שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חבלבל השיח: פרח קיצי שחבל לכם על הזמן
  הכירו צמח יפה תואר, שפרחיו פורחים מדי בוקר ונסגרים בצהריים והוא מפנק אותנו בפריחתו הוורודה והנדירה בחודשי הקיץ

  משפחת החבלבליים, היא משפחה מרובת מינים, כמעט אלפיים. בסוג חבלבל לבדו, שהוא הסוג החשוב ביותר במשפחה ועל כן היא קרויה על שמו, יש כ-250 מינים, רובם מטפסים. המשפחה אינה מצטיינת בצמחי מאכל מרובים.

   

  אבל אי אפשר להתעלם מלפופית הבטטה כצמח חשוב לאדם. בדרך כלל, אם רוצים לאכול את בני המשפחה, צריך לעקור אותם ולחפש פקעות כיוון שהעלים אינם טעימים. חטיף טעים מציעים פרחי חבלבל השיח (Convolvulus dorycnium).

   

  עוד על צמחים וטיולים בערוץ התיירות:

   

  לחבלבל, ובכלל לבני המשפחה, פרחים גדולים אבל קצרי מועד, לרוב הם נובלים תוך מספר שעות.

  חבלבל השיח הוא צמח יפה תואר, הוא מפנק אותנו בפריחתו בחודשי הקיץ. שיח עמוס פרחים ורודים צפופים ורבים שפורחים מדי בוקר ונסגרים בצהריים.

   

  הצבעוניות הוורודה נדירה אצלנו בימות הקיץ ומשמחת כל לב. כבר כמה פעמים כשיצאתי בבוקר החלטתי לאסוף זרעים לטובת הקיץ בגינה שלי ואחר הצהריים כשחזרתי הביתה שכחתי לגמרי כיוון שגמרו לפרוח.


  הצבעוניות הוורודה נדירה אצלנו בימות הקיץ. חבלבל השיח (צילום: ד"ר רחלי עינב) (צילום: ד
  הצבעוניות הוורודה נדירה אצלנו בימות הקיץ. חבלבל השיח(צילום: ד"ר רחלי עינב)

   

  הזמן הוורוד

  התפוצה של חבלבל השיח היא באלמנטים היובשניים של האזור הים תיכוני והאירנו טורני. אולם זה לא מונע בעדו לחדור לאזורים לחים יותר והוא צמח מוצלח ונפוץ מאוד. למרות הפריחה הקיצית, חבלבל השיח הוא צמח רב שנתי שמתאים את עצמו היטב למשטר המים המקומי.

   

  בסוף החורף ובאביב הוא מפתח ענפים ועלים מהניצנים החיכיים שעל הגבעולים שנשארו משנה שעברה, לקראת הקיץ הענפים מתיבשים ונדמה כאילו סיימו את תפקידם אבל לא, הם עוד יפרחו בוורוד ולאחר תקופה של חוסר פעילות ילבלבו שוב.

   

  ואם הצבעוניות שלו מפליאה אותנו הרי שההתאמות שלו לתנאי יובש הן לפי הספר. הענפים רותמיים, אפרוריים, וקשה מאוד לקשר בין החסכנות הרבה שלהם לנדיבות בפריחה, בלעדיה הצמח לא היה שורד את הקיץ היבש והאסוציאציה שלי היא על בן עניים מפונק שהוריו מסרים את כל הונם כדי שימצא כלה טובה.

   

  מפתח ענפים ועלים מהניצנים שעל הגבעולים. חבלבל השיח (צילום: ד"ר רחלי עינב) (צילום: ד
  מפתח ענפים ועלים מהניצנים שעל הגבעולים. חבלבל השיח(צילום: ד"ר רחלי עינב)

   

  חטיף של ילדים

  אבל הפרחים הגדולים מטרתם היא הזמנת מאביקים משכימי קום, צמחי החבלבל עמוסים במאביקים. מינים רבים של פרפרי יום, מבקרים אותו בתדירות גבוהה. צורת הפרח אידאלית עבורם: עלי הכותרת הבהירים

  מהווים משטח נחיתה שכן הם אוהבים לקחת את ארוחת הבוקר בנחת ולא תוך כדי תעופה, הם נוחתים, פורשים את החדק ולוגמים מהנקטר. לאחר מספר דקות הצופן מתמלא שוב והם יכולים לחזור, כמובן, בתנאי שבינתיים הם מבקרים בפרח השכן.

   

  החבלבל הוא לא ממש צמח מאכל אלא חטיף של ילדים שמנסים להמתיק את יומם בקיץ החם. ילד כזה, אשר אושרי, חקלאי מכפר יהושע כפי שהוא מגדיר את עצמו הוא אחד מהם, ולמרות שחשבתי שאין מה לחפש אוכל במשפחה הזו, למדתי ממנו לאכול פרחי חבלבל.

   

  לא ידוע לי אם אפשר לאכול מינים נוספים מהחבלבלים, יפה הזהירות למרות שהפרחים, אצל רוב המינים גם אלו המכילים חומרי לואי מרים או מסוכנים, לרוב אינם רעילים.

   

  חטיף פרחי חבלבל השיח

  • קוטפים פרח, מגלגלים אותו והופה לפה. ככל שנגיע לשדה מוקדם יותר בבוקר כך יהיו מתוקים יותר.
  • עונות לאיסוף ולהכנה: הקיץ: אפריל עד יולי.

   

  ד"ר רחלי עינב, Blue Ecosystems, אקולוגית ויועצת סביבתית המתמחה בעריכת תסקירי השפעה על הסביבה וסקרי נוף בבתי גידול ימיים ובבתי גידול יבשתיים. לתגובות (ואשמח לקבל) einavr@blue-ecosystems.com

   

  הכתבה פורסמה בגיליון יולי 2013 של הירחון "טבע הדברים "

  מתנה לגולשי ynet: מנוי ל-4 חודשים ב-29 שקלים לחודש (במקום 39)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ד"ר רחלי עינב
  יש ורוד גם בקיץ. חבלבל השיח
  צילום: ד"ר רחלי עינב
  מומלצים