שתף קטע נבחר

בגיל 40 החשק יורד? 8 מיתוסים על סקס

השינויים הגופניים החלים בנשים בסוף שנות ה-40 לא חייבים לבשר את סוף המיניות. להפך, עכשיו את בשלה יותר, יודעת מה עושה לך טוב וכבר לא צריכה לקום בלילה לילדים. "זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" מנפצים כמה מיתוסים בנושא - ושולחים אותך למיטה

זה עתה חגגת יום הולדת ‭.40‬ הברכות בפייסבוק זעקו ש‭40"‬ זה ה-30 החדש‭"!‬ ושאת נכנסת לעשור הכי משוחרר בחייך. טוב, אלה היו הנשים שבחבורה. הגברים היו יותר בעניין של "את נראית מצוין לגילך‭,"‬ כמעט כאילו 40 זה ה־80 החדש.

 

 

משפרים את הסקס:

 

ואת? מבולבלת. כי בכל מה שקשור ליופי ולמיניות, קל להאמין שהשיא מאחורייך. עור הפנים כבר לעולם לא יהיה מתוח כבעבר, השדיים לעולם לא יהיו זקורים כמו בגיל ‭.20‬ התסמונת הקדם־וסתית נעשית עוצמתית יותר, אבל את מרגישה שלפחות עמוק בפנים, את עדיין חיה ובועטת. אז למה החברה משדרת משהו אחר?!‬

 

"למרות שמיניות האישה משתנה לאורך כל החיים - במהלך החודש, סביב לידות, הנקה, אמצעי מניעה וכו' - דווקא השינויים הקשורים לגיל המעבר נתפסים כדרמטיים ביותר‭,"‬ אומרת המטפלת הזוגית והמינית גאולה פלדמן. "יש סביבם לא מעט מיתוסים, בעיקר כאלה שקושרים בינם לבין היעלמות המיניות, כאילו המנופאוזה היא בעצם 'מינופאוזה'‬ וזה ממש לא הכרחי.

 

"ועדיין, בחברתנו הליברלית והפוסט־מודרניסטית, אישה שעברה את אמצע שנות ה־40 נתפסת כלא מינית, כלא סקסית. זה מחלחל וגורם לנשים עצמן לחוש כך או להתבייש במיניות שלהן ולוותר על מין, בלי שום קשר לצרכים המיניים שלהן‭."‬

 

כשתוחלת החיים הנשית הממוצעת עומדת על ‭,83‬ וגיל המנופאוזה הממוצע הוא 51 וחצי, האומנם אנחנו אמורות לחיות כמעט שליש מחיינו ללא סקס? התשובה היא חד־משמעית לא. נכון, השינויים הביולוגיים משפיעים על המיניות הנשית, אבל הם לא הורגים אותה. הם רק משנים אותה. זה הזמן להפריך כמה מיתוסים נפוצים:

 

1. ככל שאנחנו מתבגרות, אנחנו פחות זקוקות לסקס

לא נכון, חורצת פלדמן. אמנם לא פשוט להגדיר מחדש את משמעות הסקס כשכל עניין הילודה מאחורינו, ונכון שלא מתים מהיעדר סקס (בכל זאת, לא מדובר במים ואוכל),‬ אבל הסקס ממשיך להיות חשוב לבריאות הגופנית והנפשית, ויש אפילו נשים שדווקא אחרי גיל ‭- 40‬ כשהילדים גדלו והן פנויות יותר למימוש עצמי – חוות יותר חשק ועניין במין ונפתחות להתנסויות חדשות.

 

הפסקת הווסת עשויה לגרום לירידה בחשק המיני לתקופה מסוימת, אבל אחריה מתחילות שנים שבהן יש יותר פנאי ושלווה ואפילו צורך מוגבר באינטימיות רגשית וגופנית.

 

מחקרים אף הוכיחו קשר מובהק בין פעילות מינית להפחתה בתחושות דיכאון ובדידות ולמניעת הידרדרות בתפקודים גופניים שונים ולשימור תחושת הסיפוק מהחיים.

 

2. אותם 5-3-2 קילו מיותרים עושים אותנו פחות סקסיות

ממש לא. ראשית, ההנאה מסקס לא קשורה למראה אלא לתחושה. שנית, חשוב לזכור שכשאת מתפשטת לידו, הוא לא רואה צלוליט, הוא רואה עירום - והוא אוהב את זה. גברים לא נמשכים רק לגוף מושלם. שלישית, הקילוגרמים הללו נחוצים, אומרת פלדמן.

 

במהלך החיים משקל הגוף עולה באופן טבעי והדרגתי, ומחקרים אף מצאו כי עלייה זו נמצאה חיונית לשמירה על מסת העצם ולצמצום הסיכון לאוסטיאופרוזיס. כדאי לזכור שגם אם המראה מהודק פחות, את כבר מכירה את גופך היטב ויודעת מה עושה לך טוב - ויש לא מעט גברים שיעידו שזה סקסי בטירוף.

 

3. כשאנחנו מגיעות לשלב המנופאוזה הגוף נעשה לא מיני

בחלק מהמקרים השינויים שמתרחשים בשנים שלפני גיל המעבר (כמו דימומים לא סדירים, שינויים תכופים במצב הרוח, יובש בנרתיק) ישפיעו על חיי המין, אבל הגוף בכללותו עדיין מיני ואסור לשכוח את זה. גם לגוף המתבגר יש תחושות וצרכים מיניים, יכולת לה־פיק הנאה מינית ולהסב הנאה מינית לפרטנר.

 

"אני ממליצה להפנות חלק מהמשאבים לעבודה על קבלה של השינויים, להתיידד עם הגוף המשתנה כדי לגלות מהי המיניות שהוא מעדיף בגיל הזה. זה יהיה אפקטיבי יותר מכל קרם אנטי־אייג'ינג‭,"‬ אומרת פלדמן. במידת הצורך, אפשר ורצוי להתייעץ עם הרופא כדי להילחם בסימפטומים הלא נעימים.

 

4. אנחנו עייפות מדי לסקס

זה לא בלתי הגיוני, אבל סביר יותר שזה תירוץ. בתקופת קדם גיל המעבר ובגיל המעבר עצמו, גלי החום, התנודות הרגשיות והפרעות השינה עלולים לגרום לתחושות עייפות וחוסר אנרגיה, מה שמשפיע על החשק.

 

אבל במקום להיכנע לעייפות, כדאי לחשוב על שינויים בהרגלים, למשל לא להשאיר את הסקס לסוף היום.

 

5. כבר לא צריך לדאוג לאמצעי מניעה

לא מדויק. קשה לדעת בדיוק מתי נפסק הביוץ, גם בעיצומו של שלב קדם גיל המעבר. גיל הבלות נעשה רשמי רק בתום שנה ללא וסת. לכן, האפשרות להרות נמצאת שם כל עוד הווסת לא נפסקה לגמרי.

 

כדאי להשתמש באמצעי מניעה כל עוד המצב כזה, ובכל מקרה להיות מוגנות מפני מחלות מין עם פרטנרים חדשים.

 

6. זה נורמלי שהחשק יורד עם הגיל

זה קורה, אבל באותה מידה סביר שנשים צעירות דווקא יחוו ירידה בחשק, בין השאר בגלל השינויים ההורמונליים שגורמים ההריונות, הלידות, ההנקה וההתמודדות עם טיפול בילדים קטנים. אם לא בא לך על סקס בכלל, אפילו לא בפנטזיה על ג'ורג' קלוני, כדאי לדבר על זה עם הרופא.

 

מעבר לזה חשוב לזכור שהחשק קשור גם לאינטימיות עם הפרטנר: מחקר משנת 2002 העלה שכשאישה חשה אהבה, היא יכולה לחוות סיפוק מיני והנאה מסקס גם אם החשק ההתחלתי שלה ירוד. מחקר אחר גילה כי בקרב בנות 45 ומעלה, הגורם המשמעותי ביותר בתחושת הסיפוק המיני הוא איכות מערכת היחסים הזוגית.

 

7. בגלל הגיל, דברים שפעם הדליקו אותנו לא עושים לנו היום כלום

אולי, ואולי זה עניין של זוגיות ממושכת. לדברי פלדמן, יובש נרתיקי, כאבי גב, עייפות מוגברת וכו' עלולים להפוך את כל מה שאהבנו לעשות פעם במיטה לבלתי נסבל בגיל המבוגר. לכן זה הזמן לשנות קצת ולאמץ הרגלי מין חדשים (מה שנכון כמובן גם לשעמום המסוים המאפיין מערכות יחסים ממושכות).

 

מלבד תנוחות חדשות, אפשר לנסות להיעזר בחומרי סיכוך ובאביזרי מין.

 

"אם אתן לא שבויות בתפיסה שאישה מבוגרת שרוצה סקס היא לא מוסרית‭,"‬ אומרת פלדמן, "תוכלו לגלות, יחד עם הפרטנר שלכן, עולם חדש של הנאה. אולי תגלו שמה שלא עשה לכן את זה בצעירותכן - נהיה עכשיו מדליק ומהנה‭."‬

 

8. אם עד היום לא חווינו אורגזמה, עכשיו כבר מאוחר מדי לנסות

ממש לא, קובעת המומחית. אמנם עם הגיל חלה ירידה בתחושה הגופנית ובעוצמת ההנאה, אבל המחסום העיקרי לאורגזמה נמצא דווקא בראש. אף פעם לא מאוחר מדי לחוות אורגזמה ראשונה.

 

לפעמים דווקא בגיל הזה חווים שלווה כללית בחיים, ויחד עם התמקדות ביחסי מין שאינם כוללים חדירה - הדרך לאורגזמה עשויה להתקצר פלאים. בל נשכח שלרוב, האורגזמה הנשית היא תוצאה של גירוי חיצוני.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המחסום העיקרי לאורגזמה נמצא דווקא בראש
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים