי מטרים ספורים מראש הממשלה מבלי שהתגלה.

 

עם האקדח באירוע בכנסת, מטרים מראש הממשלה (צילום: ערוץ 10) (צילום: ערוץ 10)
עם האקדח באירוע בכנסת, מטרים מראש הממשלה(צילום: ערוץ 10)

 

קצין הכנסת, תת-ניצב יוסי גריף, מסר בתגובה כי מדובר בתופעה חדשה המעמידה את כל מערכי האבטחה בארץ ובעולם באתגר מסוג חדש לגמרי. בכנסת, כמו בכל משרדי הממשלה ובמוסדות הציבור, בודקים עתה את הנושא על מנת לתת לו פתרון מקצועי בהקדם האפשרי. קצין הכנסת נמצא בקשר מתמיד עם יתר גורמי הביטחון בארץ על מנת להגיע לפתרון מהיר ואופטימלי לאיום החדש שנוצר.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בשם השב"כ: "דרך הפעולה המתוארת בכתבה ידועה ומוכרת למערך האבטחה. מלבד מערך הבידוק קיימים מספר מעגלי אבטחה גלויים וסמויים. מדובר במעשה חסר אחריות שיכול היה לסכן את מבצעי 'המשימה העיתונאית' המפוקפקת ולגרום להם נזק חמור". 

 

בעיית "הנשק המודפס" צפה לפני כחודשיים, אז טען קודי ווילסון, סטודנט בן 25 מטקסס,

 שעיצב את האקדח הראשון שמיוצר כמעט כולו על ידי מדפסת תלת ממד. בהמשך, פורסם וידאו שמדגים ניסוי ירי מרחוק באמצעות אותו אקדח. ווילסון הפיץ את התרשים של האקדח בפורמט שמאפשר לכל מי שיש ברשותו מדפסת תלת-ממד, שעלותה כ-8,000 דולר, להדפיס לעצמו חלקים מפולימר ולהרכיב אקדח כזה, בתוספת נקב שעשוי ממסמר פשוט.

 

הרשויות בארה"ב דרשו להסיר את התרשים מהרשת, אבל התרשימים הורדו על ידי גולשים יותר מ-100,000 פעמים, כך שכמעט בלתי אפשרי לעצור את תפוצתם.

 

עיקרי התחקיר יובאו הערב במהדורה המרכזית של חדשות 10 ב-20:00, ובחצות בתוכנית "צינור לילה" עם גיא לרר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
האקדח המודפס יורה
צילום: ערוץ 10
מומלצים