שתף קטע נבחר

נופש בהכשר הבד"ץ: רק חרדים, רק בצניעות

מלון סגור לחרדים בלבד, פעילויות לילדים, מטבח שעבר הכשרה למהדרין, חדרים גדולים, בריכה נפרדת ומקורה, מניינים קבועים לכל עדה - ושיעור בדף היומי. אלו מקצת הדרישות של המגזר החרדי שנופש בימים אלה בהמוניו. ואיך משלמים? "בתשלומים לאורך השנה כולה, ולפעמים אפילו כל החיים"

רגע לפני שהם חוזרים לישיבות, מנצלים החרדים את חופשת הקיץ - "בין הזמנים" - בחופים, בתי המלון ואתרי הנופש למיניהם. לא כל אתר מספק את המשפחה החרדית הממוצעת היוצאת לחופשה, בדרך כלל, בהרכב חמולתי מלא: מהחמות ועד לזאטוט של הגיסה. אז מה צריך כדי לענות על הדרישות? צפו בכתבה המלאה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"הנופש החרדי שונה בתכלית מכל נופש אחר בעולם", קובע יוני כהנא, בעצמו חרדי - ומנכ"ל חברת תיירות. "הוא יכול להתאפשר רק בצורה אחת: כאשר שוכרים את כל המלון או אתר הנופש, וסוגרים אותו למגזר החרדי".

 

כהנא מדגיש את הכללים הנוקשים שעל-פיהם יישק דבר: "אם מהמלון רואים את חוף הים ויש בו רחצה מעורבת, או אם רואים את הבריכה ואי אפשר לקרות אותה כך שלא יראו אותה מהחדרים – זה לא מתאים לנופש חרדי", הוא אומר. "אם יש בעיות במטבח כך שאי אפשר להכשיר אותו, זה לא מתאים לנופש חרדי. אם יש אנשים נוספים במלון שהם לא חרדים, לדוגמה קבוצה של תיירים יפנים, ובעל המלון לא יכול להשתחרר ממנה – זה לא מתאים לנופש חרדי".

 

אז מה כן מתאים?

"מרגע שאני מתקשרת לנופש להזמין את הנופש אני רוצה שיתייחסו אליי כחרדית", אומרת מלכי אלבום. "אני רוצה שמי שעונה לי בקו השני ידע את הקריטריונים: שאני רוצה את ההפרדה בבריכה, את החדרים הגדולים שמתאימים לילדים, וגם הרצאות ופעילויות להעסיק אותם אחרי צהריים".

 

"אתה לא מרגיש במקום בחברת אנשים שאינם מהמגזר שלך", היא מוסיפה. "הנופש החרדי אינטימי יותר. את יושבת עם המשפחה שלך. זה יותר אישי. אני רוצה שיהיו תפילות בנוסח שלנו, ובזמן".

 

"יש קודים בשפה שדי ברורים לנו, אך אנשים מבחוץ לא יבינו", אומר עדי גביסון, חסיד ומנהל מוקד הזמנות של חברת תיירות. "למשל, לא שואלים אישה 'מה שלומך' כי זה ישיר מדי. שואלים 'מה שלומכם'".

 

וכהנא מספר כי "הנופש החרדי יעדיף תמיד לשלם בתשלומים. אין לו בעיה לשלם במשך השנה כולה קדימה, את הנופש שהיה בקיץ, אפילו בעשרה תשלומים. הרבה פעמים הוא פשוט ישלם כל השנה, ולפעמים אפילו כל החיים, על הנופש שבו היה בקיץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
כשאי אפשר להציץ על החוף
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
אין עוד נופש כזה. יוני כהנא
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים