שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהן הזכויות שמגיעות לחולי סרטן בביטוח הלאומי?

  לחולי סרטן ומחלימים מגיעות זכויות ושירותים הניתנים לאחר פנייה למוסד לביטוח לאומי. במסגרת שבוע זכויות החולה האונקולוגי ב-ynet, אורית שפירא, עובדת סוציאלית, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן, מפרטת איך לפנות, איזה טפסים צריך למלא ומה השירותים הניתנים

  מטופל אונקולוגי? אולי מי מבני המשפחה שלך עובר בימים אלו טיפולים? התמודדות עם מחלת הסרטן היא קשה ומורכבת, פיזית ונפשית. לעיתים קרובות המטופלים אינם מודעים למכלול הזכויות הרפואיות והסוציאליות המגיעות להם.

   

  'שבוע זכויות החולה האונקולוגי' של האגודה לזכויות החולה והאגודה למלחמה בסרטן שיצוין השבוע בערוץ הבריאות של ynetיסייע לכם לקבל מידע מקיף ועדכני ולמצות את הזכויות הנלוות לטיפול האונקולוגי.

   

     

  במהלך השבוע ישודרו ראיונות ויתפרסמו כתבות על הזכות למידע רפואי ולטיפולים, חידושים בטיפול בסרטן, הזכויות בביטוח לאומי ובקופות החולים. הפעילות באדיבות חברות התרופות סאנופי ומרק סרונו.

   

   ()

    

  מי שאובחנו כחולים במחלת הסרטן ניצבים מול מציאות חדשה: בדיקות וטיפולים לצד התמודדות עם שגרה משתנה ואף מגבלות פיזיות בגין המחלה. בנוסף לכך, חולים אלה לעתים אינם מודעים לזכויות המוקנות להם על-פי חוק, זכויות שיש בכוחן לעזור להם הן מבחינה כלכלית והן בקבלת שירותים נוספים.

   

  עוד כתבות

    

  פנייה למוסד לביטוח לאומי

  אחת הזכויות הבסיסיות של חולי סרטן עד גיל 67, נשים וגברים, היא האפשרות לפנות למוסד לביטוח לאומי לשם קביעת אחוזי נכות. פנייה זו תתקיים באחד משני המקרים:

   

  1. חולה שעובד או ממשיך לקבל שכר גם בזמן הטיפולים, יפנה למוסד לביטוח לאומי לבדיקת זכאותו לקבלת אחוזי נכות לצורך קבלת פטור ממס.

   

  2. חולה שאינו עובד, יוכל לפנות למוסד לביטוח לאומי לבדיקת זכאותו לקבלת אחוזי נכות שיקנו לו זכאות לקצבת נכות.

      

   

    

   

  אין צורך להתייצב בפני הוועדה הרפואית

  עד לפני זמן מה, חולה אשר רצה לממש את זכאותו נאלץ להתייצב מול חברי הוועדה הרפואית, להציג בפניהם מסמכים רפואיים שיעידו על מצבו הרפואי בעקבות המחלה והטיפולים.

   

  בזכות פנייה של האגודה למלחמה בסרטן אל המוסד לביטוח לאומי, הוחלט להקל על תהליך קבלת הזכאות של חולי סרטן כך שאינם צריכים עוד להתייצב בפני הוועדה הרפואית

   

  השינוי המבורך מתאפשר בעזרת טופס רפואי מיוחד שהפיקה האגודה למלחמה בסרטן. הרופא המטפל, האונקולוג או המטולוג, ימלא על פי בקשת החולה טופס רפואי זה המצטרף לטופסי הביטוח הלאומי בעת פניה לנכות כללית.

   

  תיקון זה אינו פוגע כהוא זה בסיכויו של החולה לקבלת אחוזי הנכות המוקנים לו על-פי חוק, מזרז את הטיפול בבקשתו ומקל על מי שההתייצבות בפני הועדה קשה עבורו או אינה אפשרית מטעמים רפואיים.

   

  בנוסף, בזכות 'חוק נכות המשופר למקבלי קצבת נכות' ("חוק לרון"), חולים הבוחרים לצאת לעבוד יכולים, בתנאים מסוימים, גם לעבוד וגם לקבל קצבת נכות.

   

  הגשת בקשה לשירותים מיוחדים

  שינוי נוסף, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן ונועד להקל על חולי הסרטן, נוגע להגשת בקשה לשירותים מיוחדים. חולים אונקולוגיים או המטו-אונקולוגיים אשר עקב תופעות לוואי קשות בעקבות טיפולים, זקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בפעילויות היום-יום, זכאים לגמלת שירותים מיוחדים שהינה תוספת לקצבת נכות כללית.

   

  מעתה, בעת פנייה לביטוח הלאומי, יש למלא את הטופס הרפואי החדש עליו מופיע לוגו האגודה. טופס זה כולל גם פנייה לגמלת נכות וגם לגמלת שירותים מיוחדים, ללא צורך להופיע בפני הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. בקשה לשירותים מיוחדים יכול להגיש גם חולה אשר ממשיך בעבודתו.

   

  במידה שיאושרו אחוזי הנכות לגמלת שירותים מיוחדים על פי ההליך המפורט לעיל, הם יינתנו תוך 31 ימים! קצבת נכות ניתנת לאחר 3 חודשים מיום האבחנה, כלומר מהיום ה – 91.

   

  הטופס הרפואי החדש נמצא באתר האגודה למלחמה בסרטן ובמכונים האונקולוגיים והרופא המטפל יכול למלא את הפרטים הרפואיים הנדרשים ולקצר לחולים את התהליך בדרך לקבלת הקצבה.

   

  מגיל 67 ואילך חולים זכאים לפנות לביטוח הלאומי לבדיקת זכאותם לקבלת קצבת זקנה. חולים אשר זקוקים לעזרה בפעילויות היום-יום: בהאכלה, רחצה והלבשה, יכולים לפנות לביטוח הלאומי לבדיקת זכאותם לקצבת סיעוד.

   

  עוד מידע

  למידע נוסף ניתן לפנות לשירותי מידע לציבור של המוסד לביטוח לאומי בטלפון: 6050* או 1-222-6050

   

  ניתן לעיין בחוברת "זכויות ושירותים - מידע לחולים ומחלימים מסרטן" של האגודה למלחמה בסרטן המתעדכנת מדי שנה. בחוברת ניתן לקבל את המידע המלא בנושאי הזכויות והשירותים השונים המגיעים לחולים כגון: ייעוץ על החזרי מס, זכויות החולים בקופות החולים השונות, החזרים על תשלומי חשמל, מים, תו נכה וכדומה.

   

  את החוברת ניתן לקבל, ללא תשלום, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן  בטלפון:1-800-599-995

   

  העובדות הסוציאליות המחוזיות של האגודה למלחמה בסרטן עומדות לשרות החולים, המחלימים ובני משפחותיהם להתייעצות בנושאי זכויות ושירותים, טפסי ביטוח לאומי, פטור ממס, התמודדות החולה ובני משפחתו עם המחלה, חזרה לשגרת חיים ועוד.

   

  ניתן לפנות למחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן טל: 03-5721678.

   

  הכותבת היא עובדת סוציאלית, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי בלומנטל
  הזכויות המגיעות בביטוח לאומי
  צילום: איתי בלומנטל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים