שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  במקום הראשון במסרחיד: "מזרח תיכון חדש"

  את הפרס הראשון בתחרות המרכזית של פסטיבל "מסרחיד" להצגות יחיד בשפה הערבית גרפה דווקא הצגה לשני שחקנים - "מזרח תיכון חדש"

  בסוף השבוע ננעל פסטיבל "מסרחיד" בטקס חלוקת הפרסים לזוכי התחרות. כבר בשנתה הראשונה של הרפורמה גרפה הצגה לשני שחקנים את הפרס המרכזי. "מזרח תיכון חדש", מאת המחזאי מועתז אבו סאלח ובבימויו של בשאר מורקוס, מלווה מערכת יחסים בין חייל חסר פנים לאישה שנקברת בעודה בחיים. בהצגה, שבמהלכה הופך הקהל לחלק מאירוע הקבירה, מעלים השחקנים אמאל קייס והנרי אנדריאוס שאלות בנוגע לאובדן צלם אנוש וחלום המזרח התיכון החדש. חבר השופטים בראשותה של הסופרת ראויה בורבארה, כתב בנימוקיו למתן הפרס: "מדובר ביצירה תיאטראלית ברמה גבוהה ביותר על כל מרכיביה".

   

  "מסרחיד" התחיל את דרכו כפסטיבל להצגות יחיד בשפה הערבית שנבנה על מודל התיאטרונטו. כמו הפסטיבל בעברית, "מסרחיד" שם במרכזו את השחקן ומקמץ במסיחי דעת. בשנתו ה-12 של הפסטיבל ועל אף ששמר על שמו - "הצגת יחיד" בערבית - החליטו מנהליו לראשונה לפתוח שערים גם להצגות קאמריות. מטרת ההחלטה, שמשנה את צביונו של הפסטיבל, לעודד ולקדם יוצרים ושחקני תיאטרון מהמגזר הערבי שמתמודדים עם מיעוט מסגרות ופלטפורמות לחשיפה.

   

  מזרח תיכון חדש. אם לא במציאות, בתיאטרון (hulud basel tunus) (hulud basel tunus)
  מזרח תיכון חדש. אם לא במציאות, בתיאטרון(hulud basel tunus)
   

    

  פרס השחקן המצטיין הוענק לביאן ענתיק על עבודתו בהצגה "אטרא/מחמאה". המחזה, שכתב הבמאי אלון מרגלית, בנוי כמונולוג וידוי של גבר אלים המדבר על היצרים, הפחדים והמצוקות שהופכים אותו לפצצת זמן מתקתקת. "הדמות שבנה ביאן ענתיר אמינה ומהפנטת עד כדי כך שמעוררת תחושה שמול עיני הצופה עובר השחקן על הבמה גלגול נשמות".

   

  פרס השחקנית היוצרת הוענק ללמא נעאמנה על תפקידה בהצגה "צ'ויסז" פרי עטה. במרכז ההצגה, בבימויו של אהוד ורדי, מאבקה של בחורה צעירה ושאפתנית בתוך חברה כובלת. בנימוקי חבר השופטים נכתב: "באומץ גדול יצרה השחקנית את עולמה הפרטי והעבירה טקסט, לכאורה פשוט אך אישי ועמוק, בגדולה תיאטרלית".

   

  ציון לשבח שהוענק מטעם הקהל ניתן להצגה "סעיף 7", המבוססת על סיפורו של השחקן איסמעיל אלקשאעלה. את המחזה, על מחאת יחיד נגד סעיף בחוק האזרחות שמתייחס לאיחוד משפחות, כתב איסי ממנוב וביימו במשותף מיטל ילינק ומוסא אלקריני.

   

  השנה לראשונה אירח הפסטיבל גם תחרות מונולוגים בהשתתפות תלמידים בתי ספר למשחק ברחבי הארץ. הפרס הראשון, בסכום 1000 שקל, הוענק להאיא נעאמנה, על ביצוע מונולוג מתוך "העלמה יוליה" מאת סטרינדברג. פרסים נוספים הוענקו לשחקנים נג'ואן מוסאעל וסלא יאסין על מונולוגים מתוך "חתונת הדמים" ו" ירמה" מאת לורקה. שלושת הזוכים הם תלמידי מרכז התרבות על שם מחמוד דרוויש בכפר עראבה שבגליל התחתון.

   

  בחודשים הקרובים הצגות המסרחיד ינדדו בין 60 יישובים ברחבי הארץ, במסגרת ניוד ההצגות - פרויקט משותף עם "תרבות בישראל", שהחל לפני כשלוש שנים במטרה לחשוף קהלים רבים ככל הניתן להפקות שהציגו במסגרת הפסטיבל.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  haviv sama'an
  ביאן ענתיק. השחקן המצטיין
  haviv sama'an
  לאתר ההטבות
  מומלצים