שתף קטע נבחר

איטליה: מחוקק השווה שרה שחורה לאורנגאוטן

רוברטו קלדרולי ממפלגת הימין הקיצוני "הליגה הצפונית" תקף בעצרת פוליטית את שרת האינטגרציה ססיל קיינג'ה, השרה השחורה הראשונה בממשלת איטלה. "אני אוהב חיות - דובים וזאבים, כפי שכולם יודעים - אבל כשאני רואה תמונות של קיינג'ה, אני לא יכול אלא לומר שיש לה תכונות של אורנג אוטנג"

התבטאות גזענית שנויה במחלוקת מסעירה את "ארץ המגף": מחוקק בכיר באיטליה ממפלגת הימין הקיצוני "הליגה הצפונית" השווה את השרה השחורה הראשונה במדינה לאורנגאוטן.

 

עוד חדשות בעולם :

"שיחות עם עצמי". נלסון מנדלה שלא הכרתם

איראן: פיתחנו מטוס ללא טייס שממריא אנכית

צפו: ביום הבסטיליה, חיילי מאלי כבשו את פריז

היורה שזוכה מסתתר, אובמה: 'טרגדיה לאמריקה'

 

ססיל קיינג'ה היא אזרחית איטליה ונולדה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. מאז מינויה לתפקיד שרת האינטגרציה בחודש אפריל, היא הפכה ליעד להתקפות גזעניות חוזרות ונשנות.

 

"צריכה להיות שרה במדינה שלה". קיינג'ה (צילום: AP) (צילום: AP)
"צריכה להיות שרה במדינה שלה". קיינג'ה(צילום: AP)

 

רוברטו קלדרולי, סגן נשיא הסנאט האיטלקי, אמר בעצרת פוליטית בעיר טרבילו: "אני אוהב חיות - דובים וזאבים, כפי שכולם יודעים - אבל כשאני רואה תמונות של קיינג'ה, אני לא יכול אלא לומר שיש לה תכונות של אורנגאוטן". המחוקק הימני-קיצוני אמר כי הצלחתה הפוליטית של קיינג'ה עודדה "מהגרים בלתי חוקיים" לרצות להגיע לאיטליה והוסיף שהיא צריכה להיות שרה "במדינה שלה".

 

שרה תחת מתקפה: "קוף קונגולזי"

כינויים גזעניים שהודבקו לשרה האיטלקייה השחורה כמו "קוף קונגולזי", "זולו" ו"שחורה אנטי-איטלקית" הגיעו ברוב המקרים מצד ארגוני ימין קיצוניים.

 

בחודש שעבר גורש חבר במפלגת "הליגה הצפונית" בפרלמנט האירופי מארגון "אירופה של חופש ודמוקרטיה" משום שהעיר הערות גזעניות לשרה קיינג'ה. מריו בורגזיו תקף את שרת האינטגרציה בגלל רצונה, לדבריו, לכפות "מסורות שבטיות" על איטליה כחברה בממשלת "בונגה בונגה", הכינוי שדבק למסיבות הסקס שנערכו בווילה של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני.  

 

ב-2006 הציג חולצת טי שירט שלועגת לנביא מוחמד. קלדרולי (צילום: AP) (צילום: AP)
ב-2006 הציג חולצת טי שירט שלועגת לנביא מוחמד. קלדרולי(צילום: AP)

 

אין זו הפעם הראשונה שקלדרולי, שכיהן פעמיים בתפקיד שר תחת ברלוסקוני, מעורר סערה ציבורית בארצו. בשנת 2006 לדוגמה, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו כשר הרפורמה אחרי שהציג בתוכנית טלוויזיה חולצת טי שירט שלועגת לנביא מוחמד. באותה שנה הוא גם העיר הערות גזעניות על נבחרת צרפת בכדורגל אחרי שאיטליה זכתה בגביע העולם בכדורגל. לדבריו, בעוד איטליה זכתה בגביע עם איטלקים אתניים, צרפת הפסידה משום ששחקניה "כושים, מוסלמים וקומוניסטים".

 

התבטאויותיו של קלדרולי לא עברו בשתיקה ועוררו זעם אפילו בקרב חבריו למפלגה, שקראו לו להתפטר מתפקיד סגן נשיא הסנאט. ראש הממשלה אנריקו לטה הגיב בטוויטר שלו לדבריו של המחוקק הימני-קיצוני ואמר שהם "לא מקובלים".

 

"הדברים חוצים את כל הגבולות. סולידריות ותמיכה מלאות לססיל. המשיכי בעבודתך ובעבודתנו", "צייץ" ראש הממשלה האיטלקי.

 

במהלך עבודתה כשרת האינטרגציה פעלה קיינג'ה להקל על מהגרים להשיג אזרחות איטלקית והיא תומכת בחוק שיהפוך באופן אוטומטי כל מי שייוולד על אדמת המדינה לאזרח שלה.

 

קלדרולי לא נרתע מהלחץ הציבורי שמופעל עליו בעקבות דבריו הקשים ואמר שאין לו כל כוונה להתפטר. הוא הציע התנצלות ואמר ש"היה ברור מיד לכל מי שהיה נוכח" שדבריו נאמרו בהקשר של עצרת פוליטית. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיטלקית אסנ"א. "לא התכוונתי לפגוע ואם השר קיינג'ה נפגעה אני מתנצל, אבל ההתבטאות שלי נאמרה בתוך נאום פוליטי רחב שמתח ביקורת על השרה ועל המדיניות שלה", אמר חבר מפלגת "הליגה הצפונית".

 

קיינג'ה לא הגיבה באופן רשמי לפרשה, אולם היא אמרה לסוכנות הידיעות AGI שקלדרולי צריך לחשוב על איך שהוא רוצה לייצג את איטליה כחבר בכיר בסנאט. "אני לא רוצה לפנות באופן אישי לקלדרולי, אבל כנציגה של מוסד אומר: חשוב על מה שאתה רוצה להציג באמצעות השפה שלך", אמרה שרת האינטגרציה השחורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רוצה להעניק אזרחות לכל מי שנולד באיטליה. קיינג'ה
צילום: AP
מומלצים