שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

כך מודיעים על הפיכה: "הצבא בא לעזרת העם"

עשרות מיליוני מצרים צפו במפקד הכוחות המזוינים עומד על הפודיום בטלוויזיה הממלכתית ומכריז: "מורסי לא נענה לדרישות העם. אנו קוראים לנסח חוק חדש לבחירות". הוא הסביר שהתנהלותו של הנשיא חייבה פעולה, והוסיף: "סיכמנו על מפת דרכים לבניית חברה מוצקה". קראו את ההודעה המלאה

ההפיכה הזאת שודרה בטלוויזיה. הדרמה הגיעה לשיא ב-22:00 (ד') בדיוק, כשמפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי הופיע על מרקע הטלוויזיה הממלכתית של מצרים והכריז על הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי ועל בחירות חדשות. אחרי שבועות של מחאה, שהתנקזו לארבעה ימים של הפגנות ענק במלאות שנה לכהונתו של הנשיא ושלטון "האחים המוסלמים", הושלמה הפיכה שנייה במצרים תוך שנתיים. זה הנאום שנשא א-סיסי לעשרות מיליוני המצרים שצפו בו בבתיהם ובכיכרות:

 

"הכוחות המזוינים מילאו תפקיד לאומי ולא פוליטי, והם יישארו מחוץ למעגל הפוליטי. הצבא המצרי בא לעזרת העם המצרי. אנחנו באים לשרת את הציבור ונספק את ההגנה הדרושה. זה המסר שקיבלו הכוחות המזוינים מכל חלקי מצרים: הם הרגישו שהעם קורא להם כדי להמשיך את המהפכה שלהם. הצבא הבין את הכוונה הזו ואת הקריאה מצד העם.

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הפיכה במצרים - כתבות נוספות ב-ynet:

  

"הצבא הציג יותר מפעם אחת את הערכת המצב האסטרטגית שלו גם בענייני פנים וגם בענייני חוץ. הצבא הציג את התפיסה שלו לגבי הסיבות לפיצול בתוך החברה המצרית והצענו דרכים לצאת מהמשבר הנוכחי. במסגרת המעקב אחרי המשבר הנוכחי פנה הצבא למורסי. נפגשנו איתו בארמון והצגנו לו את עמדתנו והזהרנו מפגיעה במוסדות המדינה.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

א-סיסי מכריז. "תלינו תקוות בפיוס לאומי" ()
א-סיסי מכריז. "תלינו תקוות בפיוס לאומי"

 

"תלינו את תקוותנו בפיוס לאומי והצענו דרכים להגדיל את הביטחון כדי להגשים את שאיפות העם, אבל נאום מורסי אמש, לפני תום מועד האוליטמטום, לא נענה לתביעות העם. זה חייב את הצבא לקיים התייעצויות כדי להסכים על מפת דרכים עתידית לבניית חברה מצרית מוצקה שאיננה מרחיקה אף אחד מהזרמים בציבור המצרי:

 

  • יהיו שינויים בחוקה שהושהתה.
  • הצבא קורא לבית הדין החוקתי לנסח חוק חדש לבחירות פרלמנטריות.
  • יובטח חופש העיתונות והתקשורת.
  • ינקטו צעדים מעשיים לשלב את הנוער במוסדות המדינה.
  • תוקם ועדה עליונה לפיוס לאומי שתייצג את כל הזרמים.
  • הצבא עצמו לא יהיה חלק מהמוסדות האלה.

 

"אנו מציעים למפגינים להקפיד על ההפגנות בלי אלימות ובדרכי שלום. הצבא מזהיר שיעמוד יחד עם אנשי כוחות הפנים נגד כל ניסיון לייצר אלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבד אל-פתאח א-סיסי בהודעה בטלוויזיה הממלכתית של מצרים
מומלצים