שתף קטע נבחר

חשף גניבת ענק, מת בכלא - והורשע לאחר מותו

סרגיי מגניצקי, עורך הדין שחשף הונאות ענק, ושמותו בנסיבות לא ברורות בכלא הרוסי העכיר את יחסי וושינגטון-מוסקבה הורשע ארבע שנים לאחר מותו. הלקוח הבריטי שנלחם למענו: "פוטין מוכן להקריב את האמינות שלו כדי להגן על רוצחים מושחתים"

ארבע שנים לאחר שמת באורח מסתורי בכלא במוסקבה, הורשע היום (יום ה') עורך הדין המנוח סרגיי מגניצקי בהעלמת מס. בית המשפט הרוסי הרשיע גם את לקוחו לשעבר, ויליאם בראודר הבריטי, שניהל קמפיין בינלאומי נגד הרשויות הרוסיות שאותן הוא מאשים במותו של עורך הדין. הפרשה הטילה צל על יחסי רוסיה וארה"ב, והביאה להעברת "חוק מגניצקי" בוושינגטון, שאוסר על גורמים רוסיים שהיו מעורבים בפרשת מגניצקי להיכנס לארה"ב, בגין הפרת זכויות אדם. בתגובה, העבירה רוסיה חוק האוסר על אימוץ ילדים רוסים על ידי אמריקנים.

 

הלווייתו של מגניצקי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלווייתו של מגניצקי(צילום: AFP)

 

מגניצקי בן ה-37, שהיה עורך דין לענייני מסים, הצליח לחשוף שחיתות כספית גדולה בתוך הממסד הרוסי ומיד נעצר. בזמן שעבד מטעם משרד אמריקני במוסקבה שהעניק לרשת ההשקעות הבריטית "הרמיטג'" ייעוץ בנושאי הון ומיסוי, חשף מגניצקי תרמית מס ענקית על גב החברה, שבה היו מעורבים קציני משטרה ופקידים במשרד הפנים הרוסי.

 

מטרת התרמית הייתה לקבל החזרי מס שקריים בסך 230 מיליון דולר ממשרד האוצר הרוסי

על ידי הצגת מסמכים שנגנבו מחברת ההשקעות הבריטית שהייתה הגדולה ברוסיה.

 

אך במהרה הפך עורך הדין הרוסי לנרדף ולבסוף הואשם בהיותו אחראי לפרשת השחיתות. מגניצקי נעצר בגין חשדות של העלמת מס ונשלח לכלא. בנובמבר 2009, ימים ספורים לפני שמלאה שנה למאסרו - הזמן המרבי הקצוב ברוסיה למעצר ללא משפט - נמצא מגניצקי מת בתאו. סיבת המוות הרשמית הייתה התקף לב או קריסת בלוטת הלבלב, אבל חוקרים עצמאיים טענו כי הוא מת כתוצאה מעינויים ובעיטות שספג.

 

סיפורו של מגניצקי הוביל למתיחות שיא בין ארצות הברית לרוסיה. מיד לאחר מותו המסתורי של פעיל זכויות האדם הרוסי, החל מייסד "הרמטיג'" וויליאם בראודר לפעול למען מגניצקי ושכנע סנאטורים מובילים בארצות הברית, בהם ג'ון מקיין וג'ו ליברמן, להוביל חקיקה מהפכנית.

 

מגניצקי. מועצת זכויות האדם הרוסית טענה שיש ראיות שהוכה למוות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מגניצקי. מועצת זכויות האדם הרוסית טענה שיש ראיות שהוכה למוות(צילום: AFP)

 

בראודר נשפט בהיעדרו ונידון לתשע שנות מאסר. החברה שבראשותו פרסמה הודעת גינוי לאחר היוודע

תוצאות המשפט: "משפט הראווה הזה מוכיח שוולדימיר פוטין מוכן להקריב את האמינות הבינלאומית שלו כדי להגן על פקידים מושחתים שרצחו את עורך הדין החף מפשע וגנבו 239 מיליון דולרים מרוסיה".

 

מועצת זכויות האדם של הקרמלין עצמה אמרה בעבר שיש ראיות לכך שמגניצקי הוכה למוות, אבל פוטין דחה את ההאשמות הללו ואמר בשנה שעברה שמגניצקי מת מבעיות בלבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונתו של מגניצקי בהלווייתו
צילום: AP
בראודר. הורשע בהיעדרו
צילום: swiss-imag swiss-image.ch/Photo by Michael Wuertenberg
מומלצים