שתף קטע נבחר

נסראללה: "לא לוותר על גרגיר מפלסטין"

מזכ"ל חיזבאללה יצא באופן נדיר מהבונקר ונאם בפני קהל תומכים לרגל יום אל-קודס. "פלסטין היא מהים ועד לנהר", הוא אמר על רקע המשא ומתן, "איש לא יכול לוותר על גרגר אדמה או טיפת מים". הקהל הגיב בקריאות "מוות לישראל"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ערך היום (ו') הופעה נדירה מחוץ למקום מחבואו לרגל "יום אל-קודס", יום ירושלים העולמי. בטקס של חיזבאללה לרגל יום ירושלים העולמי בקומפלקס סיד א-שוהדאא' ברובע דאחייה שבדרום, הבהיר נסראללה כי "פלסטין צריכה לשוב לבעליה אמיתיים". הקהל הגיב בקריאות "מוות לישראל".

 

"פלסטין שאנחנו מדברים עליה היא כל פלסטין, מהים ועד הנהר", הדגיש מזכ"ל חיזבאללה. "לאף מלך, לאף נשיא, לאף שייח, לאף מדינה ולאף ממשלה אין זכות לוותר על גרגר אדמה אחת מפלסטין ועל טיפת מים אחת או טיפת נפט אחת מפלסטין". נסראללה המשיך ואמר כי חומייני הגדיר במדויק את ישראל כגידול סרטני: "כמו שאתם יודעים, גידול סרטני מתפשט והפתרון היחיד לגידול הזה הוא לעקור אותו מהשורש".

עשרות מוחים עם דגלי חיזבאללה, סמוך לגבול ()
עשרות מוחים עם דגלי חיזבאללה, סמוך לגבול

 

מתכוננים ליום אל קודס בנבטיה שבלבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
מתכוננים ליום אל קודס בנבטיה שבלבנון(צילום: AP)

 

ההופעה הפומבית האחרונה של נסראללה הייתה בספטמבר אשתקד, במפגן המחאה שנערך בביירות נגד הסרט האמריקני "תמימות המוסלמים". בנאומו היום הוא הבהיר כי "ישראל היא לא איום קיומי על פלסטין בלבד, אלא היא איום קיומי על כל מדינות העולם והתרבויות". הוא המשיך וטען כי ישראל מאיימת על ירדן, מצרים, סוריה ולבנון - והאינטרס של כל העולם הערבי והאיסלאמי הוא שהיא תיעלם. "מי שעומד נגד המפעל הציוני מגן על פלסטין ועל העתיד של ילדיו ונכדיו", הוא הוסיף.

 

נלחמתם באיראן ושכחתם את פלסטין

נסראללה אמר בנאומו כי מה שצריך לעמוד בראש סדר העדיפויות הוא הסכסוך והמאבק באויב הציוני ו"אם זה היה כך מההתחלה, לא היינו מגיעים למצב הזה היום". נסראללה מתח ביקורת ואמר כי יש מדינות וממשלות באזור שניסו ליצור סדר עדיפויות אחר ויצרו מלחמות אחרות: "מדוע עזבתם את פלסטין והלכתם להיאבק באפגניסטן?", הוא תהה.

 

"יצרו אויב חדש ששמו ההתפשטות האיראנית וניהלו מלחמה נגד איראן שבמסגרתה נשפכו מאות מיליארדי דולרים", המשיך נסראללה. "נשפכו כספים והוכנו צבאות להילחם באיראן ולא בישראל, ולכל ספינת מלחמה יש ערובות שניתנו לארצות הברית כדי שלא ישתמשו בהם נגד ישראל. אם היו משקיעים חמישית מזה בפלסטין, היא הייתה משוחררת".

  

"אנחנו בחיזבאללה נישאר לצד פלסטין והעם הפלסטיני ואנחנו שוקדים על הקשר האיתן והטוב עם כל הפלגים הפלסטינים אפילו אם אנחנו חלוקים עמם בעניינים הקשורים לפלסטין וסוריה". לדבריו, "ירושלים צריכה לאחד אותנו".

 

נסראללה שילהב את הקהל כשאמר: "רוצים שהשיעים ייצאו מהמשוואה של הסכסוך הערבי הישראלי, כלומר שאיראן תצא מהמשוואה. לכן אנחנו אומרים לארצות הברית, לישראל, לאנגלים, לכלי השרת שלהם ולכל אויב ולכל חבר - היום ביום ירושלים העולמי, יום שישי האחרון של חודש רמדאן, אנחנו לא ננטוש את פלסטין ואת המקומות הקדושים של פלסטין".

 

הפגנה בסידני, אוסטרליה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנה בסידני, אוסטרליה(צילום: AFP)

 

מוחים בתאילנד (צילום: אילון וייסמן) (צילום: אילון וייסמן)
מוחים בתאילנד(צילום: אילון וייסמן)

 

הדגל הפך למטרה באיראן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדגל הפך למטרה באיראן(צילום: EPA)

 

מוקדם יותר בין ישראל ללבנון התאספו עשרות מפגינים שנשאו דגלי חיזבאללה. אתמול הציבו אנשי נסראללה שלט בקרבת הגבול לקראת האירוע עם כיתוב בערבית ובעברית: "אנחנו באים". לצד הכיתוב בשלט, שהונף בגבעה המשקיפה על אזור הווזאני - שם הפגינו העשרות - הופיעה תמונה של מסגד אל-אקצא. לאחר מכן צפויים המשתתפים להתפלל בשער פאטמה, בצד הלבנוני של הגבול.

 

אתר החדשות האיראני Press TV טען כי גם מיליוני איראנים צעדו ברחובות, "כסולידריות עם העם הפלסטיני המדוכא, הביעו את כעסם נוכח המדיניות הישראלית ובנות בריתה וקראו לשחרור פלסטין". כרזות עם מגני דוד ועליהם איקס שולטים ברחובות, והצועדים קראו בגנות ישראל וארצות הברית. צעדות יום אל-קודס התקיימו גם בעשרות מדינות אחרות, פרט לאיראן וללבנון, ובתאילנד הפגינו עשרות בני אדם מול שגרירות ישראל בבנגקוק.

 

"יום אל-קודס" מצוין מאז 1979 ביום שישי האחרון של הרמדאן ובו מביעים התנגדות למשטר הציוני ובמיוחד לשליטת ישראל בירושלים. מאחורי היוזמה עמד שר החוץ של איראן איברהים יזדי ומדי שנה מאז המהפכה החומייניסטית הוא מאורגן על ידי הממשלה.

 

הנשיא הנבחר של איראן, חסן רוחאני, השתתף בעצרת הפרו-פלסטינית השנתית, ובדבריו כינה את ישראל "פצע ישן" שצריך להוריד. בסוכנות הידיעות האיראנית החצי רשמית ISNA נכתב כי רוחאני הצהיר: "המשטר הציוני הוא פצע בגוף של העולם האיסלאמי כבר שנים, וצריך להסיר את הפצע הזה", אמר רוחאני. מאוחר יותר טענה הטלוויזיה האיראנית כי דברי רוחאני "סולפו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים