שתף קטע נבחר

אריתריאים חתמו על עזיבה, עשרות יגורשו בקרוב

רשות ההגירה מיישמת את הנוהל שאישר היועץ המשפטי לממשלה והחתימה מאות מבקשי מקלט ששוהים בכלא סהרונים על מסמכי "עזיבה מרצון". ארגוני הסיוע קבלו על המהלך: "נמנעה מהם מלכתחילה גישה להליך הוגן לקבלת מקלט"

מגרשים בהסכמה? רשות האוכלוסין וההגירה החלה להחתים מבקשי מקלט כלואים על מסמכי "עזיבה מרצון", שתאפשר את גירושם מישראל. ב"מוקד הסיוע לעובדים זרים" וב"אמנסטי אינטרנשיונל" דיווחו שההליך החל להתבצע בימים האחרונים בקרב מאות מבקשי מקלט מאריתריאה, ששוהים בכלא סהרונים בנגב.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

משרד החוץ שובת, סטודנטים זרים תקועים בדרך

עו"ד פלדמן: יש בישראל לפחות אסיר חשאי נוסף

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע לפני כשבועיים על אישור הנוהל, שבמסגרתו תתאפשר למבקשי מקלט כלואים להשתחרר ולעזוב את הארץ. גורם בכיר המעורה בנושא סיפר ל-ynet כי "עשרות מבקשי מקלט שחתמו על הטפסים יחזרו בימים ובשבועות הקרובים לארצות מוצאם. השאיפה היא שכל מאות הכלואים יחתמו ויעזבו את ישראל".

  

"עשרות יחזרו בקרוב לארצם". כלא סהרונים (ארכיון) (צילום: חיים הורנשטיין   ) (צילום: חיים הורנשטיין   )
"עשרות יחזרו בקרוב לארצם". כלא סהרונים (ארכיון)(צילום: חיים הורנשטיין )

 

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו כי "הוצאה מהכלא קבוצה של אריתריאים, שביקשה להיפגש עם השגריר. במטרה להקל עליהם ועל השגריר הוחלט להסיע אותם אליו. מעבר לזאת, כל היתר הוא פרשנות. יצוין כי היועץ המשפטי לממשלה אישר באחרונה את הנוהל". האישור מתייחס למבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן.

 

הנוהל שאישר וינשטיין נועד לתת מענה לכך שכשאדם מוחזק במשמורת יש לברר אם רצונו לשוב לארץ מוצאו הוא אכן רצון חופשי. הנוהל החדש כולל בין היתר ראיון עם המסתנן ובקשת עזיבה מנומקת שתיבדק על-ידי רשות האוכלוסין ובית הדין לביקורת משמורות.

 

עד לפני כמה חודשים נהגה המדינה להחזיר מסתננים ששהו במשמורת והסכימו לעזוב, אך לאחר שנשמעה ביקורת ש"אין חזרה מרצון" כשהאלטרנטיבה היא להישאר במשמורת בתנאי כליאה, הקפיא וינשטיין את המהלך.

 

"זה לא רצון חופשי" 

בארגוני הסיוע לזרים טוענים כי במסגרת ההליך מוצאים בימים האחרונים קבוצות של כ-15 מבקשי מקלט מהכלא בכל פעם, לצורך מילוי טפסים בשגרירות אריתריאה - כשלב ראשון של הליך הגירוש מישראל במסגרת הנוהל החדש.

 

בארגונים אמרו כי "חתימה על מסמך 'גירוש מרצון' תוך שהייה בכלא ואיום בכליאה ללא הגבלת זמן, אינה יכולה להיכלל בהגדרת רצון חופשי. ממבקשי המקלט נמנעה מלכתחילה גישה להליך הוגן לקבלת מקלט בישראל והם נכלאו בסהרונים ללא משפט. כליאתם, כמו גם ליבוי שנאת הזרים על-ידי נציגי ממשלה, היא חלק ממדיניות כוללת שנועדה להמאיס אוכלוסייה זו את חייה בישראל".

 

עוד אמרו בארגוני הסיוע כי צפויה סכנה לחייהם של אריתריאים שישובו לארצם. "ממשלת אריתריאה רואה בכל בקשה למקלט במדינות אחרות מעשה של בגידה, ומבקשי מקלט, כמו גם אזרחים החשודים בהתנגדות למשטר, עומדים בפני סיכון משמעותי של הפרת זכויות האדם שלהם עם חזרתם לאריתריאה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים