שתף קטע נבחר

ויקיפדיה העברית חוגגת עשור

האנציקלופדיה החופשית המקוונת הגדולה בעולם מציינת עשר שנים לכתיבת הערך הראשון בעברית "מתמטיקה". מאז עברו עשרות אלפי עריכות בים ומליוני עריכות

בתשעה ביולי 2003, בשעה 13:00 נכתב הערך הראשון בויקיפדיה העברית בשם "מתמטיקה". השורה שפותחת את הערך המפורט מגדירה את מתמטיקה כך: "תחום הדעת שעוסק במושגים כגון כמות, מבנה, מרחב ושינוי". ואגב שינוי - "מתמטיקה" כמו ערכים אחרים, עבר מאות עריכות, הרחבות, תיקונים והגהות מאז שנכתב.

 

כך זה היה ()
כך זה היה

 

ויקיפדיה העברית הוקמה שנתיים וחצי אחרי ויקיפדיה הראשונה באנגלית. היא משמשת מאז אינספור תלמידים, סטודנטים ועיתונאים שקוראים ולומדים על העולם מגולשים אחרים שכתבו, תיקנו, ערכו והתווכחו על ערכים שונים. בסך הכל נעשו 15,233,794 עריכות לכל ערכי וייקפידה העברית על פי נתונים רשמיים שמפרסמת האנצקלופדיה.

 

בהודעה מטעם ויקפדיה ישראל על האירוע צוטט ג'ימי ויילס, מיסד ויקיפדיה שאמר כי הגירסה העברית היא "אחת מהוויקיפדיות האיכותיות ביותר מבין 280 הוויקיפדיות הפועלות כיום. קהילת המתנדבים והעורכים בישראל היא ללא ספק מקור גאווה לכל התנועה הבינלאומית שלנו". 

 

במקום השני במדד העומק

איפה ישראל לעומת העולם?  בויקיפדיה העברית יש רק 148,000 ערכים לעומת 4.2 מיליון ערכים באחותה הגדולה ודוברת האנגלית וכ-1.6 מיליון ערכים בגרמנית ומספר כמעט זהה בהולנדית. עם זאת, השאלה מורכבת, מכיוון שעברית היא שפה פחות דבורה מהרבה שפות אחרות ובמיוחד אנגלית.

 

כדי בכל זאת לבדוק ולשהוות בין מדינות, ישנו מדד העומק. המדד הזה בודק את מספר הערכים ביחס לעריכות שלהם הגולשים והפעילות. המדד הזה יכול לספר לנו באופן גס עד כמה איכותית האינציקלופדיה ושם ישראל מקבלת ציון שמספיק לה למקום שני מכובד מאוד אחרי ארה"ב (מתוך השפות שיש בהן יותר מ-100,000 ערכים).

 

עוד נמסר מוויקיפדיה ישראל כי בסקר קוראים שנערך בחודש שעבר בקרב העורכים בוויקיפדיה העברית עלה כי 77% אחוז מהכותבים הם גברים, 23% נשים. הערכים הנצפים ביותר ב-4 השנים האחרונות בויקיפדיה העברית הם ישראל,  ארצות הברית, פייסבוק, דוד בן-גוריון ויצחק רבין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים