שתף קטע נבחר

ה-CIA, המחבל ושואב האבק הסודי

סוכנות הביון האמריקנית כנראה מחזיקה בתוכניות המסווגות ביותר בעולם לשואב אבק - אלה שהכין "המוח" שמאחורי פיגועי 11 בספטמבר בזמן שהועבר מכלא סודי אחד למשנהו, כדי לשמור על שפיותו. פרקליטו: "לאשר או להכחיש את קיום תוכניות השואב עשוי לחשוף את ארה"ב לסכנה חמורה ביותר"

חאלד שייח מוחמד, המוח שמאחורי פיגועי 11 בספטמבר על פי הודאתו, היה כלוא ומבודד במרתף של בית כלא סודי של ה-CIA ברומניה לפני כעשור. הוא פנה לשוביו בבקשה מוזרה – שיתירו לו לתכנן ולעצב מחדש את אחד ממוצרי החשמל הביתיים הוותיקים והמוכרים, שואב האבק.

 

הקצין האחראי על מתקן הכליאה התקשר למפקדת ה-CIA וקצין בכיר ממנו אישר את הבקשה. מדוע?

 

מוחמד עמד בשיטות החקירה הקשות של ה-CIA והודה בשורה של האשמות. אבל לסוכנות לא הייתה כל תוכנית ארוכת טווח עבורו. ביום מן הימים הוא אולי יוכל לשמש אותה. אולי אפילו יעמוד למשפט. אבל לשם כך עליו להיות שפוי.


מוחמד לאחר לכידתו. 180 שעות ללא שינה, 183 הדמיות טביעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחמד לאחר לכידתו. 180 שעות ללא שינה, 183 הדמיות טביעה(צילום: EPA)

"לא רצינו שהוא יתחרפן", אמר ל-AP איש CIA בכיר לשעבר, שדיבר בעילום שם. כך, בעזרת שרטוטים שנמצאו באינטרנט, החל מוחמד, בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות, לתכנן מחדש את שואב האבק הביתי.

 

העובדה שה-CIA מחזיק כעת בתוכניות לשואב האבק המסווג בעולם היא רק תוצר לוואי מוזר אחד של תוכנית המעצרים והחקירות השנויה במחלוקת של ארה"ב.

 

על פי ה-CIA עצמו, השיטות של התוכנית "נועדו לגרום לאנשים להרגיש 'מחוץ למקום' מבחינה פסיכולוגית". אבל מרגע שהחקירות פסקו, הסוכנות ניסתה "לתקן" את הנזק הפסיכולוגי שנגרם לעצורים.

 

נראה שבמקרה של מוחמד ה-CIA הצליח לעזור לו לשמור על שפיותו. נתוני הכלא מראים כי בריאותו טובה.

 

מזלם של אחרים לא שפר עליהם. שניים מחבריו של מוחמד לארגון אל קאעידה ולתאי הכלא בפולין וברומניה סובלים מבעיות נפשיות. עבד אל-נשרי לוקה בדיכאון ובהפרעת דחק פוסט טראומטית ורמזי בן אל-שיב סובל מסכיזופרניה.

 

מוחמד היה נתון לחקירות קשות בפולין. על פי דו"ח של ה-CIA, קציני הסוכנות ועובדיה הכריחו אותו להישאר ער במשך 180 שעות. הוא גם עבר הדמיית טביעה (waterboarding) 183 פעמים.

 

לאחר שמתקן הכליאה של ה-CIA בפולין נסגר בספטמבר 2003, הועבר מוחמד לבוקרשט. ה-CIA ניסה למצוא דרכים להעסיק ולשעשע אותו לאחר שחשיבותו המודיעינית פחתה.

 

הכניסה למתקן הכליאה הסודי של ה-CIA בבוקרשט (צילום: AP) (צילום: AP)
הכניסה למתקן הכליאה הסודי של ה-CIA בבוקרשט(צילום: AP)

 

לשם כך הוקצו לו "שעות קבלה" בחדר תדרוכים של הכלא. מוחמד, שראה את עצמו כסוג של "פרופסור", קיבל את קציני הסוכנות בחדר כשרגליו אזוקות לרצפה. הוא הרצה להם על דרכו לג'יהאד, ילדותו ומשפחתו. תה ועוגיות הוגשו לשולחן.

בנוסף ניתנו לו "שיעורי בית" הקשורות לידע שלו על אל קאעידה. הוא קיבל חטיפי סניקרס כפרס על למדנותו.

 

ברומניה סיפק הכלא ספרים לעצורים. אנשי הכלא לשעבר סיפרו שמוחמד נהנה מסדרת ספרי הארי פוטר. לאחר שאסיר סיים לקרוא ספר, אנשי ה-CIA בדקו כל דף ודף כדי לוודא שהעצורים לא מעבירים הודעות ביניהם באמצעות הספרים. פעם הם מצאו מסר שהחביא מוחמד בספר ובו הזהיר את חבריו לבל ידברו על שליחו של אוסמה בן לאדן.

 

מוחמד סיים תואר ראשון בהנדסה מכאנית באוניברסיטת AT&T בצפון קרולינה ב-1986. לא ברור אם התכוון באמת לתכנן שואב אבק טוב יותר או שהיו לו מניעים נסתרים. לא ידוע עד כמה התקדם מוחמד בתכנון או אם התוכניות עדיין קיימות. הכלא הסודי ברומניה נסגר ב-2006 ומוחמד הועבר לגואנטנמו שבקובה, שם הוא מוחזק עד היום. ככל הנראה הוא לא הורשה לקחת את התוכניות איתו לקובה.

 

פרקליטו הצבאי של מוחמד, ג'ייסון רייט, אמר כי הוא מנוע מלדון בעניין שהביע מרשו בשואבי אבק. "זה נשמע מגוחך, אבל להשיב על השאלה הזאת, לאשר או להכחיש את עצם קיומם של תוכניות שואב אבק או אפילו תוכניות לעיצוב מגבת ידיים טובה יותר, עשוי לחשוף את ממשלת ארה"ב ואזרחיה לסכנה יוצאת דופן בחומרתה", אמר רייט.

 

רייט הסכים לומר כי לעתים קרובות הוא דן עם מוחמד ב"המצאות טכנולוגיות מודרניות" וב"פלאים המדעיים" שבקוראן, ותיאר אותו כאדם "אינטליגנט באופן יוצא דופן".

 

מוחמד במשפט ב-2009. "היה יכול להשלים דוקטורט ולרשום פטנטים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחמד במשפט ב-2009. "היה יכול להשלים דוקטורט ולרשום פטנטים"(צילום: EPA)

 

"לו הייתה לוגישה לתוכניות לימוד בגואנטנמו, כמו לימוד מרחוק, אני בטוח שהוא לא רק היה מעמיק בלימודי הדת, אלא גם היה עושה דוקטורט בהנדסה מכאנית וכנראה היה רושם פטנטים על המצאות", אמר רייט.

 

גם ה-CIA לא מדבר על שואב האבק של מוחמד. סוכנות AP ביקשה לקבל לידה את התוכניות במסגרת חוק חופש המידע, אך ה-CIA הגיב במכתב שבו תיאר את התוכניות – "אם הן קיימות בכלל" – כמסמכים מבצעיים של ה-CIA. זוהי אחת הקטגוריות המסווגות ביותר של מסמכים ממשלתיים, כזו שעשויה לא להיחשף לציבור לעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוחמד. "אינטליגנט באופן יוצא דופן"
צילום: רויטרס
מומלצים