שתף קטע נבחר

תאונת הרכבת בספרד: הנהג דיבר בטלפון

חוקרי תאונת הרכבת הקטלנית בספרד בחנו את "הקופסאות השחורות" של הקטר ומסרו כי הנהג שוחח בטלפון עם פקח וניסה לבדוק דבר מה במפה בעת שהרכבת ירדה מהפסים. הוא הפעיל את הבלמים רק שניות לפני התאונה

האם שיחת טלפון הסיחה את דעתו של נהג הרכבת או שמא הוא ניסה לפתור בעיה שהתעוררה? מממצאי החקירה הראשונית שפורסמו היום (יום ג') בספרד עולה שפרנסיסקו חוסה גרזון אמו, נהג הרכבת שהתרסקותה גרמה ל-79 הרוגים, דיבר בטלפון עם עובד חברת הרכבות בעת שהרכבת שבה נהג ירדה מהפסים. כמו כן פורסם כי הוא נהג במהירות כפולה מהמותר – 153 קמ"ש בקטע שבו המהירות המרבית היא 80 קמ"ש.

 

רגע התאונה בספרד תועד, הנהג: "אנחנו רק בני אדם"

 

זמן קצר לפני הירידה מהפסים הגיעה הרכבת למהירות של 192 קמ"ש. הנהג הפעיל את הבלמים רק "שניות לפני התאונה", נכתב בהצהרה של חוקרי בית המשפט בסנטיאגו דה קומפוסטלה, שבדקו את הנתונים שתועדו ב"קופסאות השחורות" של הרכבת.

 

בהצהרה נכתב כי הנהג, גרזון, דיבר בטלפון עם עובד חברת הרכבת הלאומית Renfe, ככל הנראה מפקח. הוא קיבל את השיחה בטלפון שבקטר, ולא בטלפון הפרטי שלו, והפקח ככל הנראה התכוון להנחות אותו בקשר להמשך הנסיעה. על פי רעשי הרקע בזמן השיחה, נראה שגרזון הביט במפה או במסמך נייר אחר. גרזון הואשם ביום ראשון ברצח ברשלנות של עשרות הנוסעים.

 

חקירת התאונה נמשכת. על פי ההצהרה, בשלב הבא ייבדקו גלגלי הקרונות והקטר. כלבי גישוש ישמשו כדי לבדוק אם יש עוד חלקי גופות בין הריסות הרכבת.

 

218 נוסעים היו על הרכבת בעת שירדה מהפסים ביום רביעי שעבר. היא נכנסה לסיבוב במהירות גבוהה,

עפה מהמסילה והתנגשה בקיר הבטיחות עשוי הבטון. בחלק מהקרונות פרצה אש.

 

החקירה עד כה העלתה שהנהג "טס" על המסילה במהירות מופרזת. בעבר פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונה של מד המהירות של הרכבת, לפיו נסע ב-200 קמ"ש. בתגובות כתב: "אם הייתי נוסע מהר יותר, היו קונסים אותי".

 

נשיא סוכנות הרכבות הספרדית אמר שהנהג היה אמור להתחיל לבלום כארבעה קילומטרים לפני הסיבוב המסוכן. לדבריו, יש במקום שילוט ברור המורה על כך שלאורך רוב המסילה מותקנת מערכת בלימה אוטומטית מתוחכמת, אולם היא אינה פעילה בקטע שבו התרחשה התאונה. באותו חלק של המסילה נהגי הרכבות הם בעלי השליטה המלאה ברכבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים