שתף קטע נבחר

פולין אוסרת את השחיטה הכשרה

בעקבות פניית פעילים בארגוני זכויות בעלי חיים, פסק בית המשפט החוקתי בפולין כי יש לאסור את השחיטה היהודית והמוסלמית. מרכז רבני אירופה: המצב הנוכחי מזכיר תקופות אפלות בהיסטוריה של פולין, שכולנו רוצים לשכוח

בית המשפט החוקתי של פולין החליט היום (ג') כי אין הסדר חוקי שיכול לאפשר את המשך קיומה של השחיטה היהודית והמוסלמית במדינה. החוקה הפולנית אוסרת שחיטת בהמות בעודן נמצאות בהכרה, אלא שעד היום החריג משרד החקלאות הפולני את השחיטה היהודית והמוסלמית (חלאל) מחוץ לאיסור זה. בנוסף, מאז 1997 פועלת רגולציה בין ממשלת פולין והקהילה היהודית המקומית, שהסדירה את קיומה של השחיטה היהודית במדינה.

 

 >> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

בעקבות פניית ארגוני זכויות בעלי חיים במדינה, נדרש היום בית המשפט החוקתי של פולין שמושבו בוורשה, לסוגיית חוקיותה של השחיטה החריגה, והורה, כאמור, כי קיומה של השחיטה היהודית במצב החוקי הנתון, בלתי אפשרית עוד בשל חוקת המדינה וכן חוקים הנוגעים לזכויות בעלי החיים.

 

הקהילה היהודית בפולין, המונה כ-8,000 יהודים לפי גורמים רשמיים (אך הרבה יותר לפי גורמים יהודיים), מחפשת כעת פתרונות חוקיים למצב שנוצר, לפיו לא ניתן יהיה עוד לשחוט בשר כשר במדינה - החלטה שמשמעה היעדר בשר כשר ליהודי המדינה.

 

רבני אירופה: השחיטה היהודית היא זכות יסוד

החלטת בית המשפט עומדת בסתירה לחוקי האיחוד האירופי, שפולין נמנית על חברותיו, המורים על חופש פולחן לקבוצות דתיות. עם זאת, הפסיקה מכינה את הבמה לדיון בעניין במסגרת האיחוד האירופי, כאשר בראשון לינואר ייכנס לתוקפו חוק המתיר לחברות באיחוד קביעת אמות מידה משותפות.

 

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה אמר ל-ynet כי "באם הנושא לא יטופל במהירות ובתכליתיות, הרי שהמצב הנוכחי יכול להזכיר לנו תקופות אפלות בהיסטוריה של האיזור בכלל ופולין בפרט, תקופות שכולנו רוצים לשכוח".

 

הוא הוסיף כי "אנו מצפים מממשלת פולין ומהזרועות המשפטיות שלה, למצוא פיתרון מהיר ותכליתי שיפתור את התסבוכת

החוקית אשר מותירה את קהילת יהודי פולין ללא האפשרות לבצע שחיטה. השחיטה היהודית היא אבן יסוד של כל קהילה יהודית בעולם, באירופה וגם בפולין. מלבד זאת, השחיטה היהודית היא זכות יסוד שהסדרתה נדרשת בחוק מתוקף חופש הפולחן והדת".

 

גולדברג אמר עוד כי מרכז רבני אירופה מתכוון ליצור קשר עם הקהילה היהודית המקומית וממשלת פולין, בכדי לסייע בפיתרון הבעיה המשפטית. בשנים האחרונות מציף גל של חקיקה המוגדרת כ"אנטי יהודית" את אירופה, בעיקר סביב השחיטה הכשרה וברית המילה. סוגיית הכשרות עלתה במספר מדינות, בהן צרפת, בריטניה, הולנד, שווייץ ושוודיה - שבה נאסרה השחיטה הכשרה כליל.

 

לפני כשנה וחצי אישור הבית התחתון בפרלמנט ההולנדי הצעת חוק האוסרת לשחוט בעלי חיים בלי להמם אותם באמצעות מכת חשמל קודם לכן.

 

באופן יוצא דופן, שילבו יהודים ומוסלמים במדינה כוחות במאבק נגד ההצעה, שהייתה מאלצת אותם להפסיק לאכול בשר או לחילופין לייבא בשר כשר או בשר חלאל מחוץ למדינה במחיר גבוה יותר, והצעת החוק ההולנדית נפלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקהילה תיוותר ללא בשר כשר
באדיבות המשרד להגנת הסביבה
מומלצים