שתף קטע נבחר

דו"ח חושף: החיים הסודיים של בן לאדן

הוא נעצר על ידי המשטרה בגין מהירות מופרזת, אך הצליח לברוח ונהג לחבוש כובע קאובוי כדי שהמל"טים האמריקניים לא יזהו אותו. מסמכים של ועדת חקירה פקיסטנית שדלפו לרשת חושפים פרטים חדשים על חייו ומותו של הארכי-טרוריסט

וחשבנו שאנחנו יודעים עליו הכול: דו"ח פקיסטני סודי שדלף אתמול (יום ב') לאינטרנט מספק שורה של גילויים מדהימים על חייו ומותו של הארכי-טרוריסט אוסמה בן לאדן, מנהיג אל-קאעידה והמוח מאחורי פיגועי 11 בספטמבר בארצות הברית ב-2001 שחוסל כעבור עשור על ידי יחידת קומנדו אמריקנית בפקיסטן.

 

עוד חדשות בעולם :

קייט לא לבד: גם הנכדה של המלכה מצפה לתינוק

צפו בראפר מדגים: כך מאכילה ארה"ב בכפייה

זאב זאב: למה אסור להציג תקיפת סייבר כתקלה?

טלטלה בסוריה: הודחה כל הנהגת מפלגת השלטון

דיילת: לא הברחתי עכברוש מחמד בתחתונים

 

רשת אל-ג'זירה הקטארית הייתה הראשונה לשים את ידה על הדו"ח הסודי שחיברה ועדת חקירה ממשלתית ובו עדויות של יותר מ-200 בני אדם, בהם בני משפחתו של בן לאדן. על פי אחת העדויות, בשנת 2002 או 2003 בן לאדן כמעט נתפס בשעה שעשה את דרכו לשוק ביחד עם שומר ראשו איברהים אל-כווייתי ורעייתו מרים. בן לאדן נעצר על ידי שוטר תנועה בגין מהירות מופרזת, אולם לדברי מרים הוא הצליח "להסדיר את העניין במהירות" ולברוח למקום מסתור.

 

בנה קומה שלישית בבית ללא אישור של הרשויות. בן לאדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בנה קומה שלישית בבית ללא אישור של הרשויות. בן לאדן(צילום: רויטרס)

 

אחד מקרוביו של בן לאדן סיפר כי "השייח", הכינוי שדבק במנהיג אל-קאעידה, נהג לעתים קרובות "לחבוש כובע קאובוי כדי להימנע מזיהוי מלמעלה של המל"טים האמריקניים שחגו בשמיים". עוד הוא סיפר ש"קריסה טוטלית של הממשל המקומי" אפשרה לבן לאדן להסתתר בפקיסטן במשך שש שנים עד שנשיא ארצות הברית ברק אובמה נתן את ההוראה לחסל אותו באחוזת המסתור בעיר אבוטבאד.

 

"לילה סוער": היה במיטה עם האישה כשהמסוקים באו

בין עשרות פרטי המידע החדשים שנחשפו בדו"ח הפקיסטני, שמשתרע על פני יותר מ-300 עמודים, היה גם הגילוי שבן לאדן ותומכיו בנו קומה שלישית באחוזת המסתור שלהם, בניגוד לחוק, רק לאחר רעידת האדמה שפקדה את פקיסטן ב-2005. 

על פי ועדת החקירה הממשלתית, בן לאדן ורעייתו הצעירה אמל היו במיטה בשעה שהמסוקים האמריקניים הגיעו למקום. "לאחר ארוחת הערב והתפילה, אמל והשייח פרשו למיטתם. זמן קצר לאחר חצות, הם התעוררו מרעש של מה שנשמע להם כסערה". אולם, לא היה מדובר בסערה וכמה דקות לאחר מכן גופתו של בן לאדן המת הייתה שרועה על הרצפה.

 

הדו"ח הממשלתי גם חקר את מקרהו של ד"ר שאקיל אפרידי, הרופא הפקיסטני שניהל עבור סוכנות הביון האמריקנית (CIA) תוכנית חיסון שנועדה לאסוף דגימות דנ"א מבני משפחתו של בן לאדן באחוזת המסתור שלו בעיר אבוטבאד כדי לוודא שהארכי-טרוריסט אכן נמצא במקום. בשנה שעבר נידון אפרידי ל-33 שנות מאסר לאחר שהורשע בבגידה.

 

הרופא הפקיסטני סיפר לאמריקנים על הבית. אחוזת המסתור של בן לאדן באבוטבאד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הרופא הפקיסטני סיפר לאמריקנים על הבית. אחוזת המסתור של בן לאדן באבוטבאד(צילום: MCT)

  

אף שלא הצליח להיכנס לתוך אחוזת המסתור של בן לאדן, אפרידי הצליח להעיף מבט פנימה ולהשיג מספיק מידע שיסייע לקומנדו האמריקני לפוצץ את דלת הכניסה ולהיכנס פנימה. למרות הסיוע שהעניק ל-CIA, האמריקנים לא ממש התאמצו לעזור לרופא הפקיסטני. "העובדה היא שהוא נעצר שלושה שבועות אחרי הפשיטה, זמן שהיה מספיק ל-CIA להוציא אותו מהמדינה", נכתב בדו"ח.

 

בן לאדן הצליח להסתתר בלא מפריע באחוזה בפקיסטן, שתוארה בדו"ח כ"מבודדת, רחבה עם קירות גבוהים וחוטי תיל", כשקרובי משפחה רבים לצדו. "מאז אוגוסט 2005, אף פעם לא היו פחות מ25 אנשים שחיים בתוכו! גודל אוזלת היד, בלשון המעטה, הייתה מדהימה עד שלא תיאמן", נכתב בממצאי הדו"ח.

 

בביקורת מרומזת על הרשויות בפקיסטן כתבו מחברי הדו"ח כי "ברור שמישהו מהמינהל האזרחי, משטרת הביטחון ושירותי הביון היה צריך לשים לב, אבל לא שם לב לכל דבר מוזר מהמתחם הזה כל כך הרבה שנים".

 

העובדה שאחוזת המסתור של בן לאדן הייתה סמוכה לאקדמיה הצבאית הובילה בעבר לספקולציות לפיהן בן לאדן ומשפחתו קיבלו סיוע מהמודיעין הפקיסטני. אלא שדו"ח הוועדה הממשלתית לא הרחיק לכת והטיח האשמות ישירות ובמקום זאת דיבר על ראיות להזנחה ורשלנות".

 

חשיפת הדו"ח הסודי באל-ג'זירה באה באותו יום שבו נחשף כי ממשלו של ברק אובמה עושה מאמצים גדולים כדי למנוע פרסום של פרטי מבצע חיסולו של בן לאדן. סוכנות הידיעות AP דיווחה כי הפנטגון מחק ממחשביו מסמכים שנוגעים לחיסול מנהיג אל-קאעידה מיד לאחר שהעביר אותם ל-CIA. מהלך זה נועד לחמוק מהחוק שמגן על חופש המידע משום שאז בית המשפט לא יכול להורות לפנטגון לחשוף לציבור מסמכים שלא נמצאים ברשותו.

פורסם לראשונה 08/07/2013 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישן עם אשתו הצעיר כשהמסוקים הגיעו. בן לאדן
צילום: AP
מומלצים