שתף קטע נבחר

צילומים: סעודיה מכוונת טילים לאיראן ולישראל

מכון מחקר העביר לעיתון הבריטי "טלגרף" צילום שבו נראים כני שיגור שהוצבו בבסיס שהוקם בשנים האחרונות בעומק המדבר הסעודי, ומכוונים לעבר איראן המתגרענת וישראל. הם מתאימים לשיגור טילים בליסטיים רבי עוצמה. מומחה: "המטרה - להרתיע"

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח אמש (יום ד') כי סעודיה הציבה טילים בליסטיים רבי עוצמה המכוונים הן לעבר ישראל והן לעבר איראן, כפי שעולה מצילום לוויין שמומחים צבאיים הציגו לכתבי העיתון. לפי הדיווח, אנשי מומחים ממכון IHS Jane's Intelligence Review חשפו בפני העיתון בסיס טילי קרקע-קרקע בעומק המדבר הסעודי, עם יכולות לפגוע בשתי המדינות.

 

"מומחים שבחנו את התמונות הבחינו בשני כני שיגור, שהאחד מהם מכוון צפונית-מערבית, לעבר תל-אביב, והשני מכוון לעבר צפון-מזרח, לכיוון טהרן", נכתב ב"טלגרף". "הם מתוכננים כך שיתאימו לטילי DF3 סעודיים, בעלי טווח של 1,500-2,500 מייל, המסוגלים לשאת שתי טונות חומר נפץ".

 

הצילום שהועבר ל"טלגרף" הבריטי ()
הצילום שהועבר ל"טלגרף" הבריטי

 

לפי הדיווח הבריטי, ההערכה היא כי הבסיס הוקם בחמש השנים האחרונות, ובעיתון טוענים כי הוא מספק הצצה לחשיבה האסטרטגית של סעודיה על רקע המתיחות במפרץ. ב"טלגרף" מציינים כי אף שבין סעודיה לישראל אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, בפועל הן מנהלות קשרים בערוצים חשאיים, וכי לשתיהן יש אויב משותף - איראן. מוזכר גם החשש שאם איראן השיעית תצליח להשיג נשק גרעיני, סעודיה הסונית תנסה לעשות את אותו הדבר.

 

לפי ה"טלגרף", אנשי IHS Jane's Intelligence Review מעריכים שסעודיה עוברת תהליך של שדרוג טילים, אף שגם טילי ה-DF3 שכבר יש ברשותה מסוגלים גם הם לשאת ראש נפץ גרעיני. בסיס הטילים, כך מדווח בעיתון, שוכן באל-וואטאח, כ-125 מייל דרומית-מערבית לריאד, והוא התגלה במהלך פרויקט של מכון המחקר שניסה להעריך את יכולותיה הצבאיות של סעודיה. הטילים בו, כך דווח, מאוכסנים במתקן תת-קרקעי שנבנה בצלע הר. צפונית למתקן נמצאים שני כני השיגור.

 

בעיתון מציינים כי הטילים הסיניים, שיוצרו בשנות ה-80, אינם מופעלים מרחוק ויש להציב אותם מכוונים למטרה לפני השיגור. איש המכון, רוברט מונקס, אמר כי אנשי המכון מעריכים שכני השיגור מכוונים לעבר ישראל ואיראן, אולם אינם יכולים לקבוע בוודאות שהם מכוונים ספציפית לערים תל-אביב וטהרן. "אנחנו לא רוצים להסיק יותר מדי מסקנות בנוגע לאסטרטגיה הסעודית, אבל ברור שסעודיה אינה נהנית מיחסים טובים לא עם איראן ולא עם ישראל".

 

מומחה אחר אמר לעיתון כי הוא מעריך שמדובר במדיניות של הרתעה, וכי ייתכן שכן השיגור המופנה לעבר ישראל נועד רק לצורך "הצגה": "זה ייתן לאיראנים את הרושם שהם אינם מטרה בלעדית, וגם יאפשר לסעודים לטעון בפני שאר העולם הערבי שהם עדיין רואים גם בישראל איום".

 

נזכיר כי בשנים האחרונות פורסמו בכלי תקשורת בעולם כמה פעמים כתבות על האפשרות שמטוסים ישראליים יעברו בשטח סעודיה - אולי באישורה - בדרך לתקיפה במתקני הגרעין באיראן.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 10/07/2013 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום הלוויין שפורסם ב"טלגרף". "רק כדי להרתיע"
מומלצים