שתף קטע נבחר

בגלל סקנדל ריגול: התפטר רה"מ הוותיק באירופה

ז'אן קלוד יונקר מלוקסמבורג מכהן בתפקיד מאז 1995, אך נאלץ להתפטר אחרי שהואשם כי התיר לשירות החשאי לצבור כוח רב ולצותת לפוליטיקאים. למרבה האירוניה, ראש סוכנות הביון לשעבר האזין אפילו ליונקר באמצעות מיקרופון שהשתיל בשעונו

ראש ממשלת לוקסמבורג ז'אן קלוד יונקר התפטר היום (יום ה') מתפקידו ביחד עם כל ממשלתו והורה על קיום בחירות חדשות במדינה הקטנה במערב אירופה. בכך נכנע יונקר ללחץ הציבורי הגדול שהופעל עליו בתקופה האחרונה אחרי ששותפותיו לקואליציה האשימו אותו כי התיר לשירות החשאי במדינה לצבור כוח רב ואף לצותת ליריביו הפוליטיים.

 

בלוקסמבורג רוצים חדשנות ישראלית

 

עוד חדשות בעולם :

רעבים ללחם: החיטה במצרים תספיק רק לחודשיים

מדענים יצרו עכברים עם כרומוזומים אנושיים

ה-CIA, המחבל ושואב האבק הסודי

חשף גניבת ענק, מת בכלא - והורשע לאחר מותו

 

לוקסמבורג הקטנה היא אחת המדינות העשירות בעולם והיא מוכרת בעיקר בענף הבנקאות המפותח שלה ולא במריבות בין פוליטיקאים ובטלטלות פוליטיות.

 

נכשל בריסון השירות החשאי. יונקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נכשל בריסון השירות החשאי. יונקר(צילום: רויטרס)

 

יונקר מכהן בתפקיד ראש ממשלת לוקסמבורג מאז 1995 ועד להתפטרותו היום הוא היה ראש הממשלה הוותיק ביותר באירופה. את התפטרותו הוא הגיש לדוכס הגדול אנרי, ראש המדינה המלכותי שגם שמו נקשר בתקשורת המקומית לריגול.

 

האזנות סתר בניגוד לחוק

ממשלת לוקסמבורג נאלצה כאמור להתפטר אחר שכמה חברות בקואליציה הסירו את תמיכתן ממנה במחאה על כישלונו של יונקר לרסן את השירות החשאי. יונקר הציע לערוך בחירות חדשות בחודש אוקטובר, שבעה חודשים לפני המועד המתוכנן.

 

הזרז להתפטרותו של יונקר היה דו"ח חקירה פרלמנטרי שפורסם בשבוע שעבר שבו נכתב כי שירות הביטחון של לוקסמבורג צותת בצורה בלתי חוקית לפוליטיקאים ולאישי ציבור, רכש מכוניות לשימוש אישי וקיבל תשלומים והטבות בתמורה למתן גישה לגורמים בעלי השפעה בממשל.

 

אחת המדינות העשירות בעולם. טירת ויאנדן בלוקסמבורג (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
אחת המדינות העשירות בעולם. טירת ויאנדן בלוקסמבורג(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

בסצינה שנראה כאילו נלקחה מרומן ריגול, הקליט ראש השירות החשאי לשעבר מרקו מייה שיחה שקיים עם יונקר ב-2008 כשבשעונו מותקן מיקרופון. מייה אמר ליונקר שיש בידיו דיווחים מהימנים לפיהם הדוכס הגדול אנרי נמצא בקשר רציף עם השירותים החשאיים הבריטיים. כך על פי עיתון מקומי בלוקסמבורג. משרדו של הדוכס הכחיש את הטענות.

 

ממשלת לוקסמבורג גם הייתה נתונה ללחץ ציבורי גדול בעקבות העניין המחודש שהתגלה בפרשת הפיצוצים שאירעו במדינה בשנות השמונים בעמודי חשמל ומתקנים נוספים, בהם מערכת מכ"ם בשדה תעופה ומערכת עיתון. רק בתחילת השנה הועמדו לדין שני חברים לשעבר ביחידת קומנדו משטרתית באשמת מעורבות בסדרת הפיצוצים המסתורית.

 

בחודש שעבר שרדו ממשלת לוקסמבורג ושר הכלכלה לוק פרידן שתי הצבעות אי אמון אחרי שהשר הואשם כי הפעיל לחץ על חוקרי המשטרה לסגור את חקירת הפיצוצים שהסעירו את המדינה לפני שלושה עשורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נכנע ללחץ הציבורי. יונקר
צילום: AFP
מומלצים