שתף קטע נבחר

"צבע פראי": אוסף פרטי נחשף במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל מציג את אוסף מרצבכר, אחד מאוספי האמנות המודרנית הגדולים בעולם, בתערוכה שמתחקה אחר תולדות הצבע במאה ה-20. בין היתר יוצגו יצירות של מאטיס ופיקאסו

תערוכה חדשה, שנפתחה השבוע במוזיאון ישראל בירושלים, תציג במהלך החודשים הקרובים את אחד האוספים הפרטיים השמורים בעולם האמנות המודרנית. 15 שנה לאחר שהושאל למוזיאון ישראל לראשונה, תחשוף התערוכה "צבע פראי" עוד עשרות מוצגים מאוסף ורנר וגבריאלה מרצבכר שטרם הוצגו בישראל.

קנדינסקי. שני פרשים ואדם שוכב (1909) (וסילי קנדינסקי) (וסילי קנדינסקי)
קנדינסקי. שני פרשים ואדם שוכב (1909)(וסילי קנדינסקי)

 

"אוסף מרצבכר, שכולל ציורים שמתחקים אחר תולדותיו של הצבע במאה ה-20, התקבל בזרועות פתוחות בכל רחבי העולם", אומר מנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס סניידר. היצירות בתערוכה, שאצרה עדינה קמיאן קשדן, קשורות לדבריו אלו לאלו בצבעים העזים ובהבעה הרגשית של אמנים פורצי דרך.

 

האוסף, שבו 150 ציורים ופסלים, מתחיל בתקופה האימפרסיוניסטית. בתערוכה, שמוצגת בירושלים, הושם דגש על אקספרסיוניזם ופוביזם, שניים מזרמי האמנות המרכזיים במאה ה-20. התערוכה חושפת בישראל בין היתר גם יצירות של אנרי מאטיס, פבלו פיקאסו, ואסילי קנדינסקי, אוסקר קוקושקה ופול קלי.

 

צפו בתערוכה "צבע פראי"

 

חשיפת האוסף, שנשמר במשך שנים ארוכות כסוד, נעשתה בשנת 1988 כחלק מחגיגות היובל לישראל. אז הוצגה התערוכה "שיכרון צבעים" במשך ארבעה חודשים במוזיאון ישראל בירושלים, רשמה מספר שיא של רבע מיליון מבקרים ועוררה הדים בזירת האמנות הבינלאומית.

התערוכה הנוכחית כוללת יצירות מופת שמעולם לא הוצגו בארץ.

 

בני הזוג מרצבכר, תומכים נאמנים במוזיאון ישראל, אומרים: "אנו אסירי תודה על ההזדמנות לחלוק את האוסף עם קהל המבקרים במוזיאון ועל האפשרות להפיץ את השמחה הנובעת מיצירות אלו. מבחינתנו התערוכה היא סוג של שיבה הביתה, 15 שנים לאחר שהאוסף שלנו הוצג לראשונה".

 

במשפחת מרצבכר מדגישים עוד כי רבים מהיוצרים שעבודותיהם נכללות בתערוכה יצרו תחת השלטון הנאצי ונרדפו בשל אמנותם. "יצירות מופת של יוצרים אלה נחשבו בעיני הנאצים לאמנות מנוונת. הן נאסרו לתצוגה, הוחרמו וחלקן אף הושמדו. הכללתן באוסף היא בגדר ניצחון אישי וכללי של הרוח האנושית ושל האמנות", מדגישים בעלי האוסף. לדברי ורנר מרצבאכר, ששרד את מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו ואיבד במלחמה את שני הוריו, "האוספים הטובים ביותר נוצרים מתוכך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פול קלי
פול קליי. זריחה שקיעה (1919)
פול קלי
לאתר ההטבות
מומלצים