שתף קטע נבחר

מדוע הועלם חיסול בן לאדן ממחשבי הפנטגון?

שנתיים עברו מאז חיסולו בפקיסטן של מנהיג אל-קאעידה ועכשיו מתברר כי משרד ההגנה האמריקני העביר את מסמכי החיסול ל-CIA ואז מחק אותם ממחשביו כדי שבית משפט לא יחייב אותו לפרסם אותם מתוקף החוק לחופש מידע

שנתיים עברו מאז חיסולו של מנהיג אל-קאעידה ובממשל האמריקני עושים כל מאמץ כדי להסתיר את פרטי מבצע החיסול: מסמכים סודיים שנוגעים לחיסולו של אוסמה בן לאדן נמחקו ממחשבי משרד ההגנה האמריקני לאחר שהועברו למחשבי סוכנות הבין המרכזית, ה-CIA. כך עולה מדו"ח שפרסם מבקר הפנטגון. המהלך נועד לחמוק מהחוק שמגן על חופש המידע.

 

עוד חדשות בעולם :

זאב זאב: למה אסור להציג תקיפת סייבר כתקלה?

טלטלה בסוריה: הודחה כל הנהגת מפלגת השלטון

דיילת: לא הברחתי עכברוש מחמד בתחתונים

יש לכם אומץ? תמונות מריצת השוורים בפמפלונה

שרדו 4 ימים על עץ כשלמטה 7 טיגריסים רעבים

 

מי שהיה אחראי על מחיקת המידע ממחשבי הפנטגון הוא ראש הפיקוד למבצעים מיוחדים של צבא ארצות הברית, האדמירל ויליאם מקרייבן, שביקש להגן על חיסיון זהות לוחמי יחידת הקומנדו "אריות הים" שהשתתפו במבצע חיסולו של בן לאדן בפקיסטן.

 

הבית שבו הסתתר בן לאדן בפקיסטן נהרס על ידי דחפורים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית שבו הסתתר בן לאדן בפקיסטן נהרס על ידי דחפורים(צילום: AFP)

 

סוכנות הידיעות AP פנתה באחרונה לפנטגון בבקשה לעיין במסמכי החיסול של בן לאדן ונענתה שבפנטגון לא קיימים שום מסמכים בעניין. תשובת הפנטגון חשפה את הטקטיקה החדשה שבה נוקט ממשלו של ברק אובמה כדי למנוע את חשיפת מסמכי החיסול. הפנטגון היה יכול למנוע את חשיפת המסמכים בנימוק של סכנה של פגיעה בביטחון הלאומי. אולם, כלי התקשורת בארה"ב וארגונים למען חופש המידע היו יכולים לפנות לבית המשפט ולתבוע חשיפת המידע ובסופו של דבר שופט היה מורה על פרסום החלקים הלא רגישים במסמכי החיסול..

 

ראש ה-CIA לשעבר לאון פאנטה, שגם כיהן בתפקיד שר ההגנה, היה גורם הממשל הבכיר ביותר שפיקח על חיסול בן לאדן. עם זאת, לא נמצאו כל עדויות לכך שהוא נתן הוראה למחוק את מסמכי החיסול של בן לאדן ממחשבי הפנטגון.

 

פרשת מחיקת המסמכים לא היתה נחשפת כלל אלמלא צוינה במשפט בודד בדו"ח ביקורת של הפנטגון, שדן בגישה המיוחדת שהעניק ממשל אובמה למפיקי הסרט "כוננות עם שחר" (באנגלית:Zero Dark Thirty), שמתאר את המאמץ המודיעיני האמריקני במרדף אחר בן לאדן עד לחיסולו בפקיסטן.

 

אדמירל מקרייבן, שהיה אחראי על מבצע חיסולו של בן לאדן, הביע בעבר דאגה מהאפשרות של חשיפת המאמצים המודיעיניים, שיטות הפעולות של הסוכנויות האמריקניות. לטענתו חשיפה כזו עלולה לפגוע בביטחון הלאומי, במבצעי החיסול ובבני משפחותיהם ולכן הוא מנע כל פרסום של שמות ותמונות שקשורות לחיסול.

 

מאז חיסול בן לאדן בפקיסטן יצא לאור ספר פרי עטו של לוחם ב"אריות הים" שמתאר את המבצע ולוחם אחר חשף בראיון נרחב למגזין "אסקווייר" פרטים נוספים על המבצע. אולם, כלי התקשורת וארגונים שנאבקים למען חופש המידע מאשימים את ממשל אובמה בהעלמת מסמכי החיסול מעין הציבור ודורשים לפרסמם.

 

בימים הראשונים שעברו מאז חיסול בן לאדן סיפק הבית הלבן גירסאות סותרות של פרטי המבצע בפקיסטן. בתחילה נאמר כי בן לאדן היה חמוש ואפילו ירה לעבר לוחמי "אריות הים" ושאשתו נהרגה בחילופי האש - דבר שהתברר כטעות. מאוחר יותר ייחס דובר הבית הלבן את המידע הראשוני הלא מדויק ל"ערפל הקרב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארה"ב שומרת בסוד על זהות מחסליו. בן לאדן
צילום: AP
צילום: AFP
רוצה למנוע פגיעה בביטחון הלאומי. אובמה
צילום: AFP
מומלצים