שתף קטע נבחר

גם לאמריקנים יש פרשת נגיד: יבחרו באישה?

בארה"ב מחפשים מחליף ליו"ר הפדרל ריזרב בן ברננקי. נגד המועמדת המובילה, ג'נט ילן מנהלים גורמים שמרנים קמפיין שוביניסטי, לפיו היא חסרה את הרצינות לתפקיד. גם על המועמד השני, לארי סאמרס יש ביקורת: "גרוע במשברים"

קרנית פלוג לא לבד. גם האמריקנים מחפשים מחליף ליו"ר הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) בן ברננקי והמועמדת הטבעית לתפקיד היא סגניתו ג'נט ילן. יש לה את כל הכישורים, אבל באחרונה מתנהל נגדה מסע הכפשה על רקע היותה אשה, שלא תוכל לעמוד בשעת משבר. הקרב הוא נגד מינוי אשה לעמוד בראש הפד, כחלק מהמאבק של גורמים שמרנים למנוע את מינויה של אשה דמוקרטית בעלת עמדות ליברליות להיות אחראית על הדולר האמריקני.

 

 

כמו אצלנו, גם בארה"ב, הנפשות הפועלות הן יהודיות: בן ברננקי בן 59 ששמו המלא הוא בן-שלום ברננקי, ילן סגניתו בת 66 ילידת ברוקלין, המועמד האחר לארי סאמרס בן 59 שנולד בניו הייבן קונטיקט למשפחה יהודית והיה שר האוצר של קלינטון והיועץ הבכיר של אובמה.

ג'נט ילן, סגנית יו"ר הפדרל ריזרב, הסמכות המוניטרית העליונה בארה"ב. השמרנים מתנגדים למינויה לתפקיד היו"ר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ג'נט ילן, סגנית יו"ר הפדרל ריזרב, הסמכות המוניטרית העליונה בארה"ב. השמרנים מתנגדים למינויה לתפקיד היו"ר(צילום: MCT)
 

 

לארי סאמרס. והיה שר האוצר של קלינטון והיועץ הבכיר של אובמה. לא כולם מעוניינים בבחירתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לארי סאמרס. והיה שר האוצר של קלינטון והיועץ הבכיר של אובמה. לא כולם מעוניינים בבחירתו(צילום: רויטרס)

 

קמפיין סקסיסטי נגד ג'נט ילן

למרות הכישורים של ילן, מתנהלים נגדה שני קמפיינים שבעיקרם אפליה מינית. בראשן פתח בשבוע שעבר עיתון ניו-שמרני שולי "סאן" בניו יורק מאמר שכותרתו The Female Dollar אבל בעקבותיו הלך העיתון השמרני הנחשב "וול סטריט ג'ורנל" במאמר מערכת המביע חששות ממינויה של ילן. קמפיין שני מביע חשש שהיא חסרה את "הרצינות", או "כובד הראש" (gravitas) לתפקיד.

 

פול קרוגמן חתן פרס נובל ובעל טור כלכלי כותב בניו יורק טיימס, כתב מאמר הגנה על ילן שכותרתו "מין, כסף וכובד ראש". השאלה שקרוגמן מציג מייד בפתיחת הטור שלו היא: "האם אשה יכולה לנהל את הפרדל רזרב בצורה יעילה? זו בכלל לא צריכה להיות שאלה. וג'נט ילן סגנית היו"ר של הפד היא לא רק מתאימה לתפקיד, אלא שבכל סטנדרט אובייקטיבי היא המועמדת בעלת הכישורים הטובים ביותר באמריקה להחליף את בן ברנקי הפורש".

"דה אטלנטיק" - "המתקפה הסקסיסטית חייבת להיפסק" ()
"דה אטלנטיק" - "המתקפה הסקסיסטית חייבת להיפסק"

  

"נניח שנדבר על גבר עם הרקורד של ילן: עבודה אקדמית מכובדת, מנהיג של המועתה הכלכלית המייעצת, שש שנים נשיא הפד של סן פרנסיסקו ורקורד של עבודה יעילה עם עמידתיו במועצת המנהלים. מישהו היה מעלה בדעתו לומר שגבר עם הרקורד הזה אינו מתאים לתפקיד"? שואל קרוגמן. "הקמפיינים נגד ילן קשורים למין וצריך לגנות אותם מסיבה זו".

 

הראשון שהתריע על קמפיין נגד ג'נט ילן בגלל היותה אישה היה בעל הטור הכלכלי ב"וושינגטון פוסט" עזרא קליין. בעל טור אחר מתיו אובריאן כותב במגזין "דה אטלנטיק" שהוא לא האמין בזה אז, אבל עכשיו גם הוא השתכנע בכך והוא כותב ש"ההתקפות על רקע מינה של ג'נט ילן חייבות להיפסק". לדבריו "ילן, כיום מספר 2 של הפד, יש לה כמובן את הכישורים והכבוד שחשבתי שזה מובן מאליו שהיא תיבחר לפד. אבל זה לא וזה הופך קשה יותר לא לחשוב שזה קשור למין שלה".

 

גם נגד סאמרס מושמעת ביקורת

יש גם פרשנים שיוצאים נגד מינוי אפשרי של סאמרס. בהפינגטון פוסט נכתב שהוא גרוע בניהול משברים. באתר מובא סיכום ופרשנות של מאמר מאת דין בייקר, מהמרכז לכלכלה וחקר מדיניות הבוחן מספר משברים כלכליים שהיתה לסאמרס נגיעה בהם. המשברים נגמרו רע או שסאמרס לא ממש השפיע על דרך סיומם. כלומר, לפי המאמר, לסאמרס יש יותר קרדיט על היותו נוכח בעת משברים רבים, אך הוא בעצם לא הנהיג את הדרך לפתרונם.

לא טוב בניהול משברים? מאמר נגד לארי סאמרס בהפינגטון פוסט ()
לא טוב בניהול משברים? מאמר נגד לארי סאמרס בהפינגטון פוסט

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
ג'נט ילן. גם אישה, גם ליברלית
צילום: MCT
מומלצים