שתף קטע נבחר

יחימוביץ': "המאגר הביומטרי - ניסוי בבני אדם"

יו"ר העבודה מותחת ביקורת חריפה על השקת הפרויקט מעורר המחלוקת. "זה רק עניין של זמן עד שהמאגר יזלוג לגורמים עתירי ממון או לגורמים עוינים. הנזק יהיה בלתי הפיך"

שר הפנים התגאה להציג את תעודת הזהות הביומטרית החדשה, יו"ר האופוזיציה ממהרת לתקוף אותו ואת הממשלה על השקת הפרויקט מעורר המחלוקת. "זה רק עניין של זמן עד שמאגר כזה יזלוג לגורמים עתירי ממון או לגורמים עוינים שעלולים להחזיק לדוגמה כתובת, תווי פנים ודגימת אצבע של חיילי צה"ל", אמרה היום (ב') בצהריים ח"כ שלי יחימוביץ' בישיבת סיעת מפלגת העבודה.

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

סער: אין סיבה לפאניקה מהמאגר הביומטרי

מאגר ביומטרי: עוד קצת מהפרטיות שלנו

 

יחימוביץ' כינתה את המאגר הביומטרי "ניסוי בבני אדם" ואמרה כי "אנחנו מתנגדים בתוקף לקיומו של מאגר כזה. זה גם מופיע במצע המפלגה שלנו". לדברי יו"ר מפלגת העבודה, "אין שום מדינה מערבית מתוקנת, כולל אלה שמנפיקות תעודות זהות חכמות עם אמצעי זיהוי ביומטריים, שמחזיקה מאגר כזה ואין שום קשר בין אמצעי זיהוי ביומטריים ובין הקמת מאגר מידע מרכזי".

 

יו"ר האופוזיציה פירטה את דרכי האבטחה השונות: "כל ילד יודע שיש שלוש דרכים לאבטח מחשב - לא לקנות אותו, לא לחבר אותו לחשמל או לסוללה, או להחזיק אותו נעול בכספת בלי לחבר אותו לשום רשת לעולם ועד. כל חומת מגן יכולה לקרוס מהרבה מאוד סיבות. הנזק יהיה בלתי הפיך עד סוף ימי חייהם של מי שנמצאים במאגר המידע. כרטיס אשראי אפשר לבטל, סיסמה מזהה אפשר לשנות, אבל טביעת אצבע ותווי פנים אי אפשר. שאלת היסוד היא עצם זכותה של המדינה להחזיק מאגר כזה שמקנה כוח בלתי מרוסן לא רק כלפי עבריינים אלא כלפי כל אדם".

 

יחימוביץ' אמרה בישיבת הסיעה כי "זרימת המידע החופשי ברשת היא אחת משעותיה היפות של ההיסטוריה האנושית ואנחנו צריכים להיות מאוד זהירים כדי שהיא לא תהפוך לאמצעי של כאוס, דיכוי ושליטה. לכן נאבק בהקמתו של המאגר הזה". היא הזהירה: "אין שום מדינה מערבית מתוקנת שמחזיקה מאגר כזה. זה כוח בלתי מרוסן ושוו בנפשיכם שמידע כזה על חיילי צה"ל ייפול לידי חיזבאללה".

 

מוקדם יותר היום השיקו שר הפנים גדעון סער וסגנית השר פאינה קירשנבאום את פרויקט תעודות הזהות החכמות והמאגר הביומטרי בלשכת האוכלוסין בראשון לציון. "זה תהליך שישראל מחכה שני עשורים להיכנס אליו", אמר השר סער, שהניף את תעודת הזהות הביומטרית שלו ואמר "זו תעודת הזהות החדשה שלי".

 

התעודה החדשה היא בגודל של כרטיס אשראי והיא תכיל מידע ביומטרי - תמונה ממוחשבת של הפנים במקום תמונה מודפסת, וכן טביעות אצבע של שתי האצבעות המורות. במקביל, יהיה ניתן גם להנפיק דרכונים חכמים דומים. הנתונים שעל התעודות אלה יישמרו גם במאגר ביומטרי ארצי, וינוהלו על ידי הרשות לניהול המאגר הביומטרי. המטרה של המאגר היא למנוע זיופים ו"הרכשה כפולה", כלומר מצב שבו אדם אחד מוציא שתי תעודות זהות או שני דרכונים ומתחזה למישהו אחר.

 

חוק המאגר הביומטרי שנידון מאז 2008 עורר מחלוקת רבה סביב נושא המאגר. ישנה הסכמה כמעט גורפת על הצורך בתעודות חכמות יותר עם אמצעים אלקטרונים וביומטריים לזיהוי, אך מתנגדים למאגר ובהם מומחים בעלי שם טוענים כי המאגר מהווה סיכון-יתר וכי יש חלופות להגנה מפני זיופים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"כ העבודה, שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים