שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: גיל יוחנן
  הקלות בגזירות: יבוטל המס על משפרי דיור
  שר האוצר ויו"ר ועדת הכספים סיכמו על צמצום היקף הגזירות בתקציב: ההעלאה הגורפת של מס ההכנסה ב-1.5% תבוטל ותוחלף בהעלאה מדורגת, מס הרכישה על משפרי דיור יבוטל וכך גם ההחלטה להטיל מס בריאות וביטוח לאומי על אמהות שאינן עובדות. היקף הקיצוץ בקצבאות ילדים יצומצם

  שר האוצר יאיר לפיד, וחבר ועדת הכספים ממפלגת "יש עתיד", עופר שלח, הגיעו לסיכומים עם יו"ר הוועדה, חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) לגבי צמצום של היקף הגזירות בתקציב המדינה בהיקף של 3.5 מיליארד שקל.

   

   

  ההקלה כוללת ביטול של ההעלאה הגורפת של מס ההכנסה ב-1.5% והחלפתה בהעלאה מדורגת לפי המבנה הבא: עד הכנסה של 14 אלף שקלים בחודש, יעלה מס ההכנסה ב-1%, בין הכנסה של 14 אלף להכנסה של 22 אלף שקל בחודש יעלה מס ההכנסה ב-1.5% ומעל להכנסה של 22 אלף שקל בחודש יעלה מס ההכנסה ב-2%. 

   

  כמו כן, סוכם על ביטול ההחלטה להטיל במס רכישה על משפרי דיור; במקום זאת, יעלה מס הרכישה על דירות יקרות מ-5% ל-6% כאשר דירות יקרות יוגדרו כדירות שעלו יותר מ-4.5 מיליון שקל ולא יותר מ-5 מיליון שקל כפי שמוגדר כיום. מס הרכישה על קרקעות לבניה למגורים יעלה מ-5% ל-6% ואם יבנו הדירות בתוך 3 שנים, יוחזר 1% מהמס.

   

  הגזירה למיצוי כושר ההשתכרות לקבלת הנחות בארנונה הוצאה מהחוק לדיון במסלול החקיקה הרגיל.

   

  במקום ביטול גורף של נקודת זיכוי במס הכנסה לסטודנטים, תינתן נקודה אחת למסיימי תואר ראשון וחצי נקודה למסיימי תואר שני למשך שנה. בחירת השנה תהיה בידי הסטודנט. ההטבה היא בהוראת שעה.

   

  עוד סוכם על ביטול ההחלטה להטיל מס בריאות וביטוח לאומי על אמהות שאינן עובדות, וצמצום של היקף הקיצוץ בקצבאות ילדים כאשר קצבאות הילדים לא ישתנו לגבי ילדים שנולדו עד 2003. על צעירים יותר הקצבה תהיה 140 שקל לילד לחודש. כדי לממן את הפשרות הללו החליטו באוצר להגביר את קצב משיכת הדיבידנדים מחברות ממשלתיות בשנה הקרובה.

   

  הפסדי ההכנסות מכל השינויים הן בסך 3.5 מיליארד שקל. החלופות שהציע יו"ר ועדת הכספים סלומיאנסקי והתקבלו באוצר יבואו מקיצוץ של חצי מיליארד שקל מתקציב משרד החינוך וחצי מיליארד מתקציב משרד התחבורה.

   

  עוד חצי מיליארד שקל יבואו מדיבידנדים של החברות הממשלתיות ששכחו על קיומן. השינויים במדרגות המס והקפאת המדרגות ב-2014 יכניסו עוד 1 מיליארד. היתרה תבוא מקיצוץ רוחב בתקציבי משרדים שטרם סוכמו. סלומיאנסקי לא פרט.

   

  ח"כ סלומיאנסקי אמר: "עשינו מאמץ למצוא את החלופות לגזירות שבוטלו בחשיבה מחוץ לקופסא. יחד עם המאבק בהון השחור בחלק ניכר מסעיפי חוק ההסדרים שיפרנו את המצב אחרי שהשקענו במלאכה ימים ולילות כדי למנוע פגיעה בשכבות הביניים והחלשות".

   

  ממקורות באוצר נמסר כי למרות צמצום הגזירות, לא נפגעה מסגרת תקציב המדינה לשנים 2013-2014. כלומר, הממשלה תצליח לעמוד ביעד של קיצוץ 6.5 מיליארד שקל בתקציב 2013 ועוד 18 מיליארד שקל ב-2014 ותגדיל את הכנסותיה ממיסוי בהיקף של 14 מיליארד שקל ב-2014.

   

  יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), מסרה בתגובה: "המאבק הנחוש של האופוזיציה והמעורבות הגבוהה של הציבור נושאים ברגעים אלה פירות ולפיד נאלץ להתקפל ולבטל גזירות שהתכוון להטיל, אולם העיקרון של נתניהו ולפיד, הטלת כל הנטל על מעמד הביניים ועל העניים בזמן שחברות הענק נהנות מפטורים וממתנות – נשמר.

   

  "התמונה הכללית הקשה נותרה כשהייתה. על מעמד הביניים ועל העניים עובר בשעות אלה מכבש של גזירות שיהפוך את החיים לקשים מאוד ויפגע בכל מחוללי הצמיחה במשק".

    

  המועד האחרון לאישור התקציב: תחילת אוגוסט

  בעקבות הסיכומים בין לפיד, סלומיאנסקי ושלח, צפויה תמיכה בתקציב המדינה מצד ועדת הכספים, מה שיסלול את הדרך לאישורו של התקציב בשבועיים הקרובים. מליאת הכנסת חייבת לאשר את תקציב המדינה עד תחילת אוגוסט, ולא - תיאלץ להתפזר ולקיים בחירות חדשות.

   

  נושא אחד שעוד מהווה מכשול לאישור התקציב במועד החוקי, הוא תקציב הביטחון. במסגרת הניסיונות לאזן את התקציב הוחלט בממשלה כי תקציב הביטחון יקוצץ ב-3 מיליארד שקל. עם זאת, יישומו של הקיצוץ תלוי באישורה של התכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל בוועדת חוץ וביטחון.

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  ביום שני הקרוב תתקיים הישיבה הראשונה בוועדה בנוגע לתכנית, וזאת כאשר רוב חברי הוועדה מכהנים לראשונה בתפקיד זה ואינם מכירים לעומק את מערכת הביטחון. כדי לעמוד ביעד של אישור התקציב עד סוף יולי, ייאלצו חברי הוועדה לאשר את התכנית תוך 10 ימים. וזאת, כאשר התכנית כוללת שינויים מרחיקי לכת במבנה הצבא שחלקם נובעים מהקיצוץ אך רובם נובעים מהשינויים הגיאו-פוליטיים של השנים האחרונות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  שר האוצר, יאיר לפיד
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומיאנסקי
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים