שתף קטע נבחר

ראש ממשלת פולין: לא נתיר את השחיטה הכשרה

מחאות משרד החוץ ואף זימון השגריר הפולני לא עזרו: ראש ממשלת פולין הודיע כי לא יתיר את השחיטה הכשרה במדינה, לאחר שבית המשפט החוקתי אסר אותה, והפרלמנט הפולני הפיל את הצעת החוק בעניין. הקהילה היהודית: חוזרים לימי החושך

לאחר המחאה הרשמית שהעבירה ישראל לפולין אתמול (יום ב'), בעקבות דחיית הצעת החוק שנועדה לאפשר את השחיטה הכשרה במדינה – אומר היום (ג') ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, כי אין בכוונתו להתיר את השחיטה הכשרה בפולין.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

"כרגע אנחנו לא מתכננים פעילות חוקתית בנושא", אמר טוסק. והוסיף כי טרם התקבלה החלטת בית המשפט החוקתי במדינה, שייאלץ לפסוק האם האיסור על שחיטה כשרה הוא פגיעה בזכויות המיעוטים הדתיים.

 

דווקא בפולין?

בסוף השבוע דחה הפרלמנט בפולין את הצעת החוק שבה תמכה הממשלה, ושנועדה לאפשר שחיטה כשרה במדינה. מחוקקים פולנים הסבירו את התנגדותם שרה בכך שהכשרות היהודית וה"חלאל" המוסלמי מתאכזרים לבעלי חיים.

 

בעקבות כך הודיעה ישראל אתמול, כי היא מאוכזבת מהחלטת הפרלמנט הפולני למנוע את המשך השחיטה הכשרה. משרד החוץ מסר כי "החלטת הפרלמנט בלתי מקובלת לחלוטין. אנו נדהמים מכך שדווקא בפולין, מכל מדינות האיחוד האירופי, נוצר מצב שבו שחיטה כשרה אסורה".

 

משרד החוץ קרא לפרלמנט לעיין מחדש בהחלטתו, ולמצוא את הדרך למנוע פגיעה בוטה במסורת הדתית של העם היהודי. השגריר הפולני בישראל אף זומן לשיחת הבהרה במשרד החוץ בירושלים, שבה הובהר לו כי "ישראל מצפה שפולין תתקן את המעשה המעוות". כמו כן נאמר לשגריר כי הטיעון, שלפיו מדובר בהחלטה הומנית, לא מתקבל על הדעת משום שפולין מאפשרת ציד בעלי חיים לשם הנאה ספורטיבית, תחת החוק.

 

"תזכורת מימים אפלים"

הצעת החוק עלתה בעקבות פסיקת בית המשפט החוקתי בפולין לפני כעשרה חודשים, כי יש לאסור את השחיטה היהודית והמוסלמית, לאחר שפעילים למען זכויות בעלי חיים עתרו בטענה כי קיומה של השחיטה היהודית במצב החוקי הנתון, בלתי אפשרית עוד בשל חוקת המדינה וכן חוקים הנוגעים לזכויות בעלי החיים. ההחלטה הכעיסה את הקהילה המקומית, המונה כ-8,000 יהודים לפי גורמים רשמיים (אך הרבה יותר לפי גורמים יהודיים), שאמרה כי היא מפרה את זכויותיה הדתיות.

 

יו"ר איגוד הקהילות היהודיות בפולין, פיוטר קדלסיק, אמר כי "זה נראה שאנו חוזרים למה שקרה בפולין ובגרמניה בשנות ה-30", ואיגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי (EJA), פתח במסע הסברה כלל אירופי נגד ההחלטה. מנכ"ל האיגוד, הרב מנחם מרגולין, ציין אף הוא כי "האיסור על השחיטה הכשרה מהווה חזרה לימי החושך של הדרת היהודים בפולין. זו מציאות שאנחנו פשוט לא יכולים להסכים לה, במיוחד לא בפולין שאדמתה זרועה בדמם ועפרם של כל כך הרבה יהודים".

 

הוא הוסיף כי מיד עם חזרתו של הפרלמנט הפולני מפגרת הקיץ, יקפיד האיגוד על נוכחות יהודית מאסיבית בדיונים – עד לקבלת החלטה שתתיר להמשיך את השחיטה הכשרה גם בפולין "אנחנו נפעל כמובן תמיד במסגרת החוק, אבל בצורה האקטיבית ביותר האפשרית, כי בנפשנו הדבר".

 

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, אמר כי דחיית חוק השחיטה בפולין היא "בשורה עצובה ליהדות בפולין בפרט וליהדות אירופה בכלל", כדבריו. "מהלכים חקיקתיים מן הסוג הזה חורגים מגבולותיה של פולין ונודעת להם השפעה אירופית, כפי שראינו בנושא ברית המילה. מרכז רבני אירופה טיפל בפרשייה הזו מאז התעוררה בסוף השנה האזרחית הקודמת ובכוונתנו להמשיך ולפעול בנושא אל מול שלטונות פולין ומערכת המשפט האירופית בניסיון לאפשר את השחיטה במדינה".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומלפלבי וקובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יתיר. ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק
צילום: AFP
מומלצים