שתף קטע נבחר

אושר חוק השוויון בנטל: פרוש אזק עצמו במליאה

בתום הצבעה סוערת אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את החוק לשוויון בנטל. במהלך הדיון, כבל עצמו ח"כ פרוש באזיקים לדוכן הנואמים. חברי כנסת חרדים נוספים קרעו את דש חולצתם כמנהג אבלות. מוקדם יותר התפללו במסדרון ואף תקעו בשופר

חברי כנסת חרדים קרעו את דש חולצתם כמנהג אבלות, לאחר שחוק השוויון בנטל עבר לפנות בוקר (יום ג') בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. האישור עורר תסיסה רבה בקרב חברי הכנסת החרדים, שכינו את היום "יום אבל". בהצעת החוק שהציגה סיעת יש עתיד תמכו 66 חברי כנסת והתנגדו 21. חוק השוויון בנטל יועבר כעת לוועדה מיוחדת בראשותה של ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) שתכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאה.

 

ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה שהיה מאחרוני הנואמים לפני ההצבעה כבל את עצמו באזיקים לדוכן. "את 15 באב שהוא יום טוב, הפכתם ליום אבל, גם אם יניחו עליהם (בחורי הישיבות, מ"א) אזיקים הם ימשיכו ללמוד תורה", אמר. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שביקש ממנו לרדת מהדוכן ולצאת מהמליאה, תקף אותו על מעשיו. "התנהגות כזו היא פשוט בושה וחרפה. רק הוספת עכשיו עבודה לוועדת האתיקה וקלקלת לחברים רבים שדיברו מדם לבם ובאופן מכובד". דקות ארוכות לאחר מכן ניסו הסדרנים במליאה לשחרר את הח"כ מהאזיקים.

 

פרוש באזיקים על דוכן הנואמים ()
פרוש באזיקים על דוכן הנואמים

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הולנד: רשתות מחרימות מוצרים מההתנחלויות

בלילה, ביער, השוטרים אנסו. אוקראינה מתפוצצת

 

ח"כ מאיר פרוש תוקע בשופר במסדרון לפני ההצבעה ()
ח"כ מאיר פרוש תוקע בשופר במסדרון לפני ההצבעה

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בדיון כי "בגלל הפגיעה בתורה פתאום המצב בגולן לא שקט, הכלכלה במצב לא טוב ודירוג האשראי יורד. הכול בגלל אדם ציני כמו שר האוצר יאיר לפיד שלא אכפת לו מעם ישראל. יש אנשים כמונו שמאמינים שבלי התורה אין זכות קיום לעם ישראל. אתם יכולים לחייך את החיוך מדושן העונג שלכם כשאני אומר את זה אבל שום חוק לא ישנה את אורחות חיינו. אנחנו לא מפחדים".

 

חבר הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה) תקף גם הוא את הנוכחים על בימת הכנסת. "שלא יהיו לכם הפתעות. כמו בעבר, גם הפעם אנחנו נמסור את נפשנו על העניין הזה. איזה בושה זו. על שנאת אדם בונים? כל הפתרונות לבעיות המדינה טמונות בשנאת חרדים?". חברו למפלגה ישראל אייכלר אמר כי אף חוק לא יגרום לחרדים להתגייס. הוא הוסיף שבבתי הסוהר אין מספיק מקום.

 

מוקדם יותר הלילה נטשו חברי הכנסת החרדים את המליאה והתאספו יחד עם אורחים חרדים לקריאת תפילת "סליחות" (תפילה מסורתית שמושמעת ביום כיפור) במסדרונות הסמוכים. ח"כ פרוש אף תקע בשופר. "חובת הגיוס שחלה על החילוני תחול גם על החרדי", קרא באותו זמן פרי מעל שולחן המליאה. "מדובר בלא פחות מאשר יעד לאומי כלכלי וחברתי, והשינוי מתחיל היום. תם עידן ההיבדלות, תם העידן שבו אנו עומדים מפולגים בינינו לבין עצמנו. תם עידן שבו חמישים אחוז מכל שנתון לא ישרת את המדינה ולא יישא באחריות על כלכלת ישראל. תם עידן שבו אנו מבדילים בין דם יהודי חילוני לדם יהודי חרדי, כאשר אויבינו לא עושים את אותה הבחנה".

 

 

בעוד חברי הכנסת החרדים סירבו להתעמת עם אנשי יש עתיד, תקפו סיעות האופוזיציה בחריפות את החוק. "אין בו שוויון ואין בו חלוקה אמיתית של הנטל", אמה יו"ר מרצ זהבה גלאון, שהודיעה על התנגדותה. "החוק שמציגה הממשלה הוא בלוף שדוחה בארבע שנים, ומעגן שירות מקוצר לחיילים דתיים בישיבות ההסדר".

 

בסיעת העבודה החליטו לתמוך בהצעה, לפחות בקריאה ראשונה, אך ח"כ איציק שמולי, האחראי לנושא, אמר כי "מתווה פרי רחוק מלהיות מושלם". לדבריו, "הוא מקבע בחקיקה מצב של אי שוויון ועוד מגלגל את עיקר האחריות ביישום בממשלה הבאה".

 

קודם לכן תקף שר האוצר יאיר לפיד על בימת הכנסת את חברי הכנסת החרדים שלטענתו מאשימים אותו בהסתה ובהתנכלות לציבור החרדי. "אנחנו קוראים את העיתונות החרדית שבה משווים את כל הנערות החילוניות לפרוצות וזאת לפני מאמר המערכת ביתד נאמן שבו השוו אותי להיטלר", אמר במליאה. לדבריו, הוא אינו מסית נגד החרדים ולא מתנכל להם אלא פועל למען שוויון. "אין יותר זכויות יתר. פשוט החזרנו את המדינה לשפיות".

 

 

על יציאת החרדים לשוק העבודה הוסיף השר: "ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך

, כתוב בעשרת הדיברות. לא ששת ימים תשב בישיבה ומישהו אחר ישלם את החשבונות, לא ששת ימים תקבל קצבאות, לא ששת ימים יעבוד החילוני מהבוקר עד הערב כי הוא חמורו של המשיח. אנחנו לא חמורו של משיח, אנחנו היינו חמורו של משיח יותר מדי שנים". עוד אמר לפיד כי "מי שמחלק את העם לטובים ורעים מרחיק את המשיח. מי שמרבה שנאה בישראל מרחיק את ביאת המשיח".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 23/07/2013 00:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פרוש בשופר
חברי הכנסת החרדים בכנסת, הערב
צילום: רועי עידן
יעב פרי
צילום: רועי עידן
מומלצים