שתף קטע נבחר

חילונים, זה מה שאני באמת חושב עליכם

מאשימים אותי בהשוואת החילונים למתייוונים במאמר שכתבתי - ולא היא. בשלושה מאמרים שפרסמתי בעלוני השבת, כתבתי את ההפך הגמור: שהמתייוונים היום הם בשוליים; שכולנו יהודים. חיים יחד ונלחמים יחד, גם אם לפעמים מתווכחים

מותר להתנגד לבחירתי כרב ראשי לישראל, אבל אסור להמציא עובדות. כוונתי למאמרו של ד"ר גדי גבריהו, הנושא את הכותרת "מה הרב אליהו חושב עליכם?" שם נכתב כי בעיניים שלי החילונים הם כמו מתייוונים. האמנם כך כתבתי?

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

בשלושה מאמרים שפרסמתי בעלוני השבת במשך השנים, כתבתי את ההפך הגמור מזה. כתבתי שם כי חבל מאוד שמערכת החינוך במדינת ישראל לא מלמדת את כלל ילדי ישראל על אוצרות החוכמה הענקית שיש לו; חבל שהם לא מכירים את היופי הנפלא של היהדות. עם זאת, לשמחתנו, גם אלה הנקראים בימינו "חילונים" הם ממש-ממש לא כמו המתייוונים בימי מתתיהו ובניו.

 

אז, כך כתבתי, הייתה קבוצה גדולה של יהודים שאיבדו את זהותם הלאומית. הם כל כך התפעלו מהיופי היווני - עד שעזבו לגמרי את העם שלהם, והפכו ליוונים כמו אלה שמתנצרים. אנשים אלה נלחמו כחיילים בצבא יוון במלחמתו בצבאות זרים, וגם נגד מדינת ישראל של פעם.

 

"המתייוונים" היום הם השוליים של השוליים

איפה תמצא תופעה כזאת בימינו? זה לא שאין אנשים שהתנצרו ופעלו נגד העם שלהם, כמו וענונו; או כמו החברה של המחבל זכרייה זביידי, שבסופו של דבר התאסלמה. יש בינינו אנשים שמזדהים עם האויב יותר ממה שהם מזדהים עם העם שלהם. אבל אי אפשר לקרוא להם אפילו "שוליים". הם לגמרי מחוץ למחנה; לא שייכים אלינו.

 

באותו מחנה של מתייוונים אפשר לכלול גם את אותם קצוות של אנשים שלבושים כמו דתיים, והלכו לעודד ולחזק את אחמדניג'ד במלחמתו בעם ישראל. מוזרים ככל שיהיו, גם הם לדעתי באותה קטגוריה מעליבה של אנשים שפרשו מן הציבור, ואין להם חלק לעולם הבא.

 

לשמחתנו, הגלות הארוכה גיבשה את הזהות שלנו וכעת אין כמעט "מתייוונים". אנחנו לא חושבים כמו בימים ההם. גיבשנו לעצמנו זהות של יהודים וישראלים, גם אם לא כולנו שומרים את כל המצוות. כולנו יהודים. חיים יחד, ונלחמים יחד גם אם לפעמים מתווכחים.

 

זאת הסיבה שבגללה כל כך הרבה אנשים שמחים לחגוג את חנוכה וחגים אחרים, למרות שהם לא מקפידים על כל תגי ההלכה במצוות אחרות. הם גאים להיות יהודים וישראלים, ולא חלילה יוונים ולא מתייוונים.

 

אלה הדברים שכתבתי פעם אחר פעם, ומשום מה ד"ר גבריהו מתעלם מהם וכותב עליי ברבים "עובדות" שלא היו ולא נבראו. לא אני ולא אף אחד מהרבנים שאני מכיר, חושב כמותם. אני כותב את הדברים הללו כדי לעצור במקצת את שטף ה"עובדות" שהוא וחבריו מפיצים עלי - ואין בינן לבין האמת ולא כלום.

 

גדי גבריהו, מותר לך להתנגד למועמדות שלי. מותר לך לעתור לבתי המשפט נגדי כמו שכבר עשיתם פעמיים - והפסדתם. אבל אסור לך לפרסם עלי עובדות שלא היו ולא נבראו. זה לא כלי הוגן בהתמודדות.

 

 • קראו עוד: נסגרה ההרשמה: הכירו את המועמדים לרב הראשי

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב שמואל אליהו
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים