שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי. לפיד: 'מהלך הכרחי'

השינויים שדרשה ועדת הכספים בתקציב הגיעו לחברי הממשלה שאישרו קיצוץ רוחבי בהיקף 600 מיליון שקל במשרדים השונים. מהקיצוץ הזה יוחרגו תקציבי הביטחון והרווחה. תקציבי החינוך והתחבורה קוצצו בנפרד, בשיעור גדול יותר. לפיד: "מהלך הכרחי כדי למנוע פשיטת רגל של המדינה"

הממשלה אישרה היום (א') בישיבתה השבועית קיצוץ רוחבי של 4% בתקציבי משרדי הממשלה השונים, כדי לממן את השינויים שדרשו חברי ועדת הכספים  להכניס לתכנית התקציב שתאושר בסוף החודש במליאת הכנסת. שר האוצר, יאיר לפיד אמר לאחר האישור כי זהו "מהלך הכרחי על מנת שנחזור למדיניות אחראית ונמנע מהמדינה פשיטת רגל".  

 

 

הקיצוץ, בהיקף כולל של כ-600 מיליון שקל, יחול על כל משרדי הממשלה למעט משרד הביטחון שבאופן מסורתי לא משתתף בקיצוצים רוחביים, משרד הרווחה שגם הוא זוכה לפטור בשנים האחרונות, ומשרדי החינוך והתחבורה, שתקציבם יקוצץ בנפרד בשיעור גדול יותר, של חצי מיליארד שקל לכל משרד.

 

ישיבת הממשלה הבוקר. לא כל תקציבי המשרדים ייפגעו (צילום: מרים צחי) (צילום: מרים צחי)
ישיבת הממשלה הבוקר. לא כל תקציבי המשרדים ייפגעו(צילום: מרים צחי)

 

מדובר בקיצוץ רוחבי שני במספר שמבצעת הממשלה במסגרת התקציב הנוכחי בלבד. וזאת, לאחר שבשנתיים האחרונות קוצצו כבר תקציבי המשרדים כמה וכמה פעמים. בעקבות הקיצות יצומצם תקציב המשרד לביטחון פנים בקרוב ל-90 מיליון שקל. תקציב ההשכלה הגבוהה ייפגע בכ-50 מיליון שקל וכך גם תקציבי משרד הכלכלה ומשרד ראש הממשלה.

 

כל זאת בנוסף, כאמור, לקיצוץ של חצי מיליארד שקל בתקציב הפיתוח של משרד החינוך ועוד חצי מיליארד שקל בתקציב הפיתוח של משרד התחבורה שנועד לסלילת כבישים והנחת מסילות רכבת.

 

הכסף שייחסך כתוצאה מהקיצוץ בתקציבי משרדי הממשלה, כ-1.6 מיליארד שקל, יצטרף לכחצי מיליארד שקל שתרוויח המדינה ממשיכת דיבידנדים מחברות ממשלתיות רווחיות.

 

הקיצוץ - כדי לממן הקלות בגזירות 

הסכומים הללו יממנו את ביטול ההחלטה להטיל מס בריאות וביטוח לאומי על אמהות שאינן עובדות, את ביטול הטלת מס שבח על משפרי דיור, את ההחלטה להעניק בכל זאת נקודת זיכוי במס לאקדמאים למשך שנה אחת בלבד.

 

השינויים האחרונים בתקציב המדינה כוללים גם מתווה חדש ומדורג להעלאת מס ההכנסה. באוצר ביקשו להעלות את המס בכל מדרגות השכר ב-1.5%. חברי ועדת הכספים שינו את המתווה למתווה שבו יעלה המס ב-1% עד לשכר של 14 אלף שקל בחודש. עד לשכר של 22 אלף שקל בחודש יעלה המס ב-1.4% ומ-22 אלף שקל ומעלה יעלה המס ב-2%.

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה כי "הקיצוץ הרוחבי שהטילה היום הממשלה הוא לא יותר מביטוי מכובס לגזרות קשות נוספות. זהו המשך ישיר למתקפה על 99% מהישראלים. משמעות הקיצוץ - מחסור בציוד בבתי החולים, ביטול הכשרות מקצועיות למובטלים, פגיעה קשה בהשכלה הגבוהה, בבטחון ברחובות ואלה דוגמאות ספורות בלבד.

 

"לפיד ונתניהו מכנים זאת 'מהלך הכרחי' אך השם הנכון הוא 'מהלך פחדני'. שוב בחרה הממשלה לפגוע במי שאין להם לוביסטים ואין להם קשר ישיר למקבלי ההחלטות, לא משום שזה נכון כלכלית או צודק אלא פשוט משום שזה קל. זאת, שעה שאותה ממשלה מחלקת הטבות ומתנות חסרות תקדים לקומץ מקורבים".


פורסם לראשונה 21/07/2013 09:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר לפיד וראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים