שתף קטע נבחר

רב ראשי? זה מה שהרב אליהו חושב עליכם

מוסלמים, נוצרים, שמאלנים, חילונים, פמיניסטיות דתיות, שופטים, יצחק רבין, הומוסקסואלים. מה המכנה המשותף לכולם? לרב שמואל אליהו, המועמד השנוי במחלוקת לתפקיד הרב הראשי, קשה לחיות אתם בשלום - והוא אף אמר את זה

מה מותר לרב לומר במסגרת תפקידו ההלכתי והציבורי? שאלה זו העסיקה את היועמ"ש ורבים אחרים – נוכח התבטאויותיו הפומביות הרב שמואל אליהו, שכללו גזענות והסתה במסווה של "תשובות הלכתיות" נגד חלקים נרחבים באוכלוסייה במדינת ישראל - וטען להגנתו כי התבטאויותיו הוצאו המקשרן ההלכתי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

אין המדובר בפליטות-פה, אלא במשנה סדורה של אמירות נגד מוסלמים, נוצרים, שמאלנים, חילונים, נשים אורתודוקסיות-מודרניות, שופטים, עמותות המנציחות את זכרו של יצחק רבין ז"ל, הומוסקסואלים - והכל מתועד במאמרים, סרטי יוטיוב, שו"תים (שאלות ותשובות הלכתיות) ועוד.

 

הנוצרים: "עשיו" ו"חזירים". השופטים: "רשעים"

רב ראשי הוא תפקיד ממלכתי-ייצוגי. תפקדים של רבנים הוא להרבות שלום בעולם. וכיצד יעמוד הרב אליהו לצדם של מנהיגי דת מוסלמים ונוצרים, כאשר מכתב הרבנים הגזעני מרחף מעל לראשו? כאשר את הנוצרים כינה "עשו" ו"חזירים", וכאשר פסק ש"יהודי צריך להבריח את הערבים"?

 

כיצד יעמוד לצדם של שופטי בית המשפט העליון, כאשר אמר על עבודתם: "זה לא צדק, זה רשע"? וכיצד יעמוד במחיצת חילונים - ובהם ראש הממשלה, שרים, וחברי כנסת - שאותם כינה "מתייוונים": "אנשים שלא מאמינים באלוקים. לא מאמינים בעם ישראל".

 

כיצד יהיה "הרב הראשי של כולם", כשבעברו קבע כי "ציונות חילונית - כמו עץ בלי שורשים, נראה ירוק ופורח זמן מה, אחר כך הוא רק הולך ומתייבש"? בשנת 2006 אמר כי בתגובה להתנתקות יש "לנקום בחילונים", ו"להסתער עליהם, לטחון להם את הראש, להחזיר להם את הילדים בתשובה".

 

הומוסקסואלים: "לא קשורים לחיים". ערבים: "אוהדי טרור"

על נשות "קולך" אמר: "קול באישה ערווה". וכיצד יגיע הרב שמואל אליהו לטקסי האזכרה הממלכתיים לזכרו של ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון, יצחק רבין ז"ל, שעליו כתב בעלון "בראש יהודי" (בחודש מרחשוון, התשס"ח): "יש בדיחות שאתה מוצא את עצמך צוחק ומסתיר את הצחוק בכף היד. הבדיחה אולי טובה, אבל הנושא לא ראוי לצחוק. מה עושים? הדרך הטובה לעצור את הבדיחות הללו היא להבין למה אנשים מספרים אותן ולמנוע את הסיבה. אני מתכוון לבדיחות על יצחק רבין שמתרבות והולכות ככל שמתקרב י"ב בחשוון - יום השנה לזכרו".

 

ולבסוף, אחד מכל עשרה ישראלים לא יקבל ממנו שירות כלל, שהרי "הומו לא קשור לחיים", ו"הומוסקסואלים דתיים" נכרכו בעיניו עם "יהודים למען ישו". "מיחסים כאלה לא יוצאים חיים, ומה שלא יוצא ממנו חיים מביא מוות", התבטא, וגם כמה רוצחים סדרתיים התגלו כהומוסקסואליים, והתופעה מביאה הרבה מחלות. 

 

הסטודנטים הערבים במכללת צפת זכו ליחס "מיוחד" של רב העיר שלהם (כבר בכהונתו בתפקיד ציבורי), ובשנת 2002 אמר עליהם שהם נטע זר ומסכנים את תושבי צפת, לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם מבחינה מוסרית. הוא אף כינה אותם "אוהדי טרור" התומכים בטרור הפלסטיני". 

 

בחודש שבו פורסם מכתב הרבנים בהנהגת הרב שמואל אליהו, ולפיו אסור ליהודים למכור או להשכיר את דירותיהם לערבים - התעמתו יהודים וערבים בצפת כמו אחרי פוגרום", שרו: "יהודי הוא נשמה, ערבי בן-זונה" ותושב צפת בן 89 קיבל איומים על חייו בגלל שהשכיר דירה לבדואים.

 

היחס הגזעני של הרב שמואל אליהו כלפי מיעוטים במדינת ישראל, לא רק מעמיד בסימן שאלה את מעמדם של יהודי התפוצות – מיעוטים בארצם – אלא גם עומד בניגוד לכל הערכים היהודיים היקרים ללבה של יהדות התפוצות: אהבת הגר, קבלת השונה, רדיפת שלום ותיקון העולם. למעשה, כל אלה יקרים גם לנו, היהודים בישראל.

 

השבוע כתבו כמה רבנים חשובים שאין זה ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יתערב במינוי של פרנס על הציבור. מאידך גיסא, האם יהיה זה מוגזם לבקש שרבנים יעסקו גם בשאלות של חילול שם שמיים וכתרה של תורה?

 

  • ד"ר גדי גבריהו הוא יו"ר "פורום תג מאיר"

 

קראו עוד ביהדות: "מאז התאונה אני במאסר עולם"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
צילום: יהונתן צור
גדי גבריהו
צילום: יהונתן צור
מומלצים