שתף קטע נבחר

לעבור דירה בלי להזיק לסביבה: כך תעשו זאת

עוברים דירה? אתם יכולים להיות ירוקים על הדרך: את החפצים שאינכם צריכים בבית החדש שלחו למיחזור או תרמו לעמותות, והשתמשו בארגזי קרטון משומשים או אפילו מפלסטיק. מדריך

לעבור דירה זה לא תהליך פשוט והוא טומן בחובו ארגונים, תכנונים ואריזות. על רקע הגישה הירוקה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות, גם מעבר דירה יכול להיות ידידותי לסביבה, אם נוקטים בצעדים פשוטים שמקלים על העבודה ומסייעים לסביבה שלנו.

 

 

ההובלה הירוקה נבדלת מהובלה "רגילה", בכך שבמהלכה מנסים לצמצם את הפגיעה בסביבה באמצעות מחזור, שימוש מחדש, מציאת פתרונות אריזה ידידותיים לסביבה, ובאופן כללי מחשבה מראש על איכות הסביבה, שהיא איכות החיים של כולנו.

 

אחרי שייעצנו לכם על ההכנות למעבר הדירה ועל התנהלות נבונה ביום המעבר, הפעם אספנו עבורכם טיפים ועצות שיעזרו לכם להפוך את מעבר הדירה וההובלה לירוקים יותר.

 

מיחזור: כי מי צריך את הצעצועים בבוידעם?

בזמן שאתם אורזים אולי כדאי לכם לעצור רגע לחשוב: האם אתם צריכים את כל החפצים שאתם מעבירים לדירה החדשה? הספרים הישנים שמעלים אבק בארון, הצעצועים התחובים בבוידעם והסירים הישנים והמחלידים. עשו לעצמכם מעבר קל יותר - והיפטרו בדרך הירוקה ביותר מכל חפץ מיותר שלא ישמש אתכם בבית החדש.

 

את החומרים הניתנים למיחזור הביאו למקומות המתאימים לכך: ספרים שיצאו מכלל שימוש ונייר למכולות המחזור הכחולות, פלסטיקים לכלובי המיחזור; ואת המתכות תוכלו להעביר למגרשים העוסקים באיסוף ומיחזור ברזל, ולקבל תמורה מסוימת עבורן.

 

אפשר לעבור דירה ולשמור על הסביבה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אפשר לעבור דירה ולשמור על הסביבה?(צילום: shutterstock)

 

שימוש חוזר: כי אפשר ורצוי לתרום

את החפצים הניתנים לשימוש כגון ספרים, צעצועים ובגדים, ניתן לתרום לעמותות וארגוני צדקה שמשוועים לתרומות על מנת לעזור לנזקקים. חלק מהעמותות ישלחו מתנדבים שיבואו אליכם הביתה לאסוף את התרומה, ויחסכו לכם מעט טרחה בימים האינטנסיביים של האריזה וההתארגנות למעבר. את הספרים תוכלו גם לתרום לספרייה העירונית, שתמיד שמחה לחידוש המלאי.

 

מצאתם מכשיר חשמלי שמעולם לא יצא מהאריזה? מתנה שקיבלתם ושכבה שנים בארון ללא מטרה? זה הזמן לפרסם אותם למכירה באינטרנט במחיר סמלי, או לתרום לעמותה לבחירתכם. גם מכשיר הסלולר הישן שלכם, אם הוא עדיין עובד, עשוי להיות שווה כמה גרושים. נסו למכור אותו לחנות הסלולר הקרובה או דרך האינטרנט.

 

אגב, אם הצלחתם לצמצם את כמות החפצים להעברה, יכול להיות שתזדקקו לרכב קטן יותר לצורך ההובלה, מה שיחסוך בעלות ההובלה ואפילו בזיהום האוויר. הבונוס האמיתי של העברת חפצים למיחזור ולשימוש מחדש הוא צמצום החפצים לאחסון בדירה החדשה, כך שתוכלו לפתוח דף חדש בדירה החדשה.

 

עוד בנושא:

 

אריזה ירוקה: כי זה גם חסכוני וגם סביבתי

קרטונים לא קונים, אלא אוספים. ליד מרכזי קניות וחנויות של רשתות גדולות תוכלו למצוא קרטונים משומשים ושמישים, במקום לקנות קרטונים חדשים או לקחת קרטונים מחברת ההובלות. השימוש החוזר בקרטונים מועיל לסביבה, וחוסך כסף רב. בכל מקרה, הימנעו משימוש בשקיות ניילון, שמזיקות לסביבה ובנוסף נוטות להיקרע ולא ממש נוחות לשימוש.

 

לאחר המעבר, מצאו חבר, שכן או קרוב משפחה שעומדים לעבור דירה על מנת להעביר להם את הקרטונים המשומשים, וכך תרוויחו שימוש נוסף ותמנעו בזבוז של מוצרי נייר. את הקרטונים שלא ניתנים כבר לשימוש, שימו בפחי המחזור המיועדים לכך.

 

אבי ארבלי, מנהל אבי ארבלי הובלת, מציע פתרון אפשרי נוסף לנושא האריזה: ארגזי "הפלאבוקס", שהם ארגזי פלסטיק להשכרה לצורך המעבר. "במקום לספק קרטונים, אנחנו משכירים ארגזי פלסטיק. נציג שלנו מביא אליכם את הארגזים שבועיים לפני יום המעבר, ואנחנו באים לקחת אותם בחזרה שבוע לאחר המעבר", הוא אומר.

 

לכן, אם אין לכם זמן לחפש אחר קרטונים, ואחרי המעבר להעביר אותם למיחזור, כדאי לשקול השכרת ארגזי פלסטיק. השימוש החוזר שלהם מונע פסולת מיותרת, והם מהווים פתרון ירוק וידידותי לסביבה, בתמורה לתוספת קטנה בעלות ההובלה.

 

"בנוסף להפחתת הנזק הסביבתי, שהיא דבר חשוב מאוד עבור הרבה לקוחות בימינו, האריזה בארגזי פלסטיק חוסכת מחצית מזמן האריזה, משום שנחסכת הסגירה המייגעת של הארגזים בסרט הדבקה. לכל מעבר אנחנו משכירים לרוב 20 ארגזים גדולים, 20 בינוניים ו-20 שקים בנפח של 70 לליטר, שמתאימים לשמיכות, כריות וכדומה. מדובר בשירות ייחודי בענף, מומלץ מאוד למי שרוצה הובלה ירוקה ונוחה", מוסיף ארבלי.

 

לדבריו, "עלות החבילה הבסיסית עומדת על 300 שקל, להשכרה של שבועיים. ניתן להאריך את זמן השכירות ללא הגבלה, בתשלום. אם תרצו, ניתן גם ייעוץ בקשר לכמות הארגזים הנדרשת לכם". הארגזים תופסים מעט מקום (משום שהם נכנסים אחד לתוך השני), עמידים לרטיבות בניגוד לקרטונים, ואידיאלים לתכולה שבירה, כל זאת בנוסף ליתרון הירוק והסביבתי שלהם.

 

אפשר להפחית את הנזק הסביבתי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אפשר להפחית את הנזק הסביבתי(צילום: shutterstock)

 

מה יוצא לנו מזה?

היתרונות של הובלה ירוקה הם מיידיים וארוכי טווח גם יחד. מצד אחד, חוסכים בנפח של ההובלה ובמקום אחסון בדירה החדשה. מצד שני, תורמים לסביבה ומצמצמים את הפגיעה הסביבתית שנוצרת בעקבות ההחלטה שלכם לעבור דירה.

 

החפצים שתרמתם במהלך המעבר ישמחו ויעזרו לנזקקים ולעמותות שעושות עבודת קודש עם אוכלוסיות מעוטות יכולת. החומרים שמחזרתם יחזרו לשימוש נוסף וימנעו ייצור מזהם של מוצרים חדשים. הרווח הוא נקי - לסביבה, לכם ולעתיד הנקי יותר של ילדכם.

 

יפעת צימרמן, סמנכ"לית השיווק בחברת המקצוענים, מוסיפה עוד כמה טיפים שיהפכו את הובלת הדירה שלכם לירוקה יותר:

 

  • בעטיפת הציוד השביר, אין צורך לקנות ניירות אריזה או ניילון "פצפץ". עשו שימוש חוזר בעיתונים שתצברו מראש, לקראת המעבר. גם לאחר פריקת התכולה, כדאי לאסוף את העיתונים בהם השתמשתם ולשים במכולות המחזור.
  • גם אם לא מצאתם למי לתרום את החפצים הישנים, עדיף להניח אותם מעל או בסמוך לפח. תתפלאו לגלות עד כמה החפצים הישנים שלכם, אפילו מצעים ומגבות ישנות, יילקחו במהרה וישמשו אנשים אחרים שבאמת זקוקים להם, במקום להיזרק ולהזיק לסביבה.
  • בזמן האריזה, הוציאו את התיקים הגדולים מטיול התרמילאים אחרי הצבא, ובאופן כללי את כל התיקים שאתם מוצאים בבית. התיקים יכולים להיות דרך מצוינת ונוחה להעביר חלק מהתכולה, בעיקר בגדים. כך תוכלו לחסוך בקרטונים, להשתמש בדברים הקיימים בדירה ולהועיל לסביבה.

 

ייעוץ נוסף לגבי הובלה ירוקה וחברות המתמחות במתן שירות זה תוכלו למצוא באתר המקצוענים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בטוח שחייבים ארגזים מקרטון - יש פתרונות ירוקים
צילום: sutterstock
מומלצים