שתף קטע נבחר

גנץ על הקיצוץ: נקווה שלא ניפול בשנתיים הבאות

הרמטכ"ל התייחס לתוכנית שצפויה לצמצם דרמטית מערכי כוחות בצה"ל. לדבריו, סגירת היחידות תחסוך 7 מיליארד שקל: "אני לא שמח מהקיצוץ. אם טועים - אי אפשר לתקן". על המצב הנפיץ במזה"ת: "כל יום יכול להסתיים אחרת מאיך שהתחיל"

"ב-12 שנותיי במטכ"ל אני לא זוכר שינויים כאלה. צריך לוודא שלא ניפול בשנתיים הקרובות", כך אמר הבוקר (ב') הרמטכ"ל בני גנץ בהתייחסות ראשונה לתוכנית הרב שנתית "תעוזה" שהציג צה"ל בשבוע שעבר, וכוללת שינויים דרמטיים כגון סגירת יחידות, צמצום מערכי אוויר ושריון, וכן קיצוץ של 5,000-3,000 תקנים של אנשי קבע. "נצטרך לעשות מהלכים מהירים תוך ניצול התקופה הקרובה שבה האיום ההתקפי נגדנו אינו גבוה".

 

 

תוכנית הקיצוץ "תעוזה" - כתבות נוספות ב-ynet:

 

את הדברים אמר רב-אלוף גנץ בכנס התאחדות התעשיינים שנערך בתל אביב. לדבריו, סגירת היחידות אומנם תחסוך 7 מיליארד שקל, אבל עדיין - בחמש שנים הבאות יהיה על צה"ל לסגור פער תקציבי של כ-20 מיליארד שקל נוספים הדרושים להתעצמות המתוכננת: "אני לא שמח מהקיצוץ. פער הצרכים שלנו גדול מכל סכום, אבל אני לא יכול להתעלם מהפער המשאבי. יהיה קשה בשנתיים הקרובות, אבל נצא מהן בהליכים נבונים. אם אתה שוגה במשהו - לא תוכל לתקן אותו, אבל חייבים להעיז וצריך לזוז קדימה עם כלים רלבנטיים".

 

רא"ל גנץ הדגיש שעל צה"ל להתחדש ולהסתכל על המציאות באופן ריאלי, אבל טען שחרף הטענות העולות מהשיח הציבורי בימים האחרונים, "טבע המלחמה לא השתנה. נראה יותר אש, יותר אויב נעלם בגבולות ופחות דיוויזיות, אבל נדע איך לעמוד גם מולן. התשואה תגיע בעוד כשנתיים עד ארבע שנים. יהיה לנו פחות סד"כ (סדר כוחות), אבל הוא יהיה יותר חזק ויותר מצויד".

 

לדברי גנץ, היבטיה הכלכליים והצבאיים של התוכנית נבדקים בימים אלה על ידי 250 חוקרים במכללות צה"ל: "הגמישות שלנו היא לא אינסופית. צריך לעשות את השינויים האלה כשאנחנו יציבים מבחינת כוננות וכשירות, אבל צריך לזכור שהמלחמה לא תהיה תוכנית כבקשתך".

 

גנץ, היום בתל אביב. "יש גם הזדמנויות באזור" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גנץ, היום בתל אביב. "יש גם הזדמנויות באזור"(צילום: ירון ברנר)

 

במהלך דבריו סקר הרמטכ"ל את המצב בגבולות ישראל, כשמחד הדגיש את חוסר היציבות המסוכן במדינות השכנות, ומאידך ציין כי ייתכן שמדובר בהזדמנות עבור ישראל. "כל יום יכול להסתיים אחרת ממה שהתחיל. אנחנו בטלטלה אזורית מתמשכת עם פוטנציאל השלכות ביטחוניות - מיידיות או מתפתחות", אמר. "אנחנו לא יודעים מה יהיה במצרים בעוד שבועיים ובסיני ממשיכים להתבסס גורמי טרור.

 

"לצד אלו יש הזדמנויות: בסוריה יכול להיות מרחב אינטרסים לכמה מדינות כמו טורקיה, ירדן ולבנון הפורמלית - מבלי שהן יהיו ציוניות גדולות - לעשות הכול כדי להוציא את סוריה מהציר הרדיקלי. גם במרחב סיני יש לסעודיה לירדן ולמצרים אינטרסים להגביר שם את הביטחון".

 

גנץ התייחס גם לאירועים השונים שבמסגרתם הותקפו חיילים לובשי מדים בשכונות חרדיות בירושלים: "מטורף ובלתי קביל שכך חיילים צריכים לצאת הביתה. ראוי שכל גורם בחברה הישראלית יקפיד בכבודו כלפי המשרתים שלו. אנחנו לא משרתים את עצמנו אלא את כל העם. אין שום מקום לבריונות הזו ויש לעשות הכול כדי לגדוע אותה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ בכנס התאחדות התעשיינים
צילום: ירון ברנר
מומלצים