שתף קטע נבחר

שלא ישעמם: הפעלות לילדים בפחות מ-40 שקלים

החופש בעיצומו, הקייטנות עוד רגע נגמרות וגם החור בכיס כבר צועק הצילו. זה הזמן לעבור לפעילויות זולות שאפשר לעשות בבית - ולהעביר שעות של הנאה. אפרת מונשרי גורן, אמא לארבעה, עם ההמלצות הכי שוות - בפחות מ-40 שקל

בשבוע שעבר פורסם סקר שערכה התנועה החברתית הירוקה מראשון שגילה כי למעלה מ-40% מההורים בעיר לא שולחים את ילדיהם לקייטנה או לחוגים בשל סיבה כלכלית. השילוב בין המצב הכלכלי המורכב יחד עם מחירי הקייטנות שעלו באופן משמעותי פשוט השאירו ילדים רבים בבית.

 

החופש הגדול בערוץ הורים :

החופש כאן והם יהיו ערים כל הלילה. מה עושים?

זה אפשרי: לעבור את החופש הגדול בלי לפשוט רגל

למה כל כך מפחיד אתכם שישעמם להם בחופש?

 

הנטייה הראשונה של ילדים, ולא חשוב באילו גילאים, היא להתיישב מול מסך הטלוויזיה או לגלוש במחשב ולהתנתק מהעולם. ההורים, כמובן,

פחות נלהבים ונאלצים לתמרן בין עבודה לבית וסידור לילדים.

  

אך מסתבר שניתן להעסיק את הילדים ימים שלמים בפעילויות חינוכיות מעניינות, מלמדות והכי חשוב מהנות. שיהיה ברור, לא מדובר על למידה או על פיתוח מיומנויות מוטוריות או רגשיות תוך כדי עבודה, אלא על הנאה צרופה עם ערך מוסף.

 

הכנו במיוחד עבורכם רשימת פעילויות לחופש, במחיר של כניסה בודדת לבריכה - ואפילו פחות. בחרנו רק משחקים שיכולים למלא יום שלם או שעות חוזרות של פעילות מהנה.

 

20 דברים ש...

 

 

"20 דברים ש..." היא רשימת משחקים לפי נושאים. מדובר בקלפי משחק עם משימות שונות שפיתחה נטע סילוני, אמא לשלושה ומפתחת תכנים חינוכיים. סילוני אספה את הפעילויות שהיא יצרה לילדים הפרטיים שלה, החל ממסיבת פיג'מות, פעילויות לרכב ועד הכנה לכיתה א'. את הכל היא ערכה, ושלחה לעיצוב מקסים.

 

התוצאה: כרטיסי משחק המיועדים לפעילויות בבית ומחוצה לו, במכונית, למשל, או אצל סבא וסבתא, כאשר בכל קלף יש הצעה לפעילות אחרת. נתקעתם עם חבורת בנות משועממת במסיבת פיג'מות? זה הזמן לשלוף את החבילה הוורודה ולדאוג לתעסוקה. הילדים מבלים אצל סבא וסבתא? כדי שלא ישתעממו שלחו איתם את הערכה.

 

למי זה מתאים: גילאי 4-12 וכמובן להורים ולחברים.

 

כמה זה עולה: 19 שקלים לרוב הערכות ו-29 שקלים לערכת הכנה לכיתה א'.

 

שורה תחתונה: גם מעניין, גם מעסיק את הילדים במשך ימים וגם לא תופס מקום על המדף. אצלנו הכרטיסים נשלפים בכל פעם שהמשפט "אמא משעמם לי" עולה.

 

איפה קונים: בכל חנויות הספרים, היצירה והילדים

  

ערכת פעילות לילדים מבית תיבת ההפעלות

הערכה, ששימשה אותנו לבית מארח, נשלפה שוב לשימוש חוזר לקבוצת ילדים בני תשע. מדובר בערכת הפעלה שפיתחה דקלה עמית, מרפאה בעיסוק ומפתחת תכנים. ניתן למצוא אותה בשני נושאים: פלאי הטבע או קסמי מדע. הפעילות משלבת תוכן, תנועה, אתגרי חשיבה ומוטוריקה עדינה, כך שהיא יכולה להוות גם סוג של הכנה לכיתה א' למעוניינים לתרגל את הילדים בתחומים אלו, אבל בהחלט מיועדת גם לגדולים יותר תלמידי בתי הספר היסודיים.

 

מה בערכות? הסברי אוריגמי, כדורגל עקרבים, מרוץ זנבות, משחק חיפוש עקבות, סודוקו מיוחד הקשור לנושא, משימות מדע, חידות מדעיות, יצירת הר געש ועוד. הכל נגיש ומוסבר ומעניק שעות של הפעלה.

 

למי זה מתאים: לגילאי ארבע ומעלה, וגם ההורים יהנו מהפעילויות. ככל שהילדים גדולים יותר הם יכולים לעבוד לבד לפי ההוראות. בני 10 ומעלה יכולים לבצע מהכל לגמרי לבד.

 

כמה זה עולה: 40 שקלים לערכה שנשלחת לכם במייל.

 

איפה קונים: באתר

 

שורה תחתונה: הילדים נהנו וגם למדו, ובעיקר לא ישבו ליד הטלוויזיה או המחשב.

 

טופ מודל וערכות עיצוב

 

 

להיט שהגיע לארץ לפני כשלוש שנים ומאז עבר עדכונים, כך שכעת הוא מיועד גם לבנים ולא רק לבנות. מדובר בערכות עיצוב המגיעות בחוברות ספירלה או תיקיית קרטון ובה סטודיו לעיצוב דוגמניות, מכוניות, בתים, חיות ועוד. מדובר בערכות מוצלחות במיוחד כיוון שהן מאפשרות לצייר או לעצב גם כשהילד קטן יחסית. בכל ערכה ישנן שבלונות העוזרות לדייק בציור. למעשה מדובר בערכות שניתן להשתמש בהן עשרות פעמים ולצייר ולצבוע.

 

למי זה מתאים: החל מגיל ארבע, אבל בהחלט גם לגילאי 10-11, לבנים ולבנות

 

כמה זה עולה: החל מ-30 שקלים

 

שורה תחתונה: אצלנו מסתובבות שלוש ערכות כאלה, של חיות, מכוניות ופיראטים. הנסיינים נהנים לצייר ולצבוע, גם בנסיעות ארוכות ולא רק בבית. מדובר בפיתוח יכולת לתכנן וכמובן מוטוריקה עדינה. מומלץ.

 

איפה קונים: בחנויות היצירה, חנויות הצעצועים וחנויות הספרים.

 

ערכות היצירה של ארטזוקה

 

ערכות היצירה של ארטזוקה, המיובאות על ידי חברת "בי גיפטס", שמות דגש על איכות הסביבה ומחזור ומעבירות זמן ארוך של יצירה, חיבור והרכבה. רוב ערכות היצירה שיש כיום בשוק מדברות יותר לבנות, ואילו כאן ישנה הצעה ליצור פריטים שונים לבית, חייזרים ועוד - מה שמפתה גם את הבנים. החומרים מהן עשויות היצירות הם האריזות עצמן, כך שמדובר בחומרים ממוחזרים וידידותיים לסביבה.

 

למי זה מתאים: על האריזה מצויין שזה מתאים מגיל חמש, אבל גם צעירים יכולים להתנסות, כמובן שעם עזרה של ההורים. בני שבע עד עשר נהנו מאוד, וגם בת ה-13 נמצאה עוזרת ונהנית.

 

כמה זה עולה: 39 שקלים לחבילה המכילה כ-15 ערכות יצירה קטנות

 

שורה תחתונה: הילדים נהנו מאוד והם דואגים לקחת את הערכה, בצירוף דבק, גם לבילויים בחוץ, כמו מסעדה, חברים ועוד.

 

איפה קונים: בחנויות היצירה, הצעצועים והספרים

 

סדרת המדען המטורף

 

 

מדובר בערכות ארוזות בתוך מארזי מתכת יפים ודקים, המיועדים לילדים שמתעניינים במדע או כאלה שההורים רוצים לעודד אותם להכיר את הנושאים. את הסדרה יצרה ענבל ישראל, אחרי שנים של עבודות הדרכה שונות, ויש בה ארבעה מארזים ובכל אחד מהם 20 כרטיסיות עם רעיון לניסוי מדעי, הכולל הדרכה והסבר מלא על התופעה המדעית. ארבעת הנושאים הם: קסמי מדע, מדע בבית, מדענים צעירים וחמשת החושים.

 

בכל מארז יש רעיונות לניסויים מרתקים ובעיקר לפעילויות שניתן לחזור עליהן מספר פעמים או לשמור שוב לאחים הקטנים. והכי חשוב: מדובר בערכות דקיקות שלא תופסות מקום גדול על מדף הצעצועים, העמוס ממילא.

 

למי זה מתאים: לגילאי ארבע ומעלה ולכל מי שמתעניין במדע. מוצלח במיוחד לילדים בגילאי בית הספר היסודי.

 

כמה זה עולה: 25 שקלים

 

שורה תחתונה: הערכות מלמדות ילדים לשאול שאלות, לנסות לשער תשובות ולהבין מהם ניסויים. אפשר להתמודד עם המשימות באמצעות הדברים שיש בבית, כך שהערכות מספקות זמן איכותי לילדים בלי צורך לקנות דברים נוספים.

 

איפה קונים: ישירות באתר או בחנויות

 

אתרי אינטרנט לילדים

 

הילדים כבר ליד המחשב? במקום להוציא אותם משם אפשר לגייס אותו לטובתנו וללימוד ושיפור מיומנויות בחופשה. שלושה אתרי ילדים חינוכיים קיימים בארץ, ומיועדים לקהל הצעיר. שלושתם מלווים על ידי מומחים ואנשי חינוך.

 

הסוד של מיה: אתר לימודי מבית מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) המכיל משחקים המפתחים חשיבה תוך מתן דגש על חווית ההנאה וההצלחה. באתר פעילויות בהתאם לתוכנית הלימודים של משרד החינוך לילדי הגנים והכנה לכתה א'.

 

אלפי - אתר למידות קטנות: אלפי היא דמות המלווה את הילדים באתר ודרכה לומדים ומבלים. באתר ניתן למצוא לומדות, משחקים אינטראקטיביים, סיפורים, פאזלים ופעילויות לימודיות נוספות שיצרו מומחים מובילים בתחום החינוך והתפתחות הילד. הפעילויות ב"אלפי" נבנו בצורה מאפשרות לילדים למידה תוך כדי משחק ומתמקדות בפיתוח מיומנויות חינוכיות כגון: שפה וקריאה, מספרים וחשבון, מיון, פתרון בעיות, הגיון, וחשיבה ביקורתית.

 

הופ: אתר אינטרנט המלווה את ערוץ הטלוויזיה, שם ימצאו הילדים את כל הדמויות המוכרות להם מלוח השידורים, המצוירות והאמיתיות (כמו יובל המבולבל או מיכל צפיר). האתר מאפשר לשחק עם הדמויות, לענות על חידות וישנו גם איזור שלם הקשור להכנה לכיתה א'.

 

למי זה מתאים: לגילאי 3-7, גם כאלה שסיימו כיתה א'.

 

כמה זה עולה: הסוד של מיה: 29 שקל לחודש אחד; אלפי: 69 שקלים לשלושה חודשים; הופ: 22 שקלים לחודש. בכלהאתרי יש אפשרות לפעילויות בחינם - אך באופן מוגבל.

 

שורה תחתונה: עולה הרבה פחות מכרטיס לבריכה - ויש לכם מנוי לכל החודש. הנסיין שלנו, שסיים כיתה א', התלהב ונהנה מכך שניתן להפעיל לבד את האתרים כיוון שישנה קריינות לכל דבר.

 

איפה קונים: ישירות באתרי האינטרנט

 

ערכות ארכיאולוגיה

ערכות הארכיאולוגיה כוללות דמויות של דינוזאורים, קדמונים במצרים העתיקה ועוד, ותם הילדים צריכים לגלות. איך זה עובד? הם מקבלים לידיהם גוש גדול של גבס ובתוכו הדמויות מתחבאות. הילדים צריכים לחשוף את הדמויות על ידי חציבה איטית וזהירה בגוש הגבס.

 

בחלק מהערכות לאחר שחושפים את הדמויות ניתן לשחק עימן או להרכיב חלקי חיות או חלקי דינוזאורים. ניתן למצוא את ערכות דומות של מספר חברות ובגדלים שונים, חלקן יקרות וחלקן זולות.

 

למי זה מתאים: לכל הגילאים, בעיקר לילדים שאוהבים ארכיאולוגיה

 

כמה זה עולה: הערכות הקטנות עולות 39 שקלים

 

איפה אפשר לקנות: בכל חנויות היצירה והצעצועים

 

שורה תחתונה: הילדים נהנו - ההורים קצת פחות. הערכה מקסימה אבל מלכלכת ואם נותנים לילדים לחצוב כדאי להתכונן לאבק גירי מלכלך. מומלץ לארגן משטח נוח לניקוי או לעשות את הפעילות במרפסת או בחצר.

 

ערכות פלסטלינה

 (צילום: אנטולי מיכאלו) (צילום: אנטולי מיכאלו)
(צילום: אנטולי מיכאלו)

 

איזה ילד לא אוהב פלסטלינה? ערכות היצירה בפלסטלינה של חברת "פלדע" יכולות להוות תעסוקה ובילוי של הילדים וההורים בחופשה. הערכות מוצעת בשישה נושאים: ספארי, הבנאי, דוכן פירות, בר בורגר, עולם הדינוזאורים ואנטרקטיקה. כל ערכה כוללת שלוש תבניות להכנת דמויות או דגמים באותו נושא, וכמובן חוברת הוראות מפורטת לילדים.

 

למי מתאים: לילדים בני ארבע-חמש שיודעים לעקוב אחרי הוראות ולהתמודד עם מוטוריקה עדינה.

 

כמה זה עולה: כ-15 שקלים לערכה

 

איפה קונים: בחנויות הצעצועים והספרים

 

שורה תחתונה: אם שומרים את ההוראות ניתן בכל פעם רק לקנות פלסטלינה תמורת שקלים בודדים ולחזור על הפעילות שוב. מעודד קשר עין-יד, יכולת להתמודד עם הוראות ומשפר מוטוריקה עדינה. הילדים אהבו וההורים נהנו מערך מוסף.

 

קשקוש, שרבוט, ציור

 

 

עוד לא החלטנו אם מדובר בספר או בערכת יצירה, מה שבטוח מדובר במוצר שמעביר הרבה זמן איכותי ויצירתי. את הספר קיבלנו מחברה בתקופה שניתן היה לקנות אותו רק בחנות מוזיאון תל אביב (והיום, לשמחתי, ניתן להשיג אותו ברחבי הארץ). כשמו כן הוא: מאפשר לילדים לצייר ולשרבט. מדובר בשילוב בין ספר לחוברת צביעה עם הוראות, ולכן הוא מעניק שעות ארוכות של פעילות ויצירה לילדים בעלי דימיון.

 

למי מתאים: גילאי 4-12 וגם לאחים הגדולים ולהורים

 

כמה זה עולה: 25 שקלים

 

איפה קונים: בחנויות יצירה

 

שורה תחתונה: מפתח יצירתיות ומוטוריקה עדינה. מאפשר גם לילדים פרפקצוניסטים לצייר בלי להיות מתוסכלים, כיוון שהבסיס קיים בספר. מומלץ לילדים אוהבי ציור ויצירה וגם כספר שנמצא ברכב לנסיעות או לטיולים.

 

הכותבת היא מנהלת פורום ייעוץ הורים, מנחת הורים ואמא לארבעה. לאתר של אפרת . לעמוד הפייסבוק של אפרת 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפעלות לחופש. פחות ממחיר של סרט
צילום: shutterstock
מומלצים