שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעיות עיכול ואלרגיות: מתי פרוביוטיקה תעזור

  נטילת תוספים פרוביוטיים יכולה לסייע במגוון מצבים כמו כאבי בטן, דלקות, זיהומים בגוף ואפילו אלרגיות. מאיזה גיל ניתן לקחת טיפול פרוביוטי, האם הוא עלול להזיק ולמה כל כך חשוב לא לשכוח אותו לאחר נטילת תרופות אנטיביוטי?

  החיידקים הפרוביוטיים עוזרים לבריאות שלנו: כ-400 זנים שונים של חיידקים "ידידותיים" חיים במערכת העיכול שעוזרים לתפקוד הבריא של הגוף. החיידקים הידידותיים - הם החיידקים הפרוביוטיים שמספקים לגוף הגנה מפני חיידקים מזיקים פתוגניים אשר מנסים באופן קבוע להתנחל בגופנו. איך עלולה סביבת המחיה של החיידקים "הידידותיים" להיהרס ואיך טיפול פרוביוטי יכול לסייע?

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד   

   

  ההגנה על הגוף מפני מזיקים מתבצעת באמצעות מנגנונים שונים כגון: תחרות על מקום המחיה של החיידקים בין סוגי החיידקים השונים, שינוי רמת החומציות לרמה שאינה נוחה לחיידקים המזיקים, ייצור רכיבים הקוטלים את החיידקים המזיקים והפעלה של תאים לבנים מסוגים שונים המסייעים לגוף להגן על עצמו. 

   

  עוד כתבות בריאות בערוץ פארם נט

  כאבים אחרי אימון גופני: למה זה קורה ואיך לטפל

  הכתמים שלא נעלמים: איך לטפל בפטריות שמש

  קשקשים: כל הדרכים להימנע ולהיפטר מהם לתמיד

   

  איך נפגעת אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים בגוף? שירלי קטרון, רוקחת סופר-פארם, מסבירה: "יש כמה סיבות משמעותיות, ביניהן שימוש בתרופות, זיהומים ודלקות, תזונה לקויה ומתח נפשי. הטיפול האנטיביוטי לא מבדיל בין החיידקים "הידידותיים" למזיקים וכך, במהלך הטיפול משמידה האנטיביוטיקה גם חיידקים "ידידותיים" המצויים בגוף דרך קבע.

   

  "הפרת האיזון של אוכלוסיית החיידקים בגופנו גורמת ליצירת חיידקים עמידים ומזיקים לגוף. נטילת פרוביוטיקה תקטין באופן משמעותי את תופעות הלוואי על ידי החזרת החיידקים הידידותיים שאיבדנו במהלך הטיפול האנטיביוטי".

   

  הטיפול המומלץ

  תזונה נכונה: החיידקים הידידותיים ניזונים בעיקר מסיבים, חומרים המצויים בפירות ירקות ודגנים מלאים הימנעות מחשיפה לגורמים חיצוניים הפוגעים בחיידקים המועילים תוספת חיצונית של חיידקים ידידותיים בעת השימוש באנטביוטיקה (האנטיביוטיקה מחסלת את כל החיידקים ואינה מבחינה בין טובים לפתוגניים).

   

  קטרון, שהיא גם דיאטנית קלינית מוסיפה כי אכילת יוגורט ביו על בסיס קבוע יכולה לסייע לשמור על רמת פלורה מאוזנת במעיים. "בכל מקרה לא מדובר בטיפול מחליף לתוספי הפרוביוטיקה, אלא כטיפול משלים. אכילת יוגורט ביו או מוצרי ביו נוספים, ידועה גם כמסייעת בהעלמת בעיות עיכול שונות".

    

  תוספי תזונה המכילים פרוביוטיקה: רוב הטיפול פרוביוטי ניתן בבליעה דרך הפה. אולם ישנם גם תוספים כמו פרוביוטיקה נשית שמיועדים לשימוש וגינלי. "התוספים נבדלים זה מזה על פי סוגי החיידקים השונים", מסבירה קטרון ואומרת,"ועל פי הריכוז שלהם בתוסף. במצבים אקוטיים כמו למשל, במהלך שימוש באנטיביוטיקה כדאי לקחת את התוספים בעלי הריכוז הגבוה, ולאחר סיומו, אפשר לעבור לתוספים בעלי ריכוז נמוך יותר. בכל מקרה, חשוב מאוד לא לקחת את האנטיביוטיקה והתוספים ביחד, אלא לפחות בהפרשים של שעתיים זה מזה".

   

  קטרון אומרת כי התוספים מתחלקים על פי קהל היעד: מבוגרים, נשים וילדים. "החלוקה בין גברים לנשים מהותית מאוד, שכן נשים סובלות מבעיות ייחודיות כמו זיהומים בנרתיק, שדורשים פרוביוטיקה ייחודית כמו למשל, פמינה של אלטמן - לבליעה ויש גם כמוסות לנרתיק (פלורג'ין), ביופימייל של סופהרב, לייף פרוביוטיקה לנשים, פניני פרוביוטיקה של סולגאר, כשכל פנינה מכילה תערובת חיידקים המסייעת לטיפול ומניעה של זיהומים, דלקות חוזרות בדרכי השתן, קנדידה ופטרת בנרתיק ותוספים נוספים. ניתן למצוא גם תוספים לנשים המכילים חמוציות, שמסייעים לפתרון דלקות וזיהומים בנרתיק".

   

  לדבריה, יש חשיבות גדולה מאוד לבחירה של התוסף הפרוביוטי על פי הרגישות האישית. "ישנם תוספים המכילים FOS - מצע מזון המסייע לחיידקים להתרבות. בכל מקרה, ניתן לקחת את התוספים על בסיס קבוע והם לא יכולים להזיק. לא יכול להיווצר מצב של עודף בגוף", אומרת קטרון.

   

  המצבים שפרוביוטיקה יכולה לסייע

  ד"ר רון שאול, גסטרואנטרולוג ילדים, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה, בי"ח מאיר לילדים, מרכז רפואי רמב"ם חיפה ומכבי שרותי בריאות, מסביר איך הפרוביוטיקה יכולה לסייע להתמודד עם בעיות בריאות נוספות.

   

  1. מניעה וטיפול בשלשולים

  מחקרים במבוגרים והן בילדים הראו שמתן חיידקים פרוביוטיים מקצר את המחלה ואת משך ההפרשה של החיידק או הנגיף בצואה, בעיקר בקרב ילדים. במחקרים נראתה השפעה משמעותית על משך השלשול (25 שעות פחות בקבוצת הפרוביוטיקה), ולא היו תופעות לוואי לאחר שימוש בפרוביוטיקה.

   

  2. שלשול כתוצאה מאנטיביוטיקה

  אחת הבעיות של טיפולים אנטיביוטיים היא שהם גורמים לנזק לפלורה של המעי. הבעיה מאד נפוצה והערכה היא שכ- 30% מהמטופלים באנטיביוטיקה יפתחו שלשולים. כמה עבודות שעסקו בנטילת פרוביוטיקה הן בילדים והן במבוגרים, הראו שמתן של תכשירים פרוביוטיים, יכול למנוע משמעותית שלשול כתוצאה מטיפול באנטיביוטיקה. האפקט מושג קרוב לודאי על ידי חיזוק הפלורה ובכך נמנעת היכולת של חיידקים פתוגניים לגדול. 

   

  3. מניעת מחלות כתוצאה מאשפוז

  אחת הבעיות המוכרות באשפוז בבית חולים היא הסיכון לחלות בזיהום נרכש. התופעה נפוצה למדי בעיקר בתינוקות וילדים צעירים למרות ההקפדה על כללי רחיצת ידיים והיגיינה. מחקרים רבים מצביעים על כך שמתן תכשיר פרוביוטי יכול להפחית משמעותית זיהומים הנרכשים בבית חולים.

   

  4. מניעת אלרגיה

  מחקרים רבים הראו כי מתן תכשירים פרוביוטי לאם עוד במהלך ההריון ובהמשך לתינוק, יכול להפחית עד חצי את הסיכון לפתח תפרחת עורית אלרגית בקרב תינוקות. כמו כן, באלו שכבר פתחו את התפרחת ניתן להוריד משמעותית את החומרה ובכך לחסוך בטיפולים העלולים לגרום לתופעות לוואי קשות.

   

  ההשערה היא שחיידקים פרוביוטיים יכולים למנוע חדירה של אנטיגנים שונים שתורמים לתהליך האלרגי או שיש להם יכולת לווסת את תפקודה של מערכת החיסון האחראית לתופעה האלרגית. חשוב לציין כי  ההשפעה המיטיבה, יעילה כנראה במקרים קשים יותר.

   

  5. מחלות מעי דלקתיות

  אחד הגורמים העיקריים במחלות אלו הוא הרכב פלורת המעי. מתן פרוביוטיקה הגורם לשינוי הרכב הפלורה יכול תיאורטית להפחית את פעילות המחלה ו/או להאריך את ההפוגות שלה.

   

  6. מניעת דלקת נימקית של המעי הגס בפגים (Necrotizing enter colitis – NEC)

  לפגים ובעיקר קטנים במיוחד יש חוסר בשלות של כל מערכות הגוף, מהן מערכת העיכול שעלולה לפתח (ייתכן שבעת חשיפה למזון) דלקת נמקית של המעי הגס. מחלה זו עלולה להיות מאד קשה ונעשים ניסיונות רבים לנסות להפחית את היארעותה בדרכים שונות, לא תמיד בהצלחה.

   

  אחת ההשערות היא שהמחלה נגרמת מכיוון שהפלורה בפגים אינה מפותחת דיה ומושפעת מטיפולים שונים אותם הוא מקבל ובהם גם אנטיביוטיקה. פורסמו עבודות שחלקן בוצעו גם בישראל שהראו שמתן פרוביוטיקה כטיפול מונע לפגים יכולה להפחית משמעותית את התחלואה ממחלה זו.

   

  7. קוליק בתינוקות

  מחקרים מהשנים האחרונות מראות יעילותו של טיפול פרוביוטי לתינוקות עם קוליק. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים. 

   

  8. זיהומים של הנרתיק

  טיפול בזיהומים של הנרתיק. פרוביוטיקה המיועדת לנשים מכילה ריכוז חיידקים מיוחד המחזיר את האיזון לאזור הרירי הרגיש של הוגינה (נרתיק). בכך משמש תחזוקה שוטפת נגד דלקות ופטריות חוזרות ונשנות.

   

  9. בעיות עיכול

  תוספת לטיפול במחלה הנגרמת על ידי הליקובקטר פילורי

  טיפול בתסמונת המעי הרגיז

  טיפול בעצירות בתינוקות

  טיפול באי סבילות ללקטוז (לחלק מחיידקים אלו יכולת להפריש את האנזים המפרק את סוכר החלב)

   מניעת עששת

   

  מאיזה גיל אפשר להתחיל?

  לדברי ד"ר שאול, יש קונצנזוס לגבי הבטיחות של תכשירים פרוביוטיים כולל בתינוקות. "ב- PEDIATRICS האחרון אף התייחסו לנושא. אולם חשוב להדגיש שאחת הבעיות המשמעותיות בטיפולים פרוביוטיים היא העובדה שיש סוגים רבים של חיידקים פרוביוטיים ועל כן חשוב מאוד לחקור ולאפיין כל זן וזן בכדי לדעת מהו תפקידו בגוף וכיצד ניתן להשתמש בו שימוש מושכל ובטוח".

   

  גם ד"ר שאול וגם קטרון מדגישים כי בבחירת תכשיר פרוביוטי, יש לבדוק האם על גבי המוצר מצויינים זן החיידק ותתי הזנים (באמצעות מספור או כיתוב מדוייק, לדוגמא: Bifidobacterium Lactis BB12). סימון מסודר ובחירה בחברה אמינה המבטיח את יעילותם ושרידותם של החיידקים, והאם זה יכול להועיל לכם. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פרוביוטיקה: מאיזה גיל אפשר להתחיל לקחת?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים