שתף קטע נבחר

יוזמה בת"א: התחנה המרכזית תהפוך לעירייה

חבר בעיריית ת"א ופעילים חברתיים השיקו קמפיין להעתקת משרדי העירייה בכיכר רבין למתחם התחנה המרכזית החדשה ברחוב לווינסקי בדרום העיר. טוענים: "5 דקות מרוטשילד - זו כבר עיר אחרת". במקום העירייה מציעים להקים דירות לסטודנטים. הבעיה: התחנה בבעלות פרטית ולא עירונית

האם מטה עיריית תל-אביב יועתק מכיכר רבין למתחם התחנה המרכזית החדשה ברחוב לווינסקי בדרום העיר? על השאלה הזו מבקש ארנון גלעדי, המשנה לראש העיר, להשיב בחיוב. הבוקר (ג') הוא השיק את מה שהוא מכנה הקמפיין הציבורי להעתקת משרדי עיריית תל-אביב לתחנה המרכזית החדשה, תחת הכותרת "מחברים את הדרום לתל-אביב-יפו".

 

 

 

במשך שנים אזור דרום תל-אביב בכלל, והתחנה המרכזית בפרט, הפכו לאזור רדוף פשע, הזנחה וסבל מתמשך לתושבים, בעיקר בתקופה האחרונה. לדברי מקדמי הקמפיין, לאורך העשור האחרון "האזור הפך לממודר מתקציבים עירוניים ומפרויקטים שהרשות המקומית קידמה".

 

בעקבות זאת, החליט גלעדי, יחד עם קבוצת פעילים חברתיים, "לקדם מהלך ציבורי-חברתי לשינוי דרמטי בדרום העיר", לדבריו. על פי התוכנית, 40 אלף מ"ר של שטחי עיריית תל-אביב-יפו בצפון ובמרכז העיר יועתקו למתחם התחנה המרכזית החדשה, "מהלך אשר יהווה זרז רב עצמה להנעת תנופת פיתוח כלכלי ועסקי של התחנה המרכזית והאזורים הסמוכים לה", הוא אומר. יצוין כי ההשקה נעשתה בסמוך לבחירות המקומיות שאמורות להיערך בקרוב.

 

במטה הקמפיין מבהירים כי מהלך זה יוביל לכך ש"תושבי השכונות הדרומיות יזכו לתוספת מקומות עבודה באזור ולהעלאת הביקוש להשכרת נכסים. פינוי משרדי העירייה ממרכז העיר יפנה מקום להתרחשויות חדשות במרכז העיר, דוגמת מעונות סטודנטים, ודיור ציבורי לקשישים".

 

נזכיר כי לפני כשנה אושרה תוכנית המתאר העתידית של העיר תל-אביב, במסגרתה בין היתר הוחלט להפוך את מתחם התחנה המרכזית לקומפלקס של תעסוקה, מלונאות ומגורים. הצעתו של גלעדי היא אחת מכמה הצעות שניתנו עבור מתיחת הפנים של התחנה.

 

התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב. עובדי העירייה יגיעו לכאן? (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב. עובדי העירייה יגיעו לכאן?(צילום: עופר עמרם)

 

מיליון שקל שכירות

במסיבת העיתונאים שערך היום אמר גלעדי כי "5 דקות הליכה משדרות רוטשילד עוברים מתל-אביב לעיר אחרת. יש להביא עוגן שישנה את פני האזור הזה בצורה משמעותית. תארו לכם ש-9,000 עובדי העירייה יגיעו מדי יום לתחנה המרכזית לצד אלפי נותני ומקבלי שירותים. זהו מהפך אמיתי באזור".

 

עוד הוסיף כי "עיריית תל-אביב חולשת כיום על 40 אלף מ"ר במרכז העיר. 10,000 אלף מ"ר מתוכם בשכירות. העירייה משלמת מדי חודש למעלה ממיליון שקל שכר דירה. הנושא יעלה לדיון באחת מישיבות הנהלת העירייה הקרובות, לצד הצעתי לרכוש את התחנה המרכזית מידי היזם, העתקת משרדי העירייה והובלת צדק עירוני אחת ולתמיד".

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "בתוכנית המתאר העירונית מוצע כי התחנה המרכזית החדשה תיועד לשימושי תעסוקה, תרבות, מגורים, מלונאות ושטח ציבורי. כמו כן, בוחנת העירייה חלופות תכנוניות לשילוב מבנה התחנה עם השכונה. במהלך הדיונים לשימושים עתידיים כל האפשרויות יועלו על השולחן, כאשר יש לזכור כי מדובר במבנה בבעלות פרטית ולא עירונית.

 

"נציין כי עיריית תל-אביב-יפו מודעת היטב לקשיי היומיום עמם מתמודדים תושבי שכונות דרום העיר, ופועלת נמרצות על מנת להקל על מצוקתם באמצעים העומדים לרשותה, כולל השקעת למעלה ממיליארד שקל בשיפור תשתיות, תגבור האכיפה והניקיון, פיתוח שטחים ירוקים, הקמת מבני ציבור והקמת תחנת שיטור קהילתי במבנה עירוני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטה עיריית תל-אביב. חולדאי יסכים?
צילום: שאול גולן
מומלצים