שתף קטע נבחר

לא בגלל שנאת חינם, בגלל קיצוניות דתית

למה חרב בית המקדש? בגלל השתלטות אלימה של קבוצות קיצוניות שהחליטו למרוד ברומא, וגררו את הרוב המתון למרד וחורבן. בגלל מחטף פרלמנטרי רצחני שבצעו תלמידי בית שמאי בבית הלל - והסוף ידוע. חשוב לזכור את זה, ולא לפחד ממחלוקת

לפי המסורת, על שנאת חינם נחרב בית המקדש השני. מאז מקפידים להעביר את המסר כי יש לאהוב, להימנע משנאת חינם, ובכך נשוב וניגאל, ואילו הבית השלישי - הוא מדינת ישראל - יישמר ולא ייחרב. ואני אומר: בואו נחשוב שוב.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

צפו בעקבות החורבן:

 

בית המקדש הראשון נחרב, לפי התפיסה העממית, בגלל שעם ישראל לא שמר על שלושת הציוויים שהם בגדר "ייהרג ובל יעבור": גילוי עריות, עבודה זרה ושפיכות דמים. הגישה הדתית מחפשת תמיד סיבה לחורבן ולגלות. בתקופת הבית השני, זמן היסטורי מאוחר יותר, נראה שרוב העם כבר שמר מצוות ולא עבד עבודה זרה, ולכן חיפשה האפולוגטיקה הדתית נושא שבו ניתן יהיה לתלות את החורבן והגלות שבאה בעקבותיו.

 

"שנאת חינם" נבחרה ברוב קולות. ובאמת, זו סיבה מצוינת וגם מסר חשוב לאומה. ומאז משננת בדידקטיות כל גננת וכל מורה בבית הספר את המסר של חז"ל לאומה: בואו נאהב האחד את השני, וכך ניגאל מחדש.

 

מלחמת אחים בחסות הדת

אפילו מנהיגינו עושים שימוש בכלי הנוח הזה, ונוהגים לספר את מעשיית חז"ל על קמצא ובר קמצא, כמסר

לעם היושב בציון: להתלכד, לאהוב האחד את השני, לשים את המחלוקות מאחור – ולצעוד לקראת הגאולה. שוב ושוב מפמפמים לנו את מנטרות ה"אחדות ישראל", "אהבת ישראל", "עם אחד", "ארץ אחת", "מנהיג אחד".

 

האם זה אכן הלקח מחורבן הבית? מהי סיבת אובדן הריבונות היהודית, שהובילה אותנו לתוך שנים של גלות, סבל וחורבן? חשוב שלפחות פעם בשנה, ב-ט' באב, נביט אל המציאות בעיניים - ולא דרך אגדות חז"ל היפות, המטופחות בחסות המערכת הדתית הממוסדת.

 

האמת שונה במהותה: בפועל, זה התחיל כמה חודשים לפני פרוץ המרד בבית המקדש. שם מסופר (תלמוד ירושלמי, סנהדרין) כי תלמידי בית שמאי עלו על תלמידי בית הלל בחניתות, והרגו בהם על מנת לגזור י"ח הלכות בו ביום - מחטף פרלמנטרי שמתבצע תוך "שחיטה כשרה" של המתנגדים.

 

ההלכות הללו גורמות, בין השאר, להפסקת קורבן הקיסר בבית המקדש, ולפרוץ מאורעות דמים בין יהודים לנוכרים בערים המעורבות. כל זה נגמר ארבע שנים לאחר מכן, כשהקיצונים שבין המגנים על חומות ירושלים הציתו את מצבורי החיטה, התבואות והמזון של העיר הנצורה, והפעילו טרור ורצח נגד כל מי שהעז לחשוב על הדברות או על משא ומתן עם הצבא הרומאי.

 

זכרו את הקומץ שהביא עלינו את החורבן

אם כן, בית המקדש השני לא נחרב בגלל שנאת חינם. הוא נחרב בגלל הקצנה. בגלל השתלטות אלימה של קבוצות קיצוניות שהחליטו למרוד ברומא, וגררו את רוב האומה היהודית, כולל האליטה הכוהנית המתונה – ועימה רוב העם שהיה מתון והלך בדרכי בית הלל - למרד, מלחמה וחורבן.

 

לא שנאת חינם או פטפוטי בר-קמצא למיניהם הביאו לחורבן הריבונות היהודית. קומץ של קיצונים שהתעלמו מהמצב הריאלי של יחסי הכוחות הם שגרמו לכך. האימפריה הרומית הייתה בשיא כוחה. לא הייתה לה שום בעיה אסטרטגית לדכא מרידה, עזה ככל שתהיה, בפרובינקיה נידחת במזרח התיכון. קומץ מיליטנטי השתלט בצורה מתוחכמת ומתוכננת על הפוליטיקה הפנימית, ובצורה מניפולטיבית ואלימה, תוך שימוש באיומים ובטרור, גרר את כל העם לחורבן ולגלות.

 

חשוב לזכור את האמת ההיסטורית, לא לפחד ממחלוקת, ולהיזהר מסיסמאות בנאליות של "אחדות העם" ו"אהבת חינם". לא אגדות חז"ל גרמו לחורבן, הלגיונות של טיטוס הם ששרפו את בית המקדש. לא מעשיות על שנאה או אהבה גררו את העם למרד - אלא סיעה קיצונית חסרת גבולות שפשוט החליטה להמר על גורל העם, בגלל אמונה משיחית בהתערבות אלוהית.

 

כל השוואה בין הימים ההם לזמן הזה היא מקרית. צום קל.

 

ערן ברוך הוא ראש הישיבה החילונית "בינה". ארגון בינה עוסק בהעמקת הזהות היהודית בקרב הציבור הישראלי

 

 • עוד ביהדות: מתי מסתיים היום צום תשעה באב?
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אהבת חינם? עדיף מתינות
  צילום: גיל יוחנן
  ערן ברוך
  מומלצים