שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מורסי: אני הנשיא הנבחר - וזאת האפשרות היחידה

כשהטלוויזיה כבר לא בשליטתו, נאלץ הנשיא המודח לפנות לעם דרך יוטיוב וטוויטר. מורסי הזכיר למצרים שהוא נבחר באופן דמוקרטי ושהדחתו היא הפיכה שיש להתנגד לה בדרכי שלום

"אני הנשיא הנבחר - וזאת האפשרות היחידה". כך אמר אמש (יום ד') נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי בנאום שהעלה ליוטיוב כשעה לאחר ששר ההגנה של מצרים, מפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי, הודיע על הדחתו בשידור חי בטלוויזיה המצרית. 

 

הפיכה במצרים - כתבות נוספות

 

כשהוא מוקף אנשי צבא נלקח הערב מורסי למטה משמר הרפובליקה. לקראת ההכרזה הטלוויזיונית על הפיכה שנייה במצרים תוך שנתיים, דאגו אנשיו של מפקד הכוחות המזוינים, א-סיסי, להרחיק את מורסי מכל מוקד שהיה מזוהה איתו בשנה האחרונה, ובמקביל גם סגרו את תחנת הטלוויזיה של האחים המוסלמים, "מסר 25". בהיעדר אפשרויות אחרות נאלץ הנשיא לשעבר להגיב באמצעות רשתות חברתיות ששארו פתוחות בפניו. 

 

 

את התגובה הראשונה הוא עוד הספיק לפרסם בדף הפייסבוק הרשמי שלו, שם טען שהצעדים שהודיע עליהם הצבא הם בבחינת "הפיכה צבאית". הוא הוסיף: "הדבר אינו מתקבל על הדעת בשום אופן על ידי בני החורין של המולדת, שנלחמו על מנת שמצרים תהפוך לחברה אזרחית ודמקורטיות".

 

בשלב זה, ייתכן שטרם הבין את המשמעות וההשלכות של המהלך של הצבא, וטען שמתוקף היותו נשיא המדינה והמפקד העליון של הכוחות המזוינים, על כל האזרחים ואנשי הצבא להיות מחויבים לחוקה ולחוק ולא להיענות להפיכה הזאת שמחזירה את מצרים אחורה. בנוסף, הוא קרא לשמור על התנהגות לא אלימה ולהימנע משפיכות דמים.

 

לאחר מכן מורסי השתמש גם ברשת הטוויטר, שם קרא להתנגד להפיכה שהוביל הצבא ב"דרכי שלום". "הצהרת צבא מצרים היא הפיכה צבאית מוחלטת", צייץ. "על כל האזרחים ואנשי הצבא, מפקדים וחיילים, להיות מחויבים לחוקה ולא להיענות להפיכה הזאת שמחזירה את מצרים אחורה".

 

ספק אם ההמונים בקהיר הקשיבו, החגיגות בבירה המצרית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ספק אם ההמונים בקהיר הקשיבו, החגיגות בבירה המצרית(צילום: רויטרס)

 

נשיא מצרים המודח אמר לאחר מכן בנאום שפרסם ביוטיוב: "אני פונה במסר לעם המצרי הן לתומכים והן לאופוזיציונים שרוצים לחיות במדינה אזרחית מודרנית ושמחפשים חירות וצדק חברתי".

 

הוא הוסיף ואמר: "הגעתי לכס הנשיאות בבחירות נקיות כפיים" והדגיש כי מאז שעלה לשלטון חתר לכך שלבני העם המצרי יהיה תפקיד בהתקדמות מצרים ושהאזרחים יימנעו מאלימות כיוון שהדם המצרי יקר לכולם. "אני פונה בהוראה ישירה לכוחות ביטחון הפנים, למשרד הפנים ולצבא שתפקידם יהיה שמירת ביטחון המולדת, מניעת שפיכות דמים ושמירה על הלגיטימיות", אמר מורסי. "על בני המולדת לשמור על הלגיטימיות החוקית והמשפטית ולשמור על המולדת".

 

הנשיא המודח אמר עוד כי "חייבים ללכת לבחירות פרלמנטריות עם שמירה על החוקה שזכתה לרוב בקרב אזרחי מצרים. אני מתנגד להשהיית החוקה ואני קורא לעם שלא יראה בכך אלטרנטיבה". הוא שב והדגיש כי הוא הנשיא הנבחר וחובה על כולם לכבד את החוקה. "חוקיה של מצרים עדיין בתוקף והם צריכים להיות מתוקנים בהתאם לחוקה ועריכת בחירות לפרלמנט תחת פיקוח מלא מצד הצבא ומשרד הפנים".

 

מורסי הוסיף כי "אי אפשר לחסל את הרצון הדמוקרטי אחרי שנה. לאזרחי מצרים יש זכות לשמור על הדמוקרטיה שלהם ולכבד את הרוב, לפעול בהתאם לדעתו של העם. אנחנו צריכים להגיע לחיקה של הדמוקרטיה. אנחנו מול אתגר גדול. אני מציע לכם, לעם, לדבוק בלגיטימיות ולהמשיך לפעול לפיה ושלא תאבקו. חלק רוצים להחזיר את המולדת אחורה". הנשיא המודח אמר עוד: "אני מוכן לשבת עם כולם על מנת לדון עם התומכים והאופוזיציונרים. הסכמתי לכל היוזמות. אני מכבד את האופוזיציה החזקה, אני עמכם כדי לשמור על הלגיטימיות".


פורסם לראשונה 03/07/2013 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי מוקף באנשי צבא, הערב
מומלצים