שתף קטע נבחר

הנוסעת בבית שמש: לא ידעתי שזה קו חרדי

רחל רוזנפלד, הנוסעת שהתבקשה לעבור לסוף האוטובוס בבית שמש, סיפרה ל-ynet כי האישה שעוכבה לחקירה העירה לה וביקשה ממנה לעבור לאחור, והיא הסכימה. החרדי שעוכב לחקירה טען: "הנהג אשם"

המהומות בבית שמש - גרסת החרדים: שעות לאחר שעוכב על ידי המשטרה יחד עם אשתו, בחשד שניסה לכפות הפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית, מגולל משה מבית שמש את גרסתו לאירוע, שהסתיים בהתפרעויות ה"קנאים" המקומיים ובניפוץ שמשות אוטובוסים של אגד.

 

לטענתו, אשתו ביקשה מאחת הנוסעות בצורה "נעימה" לשבת בחלק האחורי של האוטובוס - וזו הסכימה מיד, ומי שחולל את המהומה היה דווקא הנהג, ש"השתולל", כלשונו, הזמין משטרה - ולא נרגע עד שבני הזוג נאזקו ונעצרו. גם רחל רוזנפלד, האישה שהתבקשה לפנות את מקומה, העידה בשיחה עם ynet כי המעצר היה מיותר - "הפכו זבוב לפיל" - אך האשימה בו את הגברים החרדים שהשתתפו בנסיעה, ולטענתה התגרו בנהג לאחר המקרה.

 

 

 

"בעצם לא היה כלום", אמר משה לאחר צאתו מתחנת המשטרה המקומית, "מדובר בקו 497 שהוא 'מהדרין' ו-99% מנוסעיו חרדים, אז אשתי פנתה לאישה דתייה אמריקנית שישבה בתמימות במושב הראשון, הסבירה לה את העניין במילים שקטות ואמרה שאפילו היא הולכת לאחור. האישה ענתה מיד: 'מצטערת, לא ידעתי', ועברה בלי שום בעיה יחד עם ילדיה אל החלק האחורי".

 

"באופן לא מוסבר החליט הנהג שהדו-שיח הזה, הפשוט והנעים, לא מתאים לו, והתחיל להשתולל בגסות כלפיי וכלפי רעייתי", שחזר הנוסע, איש הזרם החסידי המרכזי בציבור החרדי. "הוא עצר את האוטובוס, התקשר למשטרה, ולא נרגע עד שראה אותנו נעצרים באזיקים". גרסתו לאירוע הובאה בעיתון החרדי המקומי "חדש בבית שמש".

 

הנוסעת ש"הודרה" בתחבורה הציבורית היא רחל רוזנפלד, דתייה-לאומית תושבת העיר. ל-ynet סיפרה כי כעולה חדשה היא אינה מכירה את אופי הקו ה"חרדי", שנוסע מבית שמש לבני ברק, ולכן ישבה בקדמת האוטובוס. "אחרי כמה תחנות, כשהוא התחיל להתמלא בנוסעים, ניגשה אליי אישה ואמרה לי שזה אוטובוס מהדרין", שחזרה, "לא הבנתי מה היא מתכוונת, אז היא הסבירה לי שנשים יושבות מאחור. אני מכבדת את זה ולכן לא הייתה לי בעיה לעבור מקום - רק אמרתי שקשה לי עם התיק ושני הילדים. היא הציעה לעזור לי ועברנו".

 

"ברגע הזה הנהג התעצבן ואמר שאם הם לא מפסיקים הוא יקרא למשטרה, והיו שם כמה גברים שלא התנהגו כמו שצריך וכנראה חיפשו קצת אקשן, ואמרו לו 'תקרא למשטרה, תקרא למשטרה'. אחרי שתי תחנות הגיעו שוטרים ועצרו את האישה והגבר. אחרי שלקחו את הזוג בא אליי השוטר ושאל אותי מה קרה. אמרתי שהאישה נהגה אליי בנחמדות ושהם עושים פיל מזבוב. המשכנו והגענו לבני ברק ושמענו שאחר כך זרקו אבנים".

 

דובר אגד רון רטנר מסר בתגובה: "הטענה כאילו נהג האוטובוס הוא שאשם בקונפליקט ולא היה צורך להזמין את המשטרה כדי שזו תשליט סדר במרחב הציבורי, היא בבחינה לעג לרש". לדבריו, החלטת בג"ץ והנחיית משרד התחבורה היא כי לא תהיה בתחבורה הציבורית הפרדה יזומה בין גברים לנשים, כך שהישיבה באוטובוס תהיה על בסיס וולונטרי וכל אדם בוחר היכן לשבת, ובהתאם לכך חוייבו הנהגים לפנות למשטרה בכל מקרה של כפיה המלווה באלימות מילולית או פיזית בנושא זה. "הזוג שעוכב לחקירה ימסור את גרסתו למשטרה, ואם אכן יתברר שלא הייתה להם יד בתהליך שכזה אני מאמין שלא ינקטו נגדם צעדים".

 

רטנר הוסיף כי הוא רואה בחומרה את העובדה ש"מספר ביריונים כילו את זעמם לאחר המקרה באוטובוס עמוס במשפחות עם ילדים תוך שהם מנפצי בפטיש את חלונותיו, פוצעים את אחד הנוסעים ונמלטים מהמקום לאחר שזרעו הרס וחורבן". הוא אמר כי טענות החרדים צריכות להיות מופנות בעיקר כלפי פורעים אלה, המכתימים את הקהילה כולה, והביע תקווה כי המשטרה תאתר אותר ותמצה איתם את הדין באופן מרתיע ובלתי מתפשר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי פרץ
האוטובוס שהותקף על-ידי חרדים
צילום: אבי פרץ
מומלצים