שתף קטע נבחר

חברי כנסת נגד ניצול חיות להימורים בישראל

תשעה חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית חברו יחד כדי לנסות ולאסור בישראל ניצול בעלי חיים למטרות הימורים, ביניהם מירוצי סוסים, קרבות כלבים ותרנגולים. העונש המוצע: שנת מאסר וקנס כספי לעובר על החוק. "ההימורים הם לא רק אכזריים לבעלי החיים, אלא יכולים לגרום לפשיטת רגל ולפירוק משפחות", אומרת מנכ"לית עמותת "הכל חי"

תשעה חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, חברו לח"כ ישראל חסון (קדימה)' ולעמותת "הכל חי", כדי להגיש במשותף הצעת חוק המבקשת לאסור על קיום תחרויות של בעלי חיים למטרות הימורים וניצול בעלי חיים למטרות הימורים בכל דרך אחרת.

 

שמונה חברי כנסת חברו ליוזמה, ביניהם ח"כ הרב דב ליפמן (יש עתיד),  דוד אזולאי (ש"ס), יו"ר שדולת בעלי החיים בכנסת ח"כ איתן כבל (העבודה), יו"ר ועדת החינוך בכנסת ח"כ עמרם מצנע (התנועה), דב חנין (חד"ש), תמר זנדברג (מרצ), חיליק בר ואיציק שמולי (העבודה).

 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, ציינו היוזמים כי "שימוש בבעלי חיים למטרות הימורים הוא שימוש נטול תכלית ערכית ואינו מוסרי ביסודו. בעלי חיים בתעשיית ההימורים סובלים ממחלות, סימום, פגיעות גופניות שהן עניין שבשגרה, פציעות מתאונות ומוות מוקדם. הם הופכים למכונה הנדחקת עד לקצה גבול יכולתה, בכל דרך אפשרית", כתבו חברי הכנסת בהסברם.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

 

"רעה חולה שפשטה במדינות אחרות"

"הביקוש לבעלי-חיים לתעשיית ההימורים יוצר גם כמות גדולה של בעלי-חיים "עודפים" – שאינם מתאימים לתחרויות מלכתחילה, או שלאחר תקופה של ניצול אינטנסיבי שוב אינם נותנים את התפוקה הנדרשת. בעלי-חיים "עודפים" אלו סובלים מהזנחה או מומתים". 

 

היוזמים להצעת התיקון בחוק ציינו כי "תופעת ההימורים על תחרויות בעלי-חיים היא רעה חולה שפשטה במדינות אחרות ושישנם לחצים לאפשר אותה גם בישראל. הבעיות, הכרוכות ממילא בתחרויות בעלי-חיים, מתעצמות עשרות מונים ברגע שהתחרויות נעשות כחלק מתעשיית ההימורים.

 

זוהי תופעה בעלת מאפיינים ייחודיים ומסוכנים שראויה להתייחסות מפורשת, שלא קיימת כיום בחוק ובתקנות. מכאן הצורך לשלב בחוק את ההוראה המפורשת שתאסור הימורים על תחרויות בעלי-חיים".

 

נינה נטלזון, מנכ"לית ומייסדת עמותת "הכל חי", המתגוררת בארה"ב, אומרת בראיון ל-ynet כי הצעת החוק "תביא לאיסור כל סוגי הספורט הקיימים בהם משתמשים בבעלי חיים, ביניהם מירוצי כלבים וקרבות תרנגולים. בתעשיית מירוצי הסוסים בה אלפי סוסים מורעבים מדי שנה - המהירים ביותר נבחרים להתחרות ואחרים נשלחים לבתי מטבחיים. הסוסים האלה נולדים כדי למות. בישראל הם עלולים לסיים את דרכם לאחר המירוצים ולשמש כסוסי משא". 

 

ישפיע גם על ענף ספורט בלתי חוקי כדוגמת קרבות הכלבים? (צילום: משטרת כפר-סבא) (צילום: משטרת כפר-סבא)
ישפיע גם על ענף ספורט בלתי חוקי כדוגמת קרבות הכלבים?(צילום: משטרת כפר-סבא)
 

 

"ישראל תצטרך להקים בתי מטבחיים לסוסים"

אך נטלזון מדגישה כי לא מדובר רק בגורל אכזרי לסוסים ולשאר בעלי החיים שלוקחים חלק בעל כורחם בתעשיית ההימורים. "ההימורים יכולים לגרום לפשיטת רגל ולפירוק משפחות, דבר שמהווה נטל על ממשלות שצריכות לספק סיוע למכורים להימורים. הימורים יכולים ליצור אווירה בה גורמי פשיעה יכולים לפרוח".

 

לטענתה, "בישראל אין מספיק מרחב להקמת מתקנים הולמים לכל הסוסים ולרשויות אין אפילו מספיק מקום כיום כדי לטפל בסוסים שהוחרמו ממתעללים, כך שרבייה או ייבוא סוסים רק יחמיר את המצב", היא מדגישה ומבקשת להבהיר את אחד החששות הגדולים שלה אם תקום בישראל תעשייה מקומית למירוצי סוסים וגידול הסוסים למטרה זו. "ישראל תצטרך להקים בתי מטבחיים כדי להיפטר מכמויות אדירות של סוסים שייאלצו לעזוב את התעשייה מדי שנה או שתצטרף לעסקי ייצוא סוסים חיים ושליחתם לאירופה, שם יסיימו את חייהם בצלחת".

 

יוזמי ההצעה הגישו החודש את ההצעה על שולחן הכנסת, די לאפשר לכנסת לדון בה במושב הכנסת לאחר פגרת הקיץ. נטלזון מצידה מגלה אופטימיות וסבורה כי השרים וחברי הכנסת יפעלו ככל שביכולתם למען טובת בעלי החיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים