שתף קטע נבחר

היועמ"ש הודיע לרב אליהו: מועמדותך אינה ראויה

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין הודיע לרב של צפת כי לא יוכל להגן על מועמדותו אם תוגש עתירה לבג"ץ. הסיבה: התבטאויותיו נגד ערבים והומואים. הרב אליהו: "וינשטיין דרס את הדמוקרטיה. האיש שנתן גיבוי לחנין זועבי הפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין". השופט לשעבר וינוגרד יוביל את מאבקו המשפטי

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לאחד המועמדים המובילים לתפקיד הרב הראשי - מועמדותך אינה ראויה. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע הערב (יום ב') לרבה של העיר צפת, שמואל אליהו, כי מבחינה משפטית לא יוכל להגן על מועמדותו לתפקיד הרב הראשי הספרדי. הרב אליהו לא פרש מההתמודדות בעקבות ההודעה, אלא מסר הודעה חריפה נגד וינשטיין, לפיה "היועץ הרס את הדמוקרטיה והפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הגיע לפגישה ושכח את בתו ברכב, הפעוטה מתה

עצורים בהפגנות בצפון: "ישראל מדינת טרור"

 

וינשטיין הודיע לאליהו כי מצא שמועמדותו לתפקיד הרב הראשי בלתי ראויה. עם זאת, עמדתו של וינשטיין אינה מחייבת את הרב אליהו שלא להתמודד לתפקיד, אך ייתכן כי בהעדר הגנת היועץ המשפטי במקרה של עתירה לבג"ץ - תיפסל מועמדותו. 

 

ממשרד המשפטים נמסר כי בהודעה שנשלחה לרב אליהו מטעמו של היועץ המשפטי נאמר כי למרות ההסברים שמסר הרב במסגרת השימוע בכתב שנערך לו לגבי התבטאויותיו, הגיע וינשטיין למסקנה כי מינויו האפשרי לרב ראשי יעורר קשיים משפטיים.

 

"בפניות אליי נטען כי נוכח ההתבטאויות שלך בעבר, המעידות על השקפת עולם הפוסלת ציבורים שלמים בחברה הישראלית, ובראשם את הציבור הערבי ישראלי, ונוכח תוכנו של כתב האישום שהוגש נגדך בעבר, אינך ראוי למלא כהונה זו", כתב היועץ לרב אליהו. בשורה התחתונה הוא סיכם: "הגעתי לכלל מסקנה כי בחירתך בלתי ראויה ומעוררת קשיים משפטיים".

 

הרב שמואל אליהו. מתרחק מהרבנות הראשית (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
הרב שמואל אליהו. מתרחק מהרבנות הראשית(צילום: אפי שריר)

 

ממטה הרב אליהו העבירו תגובה חריגה בחריפותה: "ערב תשעה באב בחר היועץ להסיר את מסיכת הצביעות הממלכתית ולדרוס את הדמוקרטיה. מסתבר שהיועץ, שהכשיר מעשים חמורים של חברי כנסת נגד חיילי צה"ל ונתן גיבוי לראשי התנועה האיסלאמית, בחר לקיים משפט שדה לרב אליהו והפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין".

 

"וינשטיין, שהבין שרוב גדול בקרב הגוף הבוחר עומד לבחור ברב אליהו לרב ראשי, החליט לשבור את הכלים ובצעד חסר תקדים, ללא סמכות, ללא שימוע וללא אימות הטענות, יצר מציאות חדשה ולפיה מועמד שאינו מוצא חן בעיני האליטה המשפטית לא יקבל את הגנת הרשויות", נאמר עוד בתגובת מטה הרב. "היועץ יצטרך להסביר כעת לציבור כולו מדוע חנין זועבי ושייח ראאד סלאח זכאים להגנתו התקיפה, בעוד שרב עיר מוערך ומועמד מוביל לתפקיד מותקף על ידו בחריפות". השופט בדימוס אליהו וינוגרד צפוי להוביל את המאבק המשפטי של הרב אליהו, אם יהיה צורך בכך, והיועץ רונן צור את הקו התקשורתי.

 

13 התבטאויות בעלות אופי גזעני

בשבוע שעבר העביר היועץ מכתב לרב אליהו, ובו ביקש ממנו להגיב לטענות לגבי 13 התבטאויות שונות בעלות אופי גזעני שיוחסו לרב. בין היתר, צוטט

הרב אליהו כאומר שיש לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת, אמר כי "כמה רוצחים סדרתיים התגלו כהומוסקסואליים" וכן התבטאות נגד מכירה או השכרה של דירות לערבים בצפת.

 

הרב אליהו השיב לוינשטיין על בקשתו להבהרות במכתב מנומק משלו, שבו טען כי אין בדבריו גזענות וחלק מהתבטאויותיו הוצאו מהקשרן. וינשטיין לא קיבל את הסבריו ובהחלטתו ייחס משקל גם לשתי חקירות פליליות שנוהלו נגד הרב, ובאחת מהן אף הוגש כתב אישום שבוטל בהמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
צילום: גיל יוחנן
היועץ וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים