שתף קטע נבחר

תקרית ירי בגולן: מורדים סורים חדרו למוצב צה"ל

עליית מדרגה מדאיגה: מורדים סורים הגיעו למוצב צה"לי נטוש, מזרחית לגדר, וזוהו על ידי גדוד סיור של חטיבת הנח"ל. צבא אסד פתח באש משטח סוריה לעבר המורדים והחיילים. המורדים נמלטו, החיילים השיבו אש. אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל

המורדים וצבא אסד נלחמים על הגדר, וחיילי צה"ל נמצאים בתווך: בהתפתחות שמסמנת עליית מדרגה מדאיגה בזליגת מלחמת האזרחים הסורית לעבר ישראל, חדרו אמש (ג') שני חמושים סורים למוצב נטוש של צה"ל באזור גדר המערכת. מסוריה נורתה אש אל האזור. איש מהחיילים לא נפגע והחמושים שבו לשטח סוריה לאחר התקרית.

 

עוד בערוץ החדשות:

חשד לפיגוע: יהודי נדקר 6 פעמים בירושלים

נתניהו בקרב בלימה: לא אתן שיפגעו במתנחלים

 

החמושים, שככל הנראה משתייכים לכוחות המורדים הנלחמים במשטרו של בשאר אסד, נכנסו למוצב לא מאויש באזור תל פארס שבמרכז הרמה, מזרחית לגדר (מוצב חודר). כוח צה"ל של גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל, שהיה בסיור שגרתי על ציר המערכת, זיהה אותם וכשעצר לבדוק את האירוע - נפתחה אש לעברו.

 

אזור התקרית. המוצב - מזרחית לגדר ()
אזור התקרית. המוצב - מזרחית לגדר

 

בצה"ל סבורים כי הירי לעבר הכוח בוצע כנראה משטח סוריה על ידי כוחותיו באזור של בשאר אסד. על פי ההערכה, הם התכוונו לפגוע במורדים, שנכנסו למוצב הלא מאויש. החיילים השיבו באש לעבר מקור הירי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לכוחות צה"ל. לאזור הוקפצו כוחות נוספים שפתחו בסריקות, ובחיפושים במוצב הנטוש לא נמצא דבר. האירוע התרחש דווקא לאחר שעות שבהן נרשמה הפוגה בקרבות בצדו הסורי של הגבול.

 

סמוך לאזור התקרית, הבוקר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
סמוך לאזור התקרית, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

גם מוקדם יותר אתמול ספגה ישראל אש, כחלק מהקרבות בין המורדים לצבא אסד.

במהלך שעות הבוקר נפלו כ-25 פצצות מרגמה בשטח ישראל, מרביתן באזור הכפר הסורי אל-מדרייה, הצמוד למעבר הגבול קונייטרה. שבע מהפצצות נפלו מערבית לגדר המערכת וסמוך לה, והיתר בקטע המפורז שבין קו הגבול לגדר המערכת, רצועת שטח של כמה עשרות מטרים המוגדרת כשטח ישראל. כולן נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או לנזק.

 

כוח שריון צה"לי בגולן, אתמול (צילום: AP) (צילום: AP)
כוח שריון צה"לי בגולן, אתמול(צילום: AP)

 

חיילים צופים לעבר סוריה, שם מתנהלים קרבות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילים צופים לעבר סוריה, שם מתנהלים קרבות(צילום: EPA)

 

ישראל נמנעה עד כה מתגובה צבאית לירי הפצמ"רים והסתפקה בהעברת תלונה בגין הירי לכוחות שמירת השלום של האו"ם באזור הגבול. ביממה האחרונה ניהלו כוחותיו של צבא אסד קרב בלימה, שכלל שימוש בארטילריה

כבדה ובטנקים, במקומות שבהם אסור לצבא לפעול בכלים כבדים לפי הסכם הפסקת האש בין ישראל לסוריה.

 

צה"ל נמצא כל העת בכוננות גבוהה באזור הגבול הסורי. כוחות יחידת מיתר ולוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל, האחראים על הגזרה, הם האמונים על סיכול פיגועי חדירה לישראל על ידי פעילי ג'יהאד עולמי, תרחיש שממנו חששו בצה"ל כבר תקופה ארוכה, בעקבות התערערות השליטה הסורית בשטח.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/07/2013 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טנק מרכבה בגבול סוריה-ישראל, אתמול
צילום: AFP
צילום: EPA
סיור צה"לי באזור הגבול
צילום: EPA
מומלצים